Hlavní obsah
Věda a historie

Země se točí rychleji než dřív. Co to znamená pro nás a technologie, které denně používáme?

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Země se v létě 2025 třikrát otočila rychleji, než je běžné. Dny byly kratší o milisekundy, což může vést k prvnímu odečtení sekundy v historii. Proč se to děje a jak to ovlivní technologie?

Článek

Že má den 24 hodin? No, ne tak úplně. V létě 2025 se totiž ukázalo, že i tohle číslo může být jen přibližné. Země se během několika dnů otočila o něco rychleji než obvykle. Rozdíl je sice v milisekundách, ale pro vědce a technologie, které stojí na absolutní přesnosti, je to téma číslo jedna. Může to totiž ovlivnit nejen to, jak přesně funguje GPS, ale třeba i naše vnímání času v budoucnu.

Tři dny, které se nevešly do tabulek

Konkrétně 9. července, 22. července a 5. srpna 2025 byly dny na Zemi o 1,3 až 1,5 milisekundy kratší. Ne, že bychom si toho sami všimli. Ale přístroje, které počítají čas s přesností na miliontiny sekundy, ano. A právě na těch dnes závisí fungování celé moderní civilizace – od bankovních transakcí po synchronizaci mobilní sítě.

Proč se Země najednou točí rychleji?

Odpověď není úplně jednoduchá. Ale pár hlavních faktorů tu je:

  • Pozice Měsíce
    Měsíc byl v takzvaném apogeu (nejdále od Země) a zároveň v neobvykle vysokém náklonu. V tu chvíli nedochází k obvyklému „brzdění“ rotace Země, ale naopak – lehce ji popostrčí.
  • Pohyb atmosféry
    Větry a tlakové systémy v atmosféře fungují podobně jako bruslařka, která přitáhne ruce a zatočí se rychleji. Když se hmotnost na planetě přeskupí, může to mít vliv i na rychlost její rotace.
  • Změny uvnitř Země
    Zemětřesení, tání ledovců nebo přesuny velkého množství vody mohou ovlivnit, jak se hmota rozkládá okolo zemské osy. A tím i to, jak rychle se planeta otáčí.

A co to znamená pro nás?

Tady přichází to zajímavé: vědci začínají mluvit o tzv. negativní přestupné sekundě – tedy o nutnosti odečíst jednu sekundu z našeho času. Doposud se čas jen „přidával“, aby odpovídal reálné rotaci Země. Teď to možná bude poprvé naopak.

Zní to neškodně, ale pro technologie to je docela problém. Spousta systémů totiž není připravená na to, že by jim někdo odečetl vteřinu. Mohlo by to narušit fungování internetu, navigací nebo třeba časování burzovních operací.

Země nás znovu překvapila – tentokrát tím, jak nečekaně zrychlila. A i když běžný člověk žádné zkrácení dne nepostřehl, svět vědy je v pohotovosti. Možná už brzy budeme přepisovat pravidla, podle kterých počítáme čas. A kdo ví, co dalšího si pro nás tahle stará dobrá planeta ještě připraví.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz