Článek
Ucho nastražené ve skále
Lipnici nad Sázavou jsem měl vždycky spojenou hlavně s Haškem a jeho Švejkem. Věděl jsem, že tu strávil poslední roky života, že tu psal a že je tu hrad. Ale že pár kroků za městečkem narazím na obří ucho vytesané do stěny žulového lomu, to jsem opravdu nečekal.
Tohle místo se jmenuje Národní památník odposlechu a rozhodně se nebojte, nejde o nudnou expozici s cedulkami a vitrínami. Je to přírodní galerie, která vás nutí zvednout hlavu a trochu se zamyslet.
Bretschneiderovo ucho: Když kámen poslouchá
Trasa začíná nenápadně – z Lipnice vyrazíte po modré značce, chvíli jdete lesem, a najednou na vás ze skály vykoukne ucho. Třímetrové ucho, které vypadá tak reálně, až vám z toho přeběhne mráz po zádech.
Jmenuje se Bretschneiderovo ucho, podle fízla z Haškova románu. A taky trochu připomíná to slavné Dionýsovo ucho ze Sicílie, kde kdysi věznili lidi a odposlouchávali jejich rozhovory. V kontextu české historie to dává smysl – památník totiž symbolizuje dobu, kdy měl člověk držet jazyk za zuby.
Ústa pravdy: Tady se nemluví
Pár minut chůze dál čekají další „ústřední“ motiv – doslova. Do stěny dalšího zatopeného lomu jsou vytesaná obří ústa. Když se na ně podíváte zblízka, působí téměř strašidelně. Reliéf je inspirovaný římskými Ústy pravdy, ale tady v Lipnici mají trochu jiný význam – symbolizují, že někdy je lepší mlčet. A nejlépe navždy.
Upřímně, v době, kdy se každý kdekoli svěřuje s čímkoli, to má skoro až osvěžující symboliku.
Zlaté oči: Vidí tě, i když se nedíváš
Na třetím zastavení přichází „Zlaté oči“. Dvě oči, každé široké skoro tři metry, civí zpoza hladiny lomu a sledují vás z výšky. V zorničkách jsou nápisy „ENTER“ a „EXIT“, jako kdybyste se právě logovali do nějakého systému. Ano, tohle je připomínka všudypřítomného dohledu – jestli chcete, klidně si tam dosaďte kamery, mobily, sociální sítě. Není těžké pochopit, proč to tu vzniklo.
A pak je tu Hlava XXII
Poslední zastávka už není přímo v lese, ale u obce Dolní Město. Tam v roce 2013 přibyl reliéf Hlava XXII – odkaz na slavný román o nesmyslnosti válečné byrokracie. Tenhle kus je možná nejméně nápadný, ale za mě má největší sílu. Je to přesně ten moment, kdy pochopíte, že tenhle památník není jen hra se skalami, ale taky výpověď.
Výlet s přesahem
Celý okruh má kolem 4,5 kilometru, zvládnete ho pohodovým tempem za dvě hodiny. Já šel pomalu, protože jsem se pořád zastavoval a díval, co všechno je do těch skal vlastně ukryto. Někdy to byly detaily, jindy ta atmosféra kolem zatopených lomů – ticho, voda, kámen.
Začít můžete třeba u hostince U České koruny, kde Hašek kdysi psal. Po výletě se tam klidně zase vraťte – pivo mají studené a výhled na hrad stojí za to.
Výlet, který má hloubku
Národní památník odposlechu mě překvapil. Nečekal jsem, že jen pár kilometrů od turisticky známé Lipnice najdu tak působivé místo. Je to ideální výlet, pokud hledáte něco jiného než jen klasickou procházku lesem. Místo, kde se skloubí příroda, umění a tichá připomínka toho, že někdy se i kámen dívá a slyší víc, než si myslíte.
Zdroje: Autorský článek / Vlastní zkušenost