Článek
Abych popsal situaci, David Marek, poradce prezidenta a člen NERV, hájil vládní konsolidační tempo a řekl, že je důležité se dívat nikoliv pouze na strukturální deficit, ale na tkz. primární, cyklicky očištěné (strukturální) saldo sektoru veřejných institucí, které kleslo z -4,1% HDP (2021) na -0,4% HDP (2024).
Pro ty co nevědí, (což chápu) tak toto saldo je stejné jako strukturální saldo, tzn. Cyklicky očištěné saldo o vlivy hospodářského cyklu a jednorázových faktorů. Přičemž popisuje, jak by rozpočet vypadal, kdyby ekonomika fungovala na plnou kapacitu, bez recesí nebo boomů. Ale primární saldo ještě k tomu očišťuje deficit o tzv. úrokové výdaje (dluhová služba), tzn. úroky ze starých dluhů (2024 jsou úroky cca 95 mld. korun).
Na jednu stranu
Argument pro použití primárního strukturálního salda je, že dává jasnější obraz o fiskální politice vlády, protože se soustředí pouze na rozhodnutí, která vláda přímo ovlivňuje (příjmy a výdaje mimo úroky a cyklus). Pokud tedy hodnotíme krátkodobé konsolidační snahy, můžeme primární saldo použít. Úrokové platby jsou totiž do značné míry určeny minulými rozhodnutími o zadlužení a současnými úrokovými sazbami, což vláda nemůže bezprostředně ovlivnit.
I s tímto argumentem, by ale vládě chyběly desítky miliard…
Na stranu druhou
Vláda Petra Fialy slibovala, cituji: „Uklidíme po Andrejovi Babišovi.“
Tento úklid ale musíte vzít se vším všudy. Nelze říct, že uklidíte dům očištěný o sklep, jehož bídný stav vytvořil minulý nájemník, a vy na to tedy sahat nebudete. Vy jste slíbili, že prostě uklidíte po minulém nájemníkovi. Tečka. Úrokové výdaje jsou součástí toho „nepořádku“ - strukturálního deficitu, jehož likvidaci tempem 1 % HDP sliboval Petr Fiala osobně.
Skutek ale utek. Pokud vláda chce uklidit, nemůže nevnímat faktor, který sice přímo neovlivní, ale za to má velký dopad do rozpočtu. Ano, je to typický úkaz „crowding out effect“, kdy se vytěsňují např. investice kvůli úrokovým výdajům, které tvoří velkou část deficitu. Zkrátka se zadlužujeme, protože jsme zadlužení (2024 - 40 % deficitu úroky z dluhu).
Budoucnost ale nebude zajímat, že se „vláda děsně snažila“, a saldo očištěné o úroky je vlastně OK. Mojí generaci i tu s velkým G (hnutí Generace) bude zajímat zadlužení, které zdědíme. Budoucí daňový poplatníci se ještě ani nenarodili, a my už plánujeme jaké dluhy jim přenecháme. Mysleme na finální stav.
David Marek je jeden z mých oblíbenějších českých ekonomů. - Vlastně čest zpracovat jeho argument. Na straně druhé bojuje s nálepkou „provládního“ ekonoma, jíž se opravdu nezbaví „vládní propagandou“. V podcastu mluvil o tom, že ekonomika nic moc, a proto jsou současné schodky vlády PF ospravedlnitelné. Ne, nejsou. Příští rok je prognózovaný ekonomický růst 2,7% HDP (srpnová makroekonomická predikce) To je mimochodem více, než v roce 2019, kde někteří (včetně mě) tvrdili, jak tehdejší strukturální deficit Aleny Schillerové překryla „vlna“ ekonomického růstu. (tehdy 2,4% HDP - samozřejmě se bavíme v reálu všechno) A i přes ekonomický růst, nízkou nezaměstnanost, nízkou inflaci a vysoký růst mezd, plánuje centrální vláda rozpočtovat vyšší výdaje o 231 mld - díky bohu za ten zákon… než má příjmy. - To je strašný. Hrůza a děs.
Minulá vláda rozpočet přenechala v katastrofálním stavu. Ke „zdravým veřejným financím“ ale máme daleko. Stejně tak k „budoucnosti bez zadlužování“ jak (nejen) nám mladým slibovali billboardy stran vládních koalic.
Poučení z tohoto článku je jednoduché. Ekonomické ukazatele jsou pro normálního smrtelníka džungle. Politici i ekonomové si mohou vybrat vždy to, co se jim hodí. Objektivní realita je ale jedna. Vláda Petra Fialy má mnohem lepší rozpočty než vláda Andreje Babiše. Sice je to dominantně způsobeno odpadlými jednorázovými a přechodnými výdaji z doby covidové, ale alespoň si problém uvědomuje. (Asi?)
Spokojený ale nejsem, a to říkám autoritativně jako člověk, co ze systému zatím více čerpá, než platí. Až ale platit ve velkém budu - s úctou ke všem ekonomicky neaktivním, si přeji, aby výdaje státu dávaly smysl. Zatím to říct nedokážu.
Mějte se krásně.
Daniel Krutý