Hlavní obsah

První máj, Dragobete, Qixi festival. Jak se slaví láska v jiných krajích?

Foto: Bing Image Creator

Blíží se 1. máj, lásky čas. Námi velmi dobře známý a pod kůži zarytý čas lásky, kdy se scházíme pod rozkvetlými třešněmi pro romantický polibek. Jak se oslavuje láska v jiných zemích?

Článek

Vybrala jsem tři státy, tři různé tradice ale všechny z nich mají tentýž účel - rozproudit romantické buňky v našich tělech.

Foto: Bing Image Creator

ilustrace rumunských milenců v tradičním kroji oslavující Dragobete

Dragobete: Den lásky a příchodu jara | 24. února (Rumunsko)


Tento rumunský svátek, pojmenován po pohledném, silném a milujícím mladíkovi Dragobete, jenž pobývá v lesích, se slaví 24. února. Je to den oslav nejen lásky, ale i spojení s přírodou a příchodu jara.

Pochází ze starověkých Dáků, kde byl vnímán jako bůh nápadník a kmotr, který z počátku jara na obloze oddával svatbu všech zvířat. V průběhu staletí se legenda o Dragobetovi proměnila a stal se „vílou lásky“, božstvem, které chrání a přináší štěstí milencům. Dragobete, syn Baby Dochii, je od té doby interpretován jako bůh lásky, ochránce romantiky a symbol obnovení přírody, ačkoli není oficiálně zařazen mezi bohy.

Pojetí oslav tohoto vyjímečnýho dne v současnosti má již modernější podobu, než dříve. Přírodní prvky a romance však zůstává.
Mladí vchází do přírody. Dívky hledají první jarní květiny, například sněženky – symbol naděje a nových začátků. Také sbírají vodu - dešťovou, či pramenitou. Hoši sbírají dříví pro rozdělání ohně. Setkávají se v tradičních úborech při společných oslavách, kde se jak jinak, než tradičně tančí a zpívá, a vyprávějí se staré lidové příběhy. Důležitou součástí těchto rituálů je veřejné vyznání citů – upřímné polibky, čímž se prý zajišťuje štěstí a prosperita do nadcházejícího roku.

Foto: Bing Image Creator

čínský Qixi Festival - Niu Lang a Zhi Nü opět shledáni (ilustrace)

Qixi Festival – Čínský Valentýn s tisíciletou tradicí / Dvojitý sedmý festival | 7. den 7. lunárního měsíce (Čína)

Qixi Festival se tradičně slaví sedmý den sedmého lunárního měsíce. Právě tento den vyjadřuje harmonii mezi slavným číslem sedm – považovaným za magické číslo v čínské kultuře – a oslavou lásky, která má své kořeny hluboko v historii Číny. Letos tento magický den vychází na pátek 29. srpna.

Přes 2000 let stará legenda, jež dává Qixi Festivalu jeho výjímečnou, kouzelnou a vskutku inspirativní atmosféru, vypráví příběh o Niu Langovi, chudém pastýři(později symbolizován hvězdou Altair), a Zhi Nü, nebeské tkadlici(reprezentována hvězdou Vega).
Tyto dvě zamilované bytosti - smrtelník a dcera Bohyně - se do sebe hluboce zamilovali a počali dvě děti. Když se to matka Zhi Nü dozvěděla, velice se rozhněvala a přikázala dceři se navrátit. Byli rozděleni propastí – Mléčnou dráhou.
Podle mýtu se milenci setkávají jednou ročně za pomocí moudrých vrátných – magpií, které vytvářejí most přes Mléčnou dráhu, aby jim umožnily shledání. Tento den stal symbolem nezdolné síly lásky.

Tragická, ale zároveň inspirující romance symbolizuje, že pravá láska dokáže porazit veškeré překážky. A nejen proto je velice populární míti svatbu na tento bezkonkurenčně nejvýjimečnější den v roce.

Vyjímaje svateb se dodržují další tradice, například dívky a ženy si nadále procvičují šití, což symbolizuje nejen dovednost, ale také úspěch a štěstí v lásce. Páry do oslav zahrnují také vyměňování si dárků, recitování básní a romantické večeře v luxusních restauracích nebo procházky pod hvězdnou oblohou.

Příběh legendy, která stojí za oslavami Qixi festivalu se dle zdrojů liší. Všechny z nich nadále spojuje neskutečná krása, inpirace a síla lásky.

Foto: https://pravoslavie.ru/100835.html

Sv. Dwynwen

Den svaté Dwynwen | 25. ledna (Wales)

Svatá Dwynwen je velšskou patronkou milenců (a nemocných zvířat).

Žila již v 5. století a byla dcerou přísného krále Brychana Brycheinio, který ji zakázal následovat své srdce a provdat se z lásky.
Z nešťastného rozhodnutí otce utekla do lesa a prosila Boha, aby na svého milého zapomněla. Dwynwen byla ve spánku navštívena andělem, který pobídl lektvar k vypití. Ten však očekávané zapomenutí nezpůsobil, nýbrž proměnění drahého Maelonala v blok ledu.
Princezna měla tři přání. Prvním přáním bylo, aby byl Maelon rozmražen; druhé, štěstí a lásku pro celý velšský národ, a za třetí, aby se již nikdy nezamilovala a neprovdala se. Všechny tři se naplnily a Dwynwen se věnovala Boží službě po zbytek života.

Jak se oslavuje St. Dwynwen's Day? Mezi formy oslav patří například darování ručně vyřezávané dřevené lžíce, ale také nám známější romantické vzkazy či přáníčka a jiné dárkové předměty s „cwtch“ tématikou. Ano, není to překlep. Pravděpodobně ho někde v příspěvku mám, ale zde to není. Cwtch je tamní slovo používající se k označení mazlení nebo objetí se smyslem pro teplo a pocit bezpečí.

Zaujala vás nebo inspirovala historie s tradicemi oslav lásky z jiných krajů? V následujících dnech zveřejním další příspěvky, zaměřující se konkrétně vždy na jeden svátek, kde se ponoříme hlouběji. Neostýchejte do komentářů zmínit, který z výše uvedených oslav lásky se Vám zalíbil nejvíce, nebo o jakém byste se chtěli příště začíst do podrobna.

Děkuji vám za vás čas a zvědavost.

Přeji radostný den.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám