Článek
Podmořská zahrada na Tenerife: Turistický sen, nebo ekologická hrozba?
Na jihozápadním pobřeží ostrova Tenerife má vyrůst ambiciózní projekt s názvem Underwater Gardens Tenerife. Tento regenerační park spojuje pevninskou a mořskou část do unikátní atrakce, která slibuje zážitek, poznání i ochranu oceánu. Ale právě to poslední budí mezi místními obyvateli a ekology silné pochyby.
Co se má postavit
Projekt zahrnuje dvě části: Garden Gate na souši a Sea Garden v moři. Pevninská část nabídne zahrady, vyhlídky, interaktivní výstavy o oceánu i restaurace. Mořská část pak představí umělé útesy a potápěčské stezky. Chytré ekologické technologie mají regenerovat poškozený ekosystém a přitáhnout mořský život.
Inovace vs. realita
Tvůrci slibují, že půjde o světově unikátní model udržitelného turismu. Bez hotelů, jen s denními návštěvníky. Projekt má podporu OSN, zapojuje vědce, vzdělávání i obnovitelné zdroje. Architektura respektuje přírodu a funguje na solární energii. Zároveň ale vznikne v chráněné oblasti Punta Blanca, což vyvolává vlnu nesouhlasu.
Protesty a obavy
Desítky organizací sepsaly petici proti projektu. Obyvatelé se bojí, že dojde k zničení vzácných ekosystémů, vymýcení místní surfařské vlny a de facto privatizaci přístupu k moři. Upozorňují, že park bude i přes zelený ráz znamenat zátěž pro přírodu. V minulosti se podařilo zastavit podobný projekt přístavu Fonsalía a odpůrci doufají v podobný výsledek.
Kontext masového turismu
Kanárské ostrovy čelí přetlaku turistů, rostoucím cenám a ekologické zátěži. Demonstrace pod heslem „Kanáry mají svůj limit“ ukazují, že místní obyvatelé chtějí zásobování turismem zkorigovat. Underwater Gardens je tak symbolem větší diskuze: jak turistovat odpovědně a nezničit při tom to, co přitahuje.
Underwater Gardens Tenerife může být fascinující výstavbou s vědeckým přesahem a vzdělávacím potenciálem. Současně ale nese znaky zásadního zásahu do přírody. Budoucnost ukáže, zda zvítězí idea udržitelnosti, nebo komerce s novou maskou.
Zdroje: