Hlavní obsah
Automobily a doprava

Karavan vs. obytný vůz: Co si půjčit, kolik to stojí a na co si dát pozor?

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Láká vás dovolená s karavanem? Než si ho na léto půjčíte, přečtěte si, co vám reklamní brožury neřeknou. Může to být svoboda i stres – záleží, jestli víte, do čeho jdete.

Článek

Představa je jasná. Jedete, kam chcete. Ráno se probudíte někde u jezera, uděláte si kafe, otevřete dveře a místo ruchu hotelu slyšíte jen ptáky a šumění stromů. Romantika jako z reklamy na čokoládu. Jenže – půjčit si karavan není jako vzít si půjčovací koloběžku na 20 minut. Tady jde o víc. A když si pár věcí nezjistíte dopředu, může se vám to celé pěkně vymstít.

Karavan nebo obytný vůz? Není to to samé

Nejdřív si ujasněme pojmy. Karavan je přívěs, který táhnete za autem. Potřebujete na něj nejen silnější vůz, ale taky nervy na parkování a couvání. Obytný vůz je zase všechno v jednom – řídíte a bydlíte v tom samém. Komfortnější, ale dražší. Pro začátečníky může být obytný vůz lepší volbou. Já osobně jsem si jednou vzal karavan do Chorvatska a poprvé couval mezi stromy v kempu. Nikdy víc bez kamaráda s vysílačkou.

Kolik to vlastně stojí?

Nečekejte, že půjčení bude levná sranda. Pronájem obytného vozu se v létě klidně vyšplhá na 3 000 až 6 000 Kč za den – a to ještě bez dalších poplatků. Někde platíte za kilometry navíc, jinde za vybavení (třeba kuchyňské nádobí nebo chemii do WC – ano, i to je potřeba). A pozor na kauce – 20 až 30 tisíc bývá standard. Vracíte s plnou nádrží, čistým záchodem a ideálně bez škrábance.

Co rozhodně zjistit předem

  • Pojištění – nestačí jen běžné havarijko. Zjistěte, co se stane, když vám v noci bouchne pneumatika někde v Rakousku.
  • Spotřeba – obytné vozy mají rády naftu. Hodně nafty. Počítejte s 10–14 litry na 100 km.
  • Kde spát – ne všude můžete s karavanem zaparkovat a přespat. Někde to zakazují, jinde vás ráno vzbudí pokuta za stěračem.
  • Řidičák – pozor na hmotnost. Klasické „béčko“ nemusí vždycky stačit. Jakmile má souprava přes 3,5 tuny, potřebujete rozšíření.

Praktické tipy, co jsem si musel odžít

  • Berte s sebou hadici a redukce – vodu do nádrže nenačepujete holýma rukama.
  • Nešetřete na rozkládacích židlích a stole – jíst uvnitř karavanu, když je venku hezky, je jako koukat na moře z koupelny.
  • Parkovací aplikace jsou zlato – doporučuju Park4Night nebo Campercontact. Zachránily mi místo v Itálii v 23:00.
  • Nepřeceňujte se – jet nonstop do Chorvatska ve dvou lidech, z toho jeden s mořskou nemocí? Nedoporučuju.

Vyjet? Rozhodně ano. Ale s očima otevřenýma

Cestování s karavanem může být úžasné. Ale jen pokud víte, do čeho jdete. Nenechte se zlákat jen Instagramem – za každou fotkou s výhledem na Alpy je taky někdo, kdo v noci hledal servisní místo na šedou vodu a zjistil, že mu nefunguje lednice. Pokud ale připravíte všechno dopředu, máte šanci na dovolenou, na kterou jen tak nezapomenete – a to v tom dobrém slova smyslu.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz