Článek
Když jsem se dozvěděl o novém opatření v Polsku, nevěřil jsem vlastním očím. Země, kam rád vyrážím na víkendové výlety i delší roadtripy, totiž od 17. dubna 2025 zavedla přísná pravidla ohledně fotografování. A nejde o žádnou malou změnu – porušení vás může přijít na pořádný balík peněz, nebo dokonce na noc v cele.
Pokud tedy plánujete dovolenou u našich severních sousedů a rádi dokumentujete své cesty, doporučuji číst dál. Vyhnete se tak zbytečným problémům a pokutám, které vás můžou nemile překvapit.
Co přesně v Polsku nesmíte fotit?
Nová vyhláška polských úřadů se nevztahuje na plošný zákaz fotografování. Týká se ale asi 25 000 konkrétních objektů, které jsou označeny cedulí „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA“. Kromě klasických vojenských zařízení, kde bych zákaz čekal, je na seznamu i běžná civilní infrastruktura: mosty, letiště, přístavy, elektrárny, tunely, pošty nebo vládní budovy.
Cedule by měly být rozmístěny přibližně každých 300 metrů, ale i tak může člověk snadno přehlédnout, kde vlastně fotit nesmí. A to je trochu problém, protože za „zakázanou“ fotku vám v nejhorším případě hrozí pokuta až 20 000 zlotých (tedy přes 100 000 korun), zabavení zařízení a dokonce až měsíc ve vězení. A to není zrovna suvenýr, který byste si chtěli z Polska odvézt.
Proč vlastně ten zákaz?
Důvodem je ochrana tzv. kritické infrastruktury – tedy míst, která jsou klíčová pro chod státu a mohou být v době napětí cílem útoků nebo špionáže. Polsko je dlouhodobě jedním z hlavních spojenců Ukrajiny, a v posledních měsících tam došlo k několika incidentům, kdy lidé pořizovali fotografie důležitých objektů pro cizí tajné služby.
Podle polských představitelů jde tedy o opatření čistě bezpečnostního charakteru. Ale jak už to u podobných pravidel bývá, cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly.
Výjimky existují, ale nejsou pro každého
Ano, existují i výjimky. Například novináři, dokumentaristé nebo lidé pracující na vzdělávacích projektech si mohou požádat o povolení k focení. Jenže počítejte s tím, že získání výjimky není otázka jednoho emailu – musíte úřadům doložit přesný účel a lokaci focení a počkat až dva týdny na schválení. Navíc vám při focení mohou přiřadit doprovod.
Pro běžného turistu to znamená jediné: fotoaparát raději nechte v kapse a zvažte, kde a co si vůbec dovolíte zaznamenat.
Kritika a reakce veřejnosti
Jak se dalo čekat, nový zákon vyvolal pořádný rozruch. Kritici upozorňují, že v době chytrých telefonů je naprosto nemožné podobné omezení efektivně vymáhat. Navíc se objevují obavy, že by zákaz mohl být zneužíván k omezování svobody projevu nebo k šikanování nepohodlných osob.
Na druhou stranu, chápu i polský pohled: svět se mění, rizika rostou, a ochrana klíčových objektů je důležitá. Ale přiznávám, že jako obyčejný cestovatel mě podobná pravidla spíš děsí než uklidňují.
Raději dvakrát přemýšlet než jednou platit
Pokud se letos chystáte do Polska, doporučuji mít se na pozoru. Před focením se vždy pořádně rozhlédněte, zda někde v okolí není varovná cedule. A pokud si nejste jistí, raději fotoaparát nechte schovaný. Jedna momentka za statisícovou pokutu opravdu nestojí.
Přesto Polsko zůstává krásnou zemí, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Jen bude letos potřeba přibalit do batohu víc obezřetnosti než objektivů.
Zdroje:
www.notesfrompoland.com - https://notesfrompoland.com/2025/04/15/poland-issues-new-guidelines-for-photography-ban-under-national-security-law/