Článek
Národní park Podyjí: klenot naší jižní hranice, kam se vyplatí zabloudit
Když potřebuju na chvíli vypadnout z města, provětrat hlavu a nohy, nejsem typ, co hledá davy a turistický cirkus. Radši mířím někam, kde má příroda navrch a člověk si připadá jako součást krajiny, ne jen jako další návštěvník. A přesně tohle nabízí Národní park Podyjí – nenápadný, ale o to krásnější kout jižní Moravy, kam se rád vracím.
Místo, kde se řeka proplétá lesem jako stříbrná stuha
Podyjí je nejmenší národní park u nás, ale neberte to jako mínus. Je to spíš výhoda. Na poměrně malém území tady najdete husté lesy, skalní vyhlídky, klidné louky i hluboký říční kaňon. Řeka Dyje si tu razí cestu divoce zakrouceným údolím mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem, a když stojíte na některé z vyhlídek – třeba na Sealsfieldově kameni – máte pocit, že jste v úplně jiném světě.
V létě je tohle místo balzám na duši. Vzduch voní po borovicích a loukách, kolem vás ticho, jen občasný zpěv ptáků nebo zurčení vody. Těžko hledat lepší protiklad ke každodennímu shonu.
Co tu opravdu stojí za to
Pokud máte chuť na pořádnou túru, doporučuju trasu z Čížova k Hardeggské vyhlídce. Není to dlouhé, ale výhled na rakouské městečko Hardegg, sevřené v údolí jako ztracený svět, stojí za každý krok. A když budete mít štěstí, potkáte i černého čápa – symbol parku. Já ho zahlédl jednou ráno, jak klouzal vzduchem nad lesy, a byl to jeden z těch momentů, na které se nezapomíná.
Milovníci kol si tu taky přijdou na své. Cyklotrasa okolo Šobesu je za mě top – nejen kvůli přírodě, ale hlavně kvůli vinici, která patří k nejstarším u nás. Ideální místo na pauzu se skleničkou. Když se trefíte do správné sezóny, můžete i ochutnat přímo na místě.
A pokud vás baví i trocha historie, nesmíte minout zámek ve Vranově nad Dyjí. Ten pohled, kdy se zjeví na skále nad řekou, je jako z filmové pohádky. Uvnitř je to trošku turistická klasika, ale ten kontrast s divokou přírodou venku za to stojí.
Prakticky: kdy, jak a proč vyrazit
Do Podyjí se dá vyrazit celoročně, ale nejhezčí je to od jara do podzimu. Na jaře všechno kvete, v létě si užijete stín lesa a koupání na Vranovské přehradě, a na podzim to celé hraje barvami, až oči přecházejí. Ideální je spojit výlet s víkendovým pobytem – třeba ve Znojmě nebo Vranově. Není to drahé a máte všechno po ruce.
Pokud jedete s dětmi, Čížov a okolí je fajn start – jsou tu nenáročné trasy i malé naučné stezky. A hlavně – málo lidí. Oproti třeba Šumavě nebo Krkonoším je Podyjí zatím pořád trošku mimo hlavní radar, a to je jeho největší přednost.
Zajeďte tam dřív, než to objeví všichni ostatní
Národní park Podyjí není o adrenalinu, výkonech ani „must-see“ seznamu. Je to o klidu, prostoru a přirozené kráse. O tom, že můžete jít hodinu lesem a nikoho nepotkat. O večerech, kdy sedíte na kameni nad řekou a v hlavě máte jen vítr ve větvích.
Ať už jste zkušení trekaři, víkendoví výletníci nebo jen hledáte místo, kde se dá na chvíli vypnout svět, Podyjí vás vezme za srdce. Tak si ho nenechte ujít – protože některé věci se prostě musí zažít na vlastní kůži.
Zdroje:
Autorský článek / vlastní zkušenost
www.nppodyji.cz - Oficiální web Národního parku Podyjí
www.znojmoregio.cz - Turistický portál regionu Znojmo