Hlavní obsah
Cestování

Dovolená v ohrožení? Egypt hlásí útoky žraloků, koupání má přísná pravidla

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Žraloci opět děsí egyptské pláže. Po krvavých útocích zavádí Egypt přísná pravidla – zákaz nočního koupání, plavání o samotě i blyštivých doplňků. Ministerstvo varuje turisty: neignorujte pokyny, jde o život!

Článek

Když plánujete dovolenou v Egyptě, představíte si průzračné moře, drink v ruce a barevné rybky mezi korály. Jenže poslední zprávy ze země faraonů tenhle idylický obraz dost narušují. Žraloci u tamních pláží opět útočí, a ne na ryby, ale rovnou na lidi. Egypt proto přitvrdil – koupání má nová pravidla a turisty otevřeně varuje.

A protože se tam chystá spousta Čechů, rozhodl jsem se to proklepnout. Co se vlastně děje u Rudého moře a jak moc je to vážné?

Nejde o horor. To se děje doopravdy

V prosinci 2024 to odnesl Ital. U Marsá Alam ho žralok napadl tak vážně, že se z vody už nedostal živý. A nebyl sám – další člověk měl štěstí, ale zranění nebyla malá. Podobné příběhy slyšíme z Egypta bohužel čím dál častěji.

Pamatuju si, když loni v červnu šokovalo video, kde žralok tygří přímo před očima ostatních lidí zabil ruského plavce. V Hurghadě, kde běžně šnorchlují rodiny s dětmi. Následovalo okamžité uzavření několika pláží, zákaz koupání, panika.

A teď si představte, že jdete do vody – a o pár metrů dál se něco mihne. Ploutev? Stín? Tohle nejsou scény z filmu, ale realita, se kterou se musí Egypt vypořádat. Proto se rozhodl zakročit a změnit pravidla hry.

Egypt zpřísňuje: Hlídky, zákazy a bezpečnostní zóny

Takže co teď čeká turisty?

  • Záchranné čluny a věže na každé pláži. Už žádné „jen se vykoupeme“ bez dozoru.
  • Vyhrazené zóny: kde končí bezpečné místo, tam se dál prostě neplave. Hranice mají být jasně označené.
  • Zákaz koupání při východu a západu slunce – v tu dobu jsou žraloci nejaktivnější. Taky žádné solo plavání – ve dvou nebo vůbec.
  • Lesklé věci nechte doma. Šperky, náramky a zlaté řetízky? Špatný nápad. Žralok to může brát jako návnadu.

A víte co? Ono to dává smysl. Tihle predátoři sem nechodí bez důvodu. Může za to přikrmování ryb, odpadky v moři nebo změny klimatu. Vědci teď sledují žraloky pomocí GPS, aby pochopili, proč se tak přibližují k lidem. Jasný důkaz, že moře není náš bazén.

Turista, nebo návnada? Záleží na tom, co uděláte

Já osobně miluju moře, ale po přečtení těchto zpráv si dvakrát rozmyslím, kde a kdy se vykoupu. A to bych doporučil i vám. Nechci malovat čerta na zeď – Egypt je pořád nádherný – ale trocha respektu k přírodě ještě nikoho nezabila.

Takže:

  • Nechoďte do vody sami.
  • Sledujte vlajky a výstrahy.
  • Když už jdete do moře, tak s rozumem.
  • A hlavně – nesnažte se být hrdina. Ploutev ve vodě není důvod pro selfie, ale signál, že máte rychle zpátky na břeh.

Egyptská vláda to bere vážně. A je fajn vidět, že místo utajování mluví na rovinu. Teď je řada na nás – turistech – abychom taky něco udělali. Třeba si sundali ten řetízek a dali pozor, kam se potápíme.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz