Hlavní obsah
Cestování

Egypt s malými dětmi? Risk, který nemusí stát za to

Foto: Dave

Egypt s malými dětmi? Risk, který nemusí stát za to!

Egypt se stal zejména v posledních letech oblíbenou dovolenkovou destinací, kam ročně míří statisíce Čechů. Je ale tato země vhodná i pro rodiny s malými dětmi nebo by spíše měly volit jinou lokalitu?

Článek

Některé resorty s rozsáhlými aquaparky se mohou tvářit jako ráj, kde hodíte nohy nahoru, vypustíte děti a dovolená může začít. Hotely se většinou nachází hned u pláže, a kromě mnoha bazénů nabízí i velké množství apartmánů a rodinných pokojů. Je to vše ale opravdu tak ideální? Nejedná se pouze o past? A víte, jaké nástrahy a překvapení čekají na rodiče? Ze snů o dokonalé dovolené možná budete velmi rychle probuzeni.

První komplikace už při letu

U klasických aerolinek zaplatíte za kojence do 2 let poplatek v řádu pár stovek Kč. Zároveň většinou sedí na klíně a nemá nárok na vlastní zavazadlo, proto po celou dobu letu sedí na vás připoután speciálním pásem. Kočárek všechny společnosti odbaví zdarma.

Pozor si musíte dávat na klimatizaci v letadle, kde je třeba přibalit teplejší deku a oblečení, aby dítě neprochladlo. Změny tlaku v kabině letadla mohou také zadělat na menší problémy a snadno dokáží vyvolat bolesti hlavy nebo podráždit střední ucho.

Egyptské odlišnosti, které mohou překvapit

Dejte si pozor, aby vás tato dovolená spíše nepřekvapila. Egypt sice patří mezi vyspělé země, ale v některých věcech se od Evropy přeci jen liší. Na co si tedy dát pozor?

Je egyptská kuchyně vhodná pro malé děti?

Egyptská kuchyně může potrápit zažívání, protože jako Evropané na ni nejsme zvyklí. V hotelu s all inclusive nabízí známé pokrmy např. těstoviny či různé druhy mas (zejména skopové, jehněčí, kozí), mezi přílohami pak nechybí rýže, pita chleba a placky.

Problémem ale je, že tato kuchyně kombinuje velké množství koření, proto jídla chutnají velmi odlišně. Dominuje zejména černý pepř, kurkuma, koriandr, šafrán a bylinky.

Pravděpodobně tak nejmenším strávníkům příliš chutnat nebudou a co víc, nejsou pro ně vhodná, ani zdravá, protože mohou poškozovat chuťové pohárky! Některá koření jako třeba kari by se v dětském jídelníčku neměla objevovat vůbec.

Zpřísněte hygienické návyky

Úroveň hygieny není v Egyptě tak vysoká jako u nás. Tím se tedy bohužel zvyšuje i riziko nejrůznějších nemocí, kterými se lze nakazit i v pětihvězdičkovém hotelu. Mezi nejčastější potíže patří ty střevní, proto si dávejte pozor na věci, které přišly do kontaktu s nebalenou vodou, například nápojům s ledem. Vyhněte se také stánkům rychlého občerstvení na ulicích.

Foto: https://pixabay.com/

Mytí rukou

Pravidelné mytí rukou sice považujeme za samozřejmost, ale uhlídat, aby si malé děti ruce dostatečně a často myly, může být problém.

Rozdílné výchovné metody v Egyptě

Narazit můžete i na poměrně velké odlišnosti, co se výchovy týče. Dívky a chlapci tu jsou vychováváni zcela jinými způsoby. Děvčata jsou od útlého dětství vedena k tomu, aby mluvila potichu, neběhala a hlavně si nehrála s chlapci. Ti si naopak mohou dělat, co chtějí, a tak trochu vyrůstají jako dříví v lese. Některé děti tu jsou stále fyzicky trestány. Proto pokud se vaše dítě bude vztekat a vy razíte volnější výchovu, kdy mu věci spíše vysvětlujete, připravte se na nepěkné pohledy místních.

Pozor si dejte také na vykonávání potřeby svých dětí na veřejnosti. V ČR to není úplně nic neobvyklého, ale v Egyptě vás za to může popotahovat dokonce i mravnostní policie! Podobné je to i s dětskou nahotou, takže nezapomeňte dětem přibalit plavky.

Klimatické a zdravotní nástrahy

Vysoké teploty, které v této oblasti panují, mohou dětem ublížit. Horko neprospívá nikomu, zejména dětem a seniorům. Potíže umocňuje nedostatečný pitný režim, které může být u malých turistů obtížné uhlídat, a také pocení. V důsledku toho je tělo dehydratováno, postižené může bolet hlava, pociťují slabost a malátnost. O velkém riziku úžehu nemluvě.

Zároveň byste měli dbát na to, abyste svou ratolest dostatečně ochránili před UV zářením. Tedy řádně namazat opalovacím krémem. Chybět nesmí ani pokrývka hlavy, brýle, tričko, jenž bude zahalovat ramena. I přes tato opatření by se ale děti neměly vystavovat přímému slunečnímu záření mezi 11. a 15. hodinou, což může být pro rodinu lehce omezující.

Faraonovu pomstu zažít nechcete

Tato střevní chřipka dokáže znepříjemnit dovolenou a jako u většiny nemocí, i u této jsou nejvíc náchylné děti a senioři. Vsaďte proto na prevenci. Pokuste se vyhnout zmrzlinám a věcem, které přišly do styku s kohoutkovou vodou – tedy ovoce, které jí může být omýváno nebo led v nápojích. Kohoutková voda není vhodná ani k čištění zubů.

Dávejte přednost baleným nápojům včetně mléka a dostatečně prověřte, zda potraviny zakoupené v obchodu, nemají porušený obal. V případě, že vás faraonova pomsta přeci jen postihne, zakupte si místní léky, které mají větší účinek než ty v Česku.

Zdravotnictví v Egyptě není vždy ideální

Velký pozor si dejte na veřejné nemocnice, protože jejich úroveň je nižší než v ČR. Nezapomeňte na sjednání cestovního pojištění, které obsahuje asistenční službu. Na tu se obraťte v případě, kdy potřebujete ošetřit. Poradí vám, do které z nemocnic se vydat.

Foto: https://pixabay.com/

Při problému volejte na kontakt z cestovního pojištění pro radu

Stávají se totiž případy, kdy se turisté snaží jednat na vlastní pěst a hotelový lékař je buď ošetří špatně, nebo po nich následně chce za banální výkony neadekvátní finanční částky.

Možné nebezpečí při opuštění hotelu

Doprava ve městech lze označit za jeden velký chaos. Dopravní situace je často velmi složitá, nepřehledná a přejít silnici může být pořádnou výzvou. Děti tak musíte neustále hlídat a nespustit z očí, aby se nezaběhly pod kola automobilů. Kromě dětí si také hlídejte své osobní věci, protože kapsáři velmi rádi využijí vaší nepozornosti.

Hromadné výlety, které organizují hotely také nemusí být to pravé pro rodiny s malými dětmi. Dlouhé cesty mezi jednotlivými památkami, celý den na nohou, nebo plavba na širém moři nemusí dětem sednout. Nepříjemné pocity navíc může umocnit dětský pláč, který bude obtěžovat ostatní turisty. Z toho pak pramení stres nejen pro dítě, ale i jeho rodiče. Dobře si proto rozmyslete, které výlety budete absolvovat a zda je vaše ratolest zvládne.

Vhodnější destinace pro rodiny s malými dětmi

Možná by vám vyhovovaly jiné destinace, které jsou blíže naší evropské kultuře a let navíc netrvá tak dlouho. Pro začátek můžete vyzkoušet Řecko, nebo Itálii. K dětem jsou také velmi vstřícní, a navíc tu v létě nepanují extrémní teploty. Zdravotnictví se podobá tomu našemu v ČR a hygiena je na mnohem lepší úrovni.

Pokud však chcete podstoupit jistá rizika a Egypt navštívit, alespoň se na něj dobře připravte. Eliminujte riziko chycení Faraonovy pomsty a také si dejte pozor na silné sluneční záření. Vydat se sem můžete také v zimních měsících, kdy bývají teploty přijatelnější.

Vyplatí se počkat

Egypt je bezpochyby krásnou zemí, která láká každoročně tisíce turistů nejen díky své historii, ale také skvělému moři a dostupnému luxusu. Rozhodně se nemusíte bát, vyrazit do Egypta s většími dětmi, které si užijí návštěvu pyramid společně s vámi a spoustu času stráví v hotelovém aquaparku, takže rodiče budou mít dostatek času i pro sebe. Pro malé děti totiž mohou být dlouhé výlety a úmorná horka velmi nekomfortní.

Navštívili jste Egypt s malými dětmi? Podělte se s námi o vaši zkušenost, ať už je pozitivní či negativní!

Anketa

Navštívili jste Egypt s malými dětmi? (do 6ti let)
Ano
45,8 %
Ne
54,2 %
Celkem hlasovalo 262 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám