Článek
Zhubnout chtěl, někdy v životě, každý z nás. A je jedno, jaký k tomu měl důvod. Zda to bylo kvůli své drahé polovičce nebo proto, že se nevlezl do kalhot, které byly jen jediné v obchodě…
Důvodů najdeme spoustu, odhodlání je ze startu veliké, ale vždy záleží jen na vůli, abychom to zvládli, a hlavně to musíme dělat pro sebe. Kalhoty se prodají, drahá polovička nás pustí k vodě… Ale tělo nám zůstane a tak pro váš skvělý pocit, pro to, aby vám šlo hubnutí od ruky, přinášíme pár rad, díky kterým to sice nepůjde samo, ale snadno ano.
- Nenechat se odradit během prvních dnů
Právě v prvních dnech naší nové éry dochází ke změně jídelníčku a tělo si na vše začíná postupně zvykat. Nejen na to, že přestáváme mlsat večer u televize, ale také se začínáme více hýbat. Bez pohybu to samozřejmě nejde, ale právě proto jsou tyto dny nejtěžší, jelikož se vše začíná od základů měnit. V prvních dnech je nejdůležitější naše vůle, právě proto, že nevidíme ihned žádné výsledky a musíme bojovat dál i bez viditelných změn.
- Hubnout pro sebe, urovnat si to v hlavě
Jak už jsme zmiňovali v úvodu, je důležité si uvědomit, že hubnout chceme sami pro sebe, abychom se cítili lépe, abychom se sami sobě líbili. Nesmíme to dělat kvůli „nějakým“ věcem. To pak nebude mít dlouhého trvání. Musíte si v hlavě uvědomit, že vy se potřebujete cítit dobře a ve chvíli, kdy dojdete k výsledku, budete na sebe pyšní.
- Nejde o dietu, jde o změnu vašeho života
Je dokázáno, že ve chvíli, kdy si dotyčný bude říkat, že drží dietu, udá si i čas, do kdy chce zhubnout. Jenže! Výsledky se dostavit můžou, ale na „konci“ diety většinou dojde k tomu, že se člověk opět vrátí do starých, zajetých kolejí. A to přece nechcete, když jste se nějakou dobu snažili vše změnit. Proto si už od začátku neříkejte, do kdy chcete výsledky, ale že je jednoduše chcete!
- Stanovení si reálných cílů
Tohle je snad největší zádrhel všech snaživců. Musíte si uvědomit, čeho chcete dosáhnout, za jak dlouho a zda je to vůbec reálné. Dobrou radou je se sejít s odborníkem na výživu, který vám dá tipy, aby vaše hubnutí mělo opravdu ten správný účinek. Protože když budete mít přehnané očekávání, a nepůjde to podle vašeho plánu, jednoduše se vrátíte k tomu, co bylo předtím.
- Začít po malých krůčcích
Uvědomte si, že vaše tělo bylo x let na něco zvyklé a vy mu najednou vše odepřete. Změníte se v chování, budete protivní a nevrlí. Nic není hned, ani svět nebyl stvořen během minuty, proto začněte pomalu i se svou snahou změnit svůj životní styl. Odbourejte to nejškodlivější, nahraďte zdravými variantami, ale nebuďte na sebe přehnaně „drsní“. I vrcholoví sportovci si v sezoně sem tam dovolí zhřešit a to jen proto, aby své tělo uklidnili, že vždy dostane, po čem bude toužit, aby si neukládalo jídlo tam, kam nemá (respektive aby si nedělalo zásoby).
- Nehladovět! Jíst pravidelně.
Nejhorší, co můžete udělat je, že budete „zapomínat“ jíst. Nemáte čas, proto jste vynechali svačinu. Ale to je špatně. Právě kvůli ukládání zásob na později, si tělo váží všeho, co dostává. Když mu budete dopřávat pravidelně, ve stejnou dobu, každý den, nebude se tělo bát, že jej necháte o hladu a proto nebude mít důvod si někde něco ukládat. Možná to zní komicky, ale je to tak. Naše tělo ví, co potřebuje.
- Nevynechávejte večeři.
V mém okolí jsem nejednou slyšela radu, že by měl dotyčný jíst nejpozději kolem páté, šesté hodiny a potom už ne, protože se jídlo bude ukládat do tuků. Špatně! Ve chvíli, kdy jdeme spát, naše tělo začíná regenerovat, sbírat novou energii. A k tomu potřebuje přísun nějakých kalorií. Rozhodně neradíme, abyste si dávali „mekáč“ s pořádnou dávkou hranolků, ale lehčí večeři, třeba salát s kuřecím masem, máte povolený. Doporučuje se jíst naposledy cca tři hodiny před tím, než jdete do postele. Tudíž nemusíte mít žádné výčitky a večeři si určitě dopřejte!
- Pitný režim
Snad nejdůležitější faktor jakékoliv změny ve vašem životním stylu a při hubnutí to platí dvojnásob. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Tím vás ale nenabádáme k tomu, abyste místo jídla jen pili, tak žádného cíle nedosáhnete. Ovšem dospělý člověk by měl vypít denně kolem dvou litrů čisté, neochucené, vody. Voda odplavuje z těla toxiny a pokud při hubnutí dostanete mezi jídly na něco chuť, bude vás takzvaně honit mlsná, dejte si skleničku vody. Zaplníte si žaludek, budete dodržovat pitný režim a hned vám bude lépe.
- Jezte s rozumem, nepřejídejte se
Když přijde čas oběda a vy nebudete mít „skoro“ hlad, snězte, co můžete, ale rozhodně to nelámejte přes koleno a nepřejídejte se. Budete se cítit špatně, těžce. Říká se, že by se mělo jíst v klidu, abyste předešli jak žaludečním vředům, tak hlavně z toho důvodu, že mozek dává tělu vědět zhruba po dvaceti minutách, jestli už má dost jídla nebo ne. Proto je dobré se věnovat jen jídlu a nenechat se ničím vyrušovat.
Pokud jste dočetli až jsem a jste rozhodnutí se do změny pustit, začít žít zdravě a cítit se dobře, nastavte si pravidla a hlavně se ujistěte, že to děláte opravdu jen pro sebe. Celému vašemu okolí může být ukradené, co děláte. Záleží jen na vás, jak se chcete cítit a co jste pro to ochotni udělat. Hodně štěstí!