Článek
Je již vaše dítě ve věku, kdy chce mít telefon a ideálně povoleny sociální sítě, aby mohlo být v kontaktu se svými spolužáky? Teď je již na vás, zda se s dětmi domluvíte, nebo jim to zakážete. Pohledy rodičů se velmi různí. Někteří rodiče zakazují dětem přístup na internet a sociální sítě z důvodu ochrany a najdeme i rodiče, kterým to nevadí a dětem povolí na telefonu cokoli.
Jednoznačná odpověď, jak se zachovat neexistuje. Není ani nikde dáno, v jakém věku by dítě již mohlo mít sociální sítě bez většího rizika. Většina sítí poskytuje přístup od dvanácti let, což se jeví jako skutečně nízký věk, aby bylo dítě vystaveno rizikům okolního světa. Jenže z pohledu dítěte, které to bere jako jeden z dalších zákazů z mnoha od svých rodičů, může být ještě jeden problém, a to přímo ve škole. Nemluvě o tom, že dítě může zkoušet hrát na city a použije na vás něco ve smyslu, že mu nedůvěřujete, že nevyvede nějakou hloupost.
Spolužáci vaše dítě často posuzují dle toho, jaký má kdo telefon, případně pokud již vůbec nějaký má. A následně se navzájem osočují, že je někdo takový a takový, protože nemá Facebook, Instagram atd. Nejednou se stalo, že mi ratolest přišla domů s tím, že chce poprosit, aby si směla nainstalovat do telefonu Facebook, protože si z ní spolužáci dělají srandu a posmívají se jí. Dceřina maminka jí sice poradila, ať jde za učitelkou, ale to je za mě ještě horší, jelikož si z ní pak budou dělat srandu jak kvalitou, že je zaostalá tak i pro to, že je „žalovníček“. Nakonec jsme tento problém částečně vyřešili tím, že jsme povolili Whats up. Dcera se s tím spokojila, a i ve škole má od spolužáků klid, i když občas si z ní srandu ještě někdo udělá.
Dítěti je dobré pak vysvětlit jaká rizika jsou s tím spojená. Mnoho známých to třeba řeší tak, že dítěti sice Facebook povolí, ale zakazují dětem tam přidávat fotky sebe samých a mohou přidávat jen domácí zvířata, krajinu atp. Jenže i zde je možnost obejít toto pravidlo tím, že dítě zvolí možnost nesdílet tyto fotky všem, ale jen vybraným přátelům. Zde se mohou z principu stát pouze dvě věci. A to, buď na to rodiče časem přijdou a dítěti opětovně zakážou sociální sítě, nebo na to rodiče nepřijdou.
Každopádně sociální sítě a internet jsou v dnešní době nezbytné a je asi špatnou volbou se snažit dítě od toho úplně odstřihnout. Ale všeho s mírou.
A jaký názor na to máte vy?