Hlavní obsah

Virtuální realita aneb Matrix na druhou ve službách developerů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: www.developerske-projekty.cz
3. 2. 8:58

Někteří fanoušci světoznámého kultovního filmu Matrix se domnívají, že celá naše planeta je matrix a my žijeme ve virtuální realitě. Jeden z nich před časem řekl, že grafiku to má sice nádhernou, ale děj za moc nestojí.

Článek

Někteří fanoušci světoznámého kultovního filmu Matrix se domnívají, že celá naše planeta je matrix a my žijeme ve virtuální realitě. Jeden z nich před časem řekl, že grafiku to má sice nádhernou, ale děj za moc nestojí. Víc dobrodružství se dá totiž zažít pohledem speciálních brýlí, kdy se můžete rovnou přenést do virtuální reality a zažijete pocit jako byste byli přímo uprostřed reálného dění, sedět v kokpitu Formule 1, na sedadle pilota letadla nebo kosmické lodi, ponořit se do hloubky oceánu a tak dále. Zábavných počítačových her je v tomto směru nepřeberně.

Programování virtuální reality ve virtuální realitě Matrixu však nemusí být jen zábavou, ale může sloužit i „vážnějším“ věcem. Třeba tomu, jak se přenést přímo dovnitř domu, nebo bytu, kde budete chtít bydlet a osobně si utvářet interiér podle svých představ, zažít pocit domova ještě dříve, než se vůbec nastěhujete. Někteří velcí developeři již chytili tuto šanci za pačesy, protože virtuální realita se v oboru výstavby nových domů a jejich vnitřních prostor ukazuje být nejen zdatným, ale i velmi atraktivním pomocníkem.

Statické obrázky už nestačí

Krásné obrázky prodávají. Víc než cokoliv jiného. To vědí developeři z praxe. Historicky vzato jsou už ale pryč ty doby, kdy architekti byli zdatnými kreslíři, nebo dávali své představy do služeb umělců. Přiznejme si, že některé stylizované kresby developerských projektů měly svůj půvab a byly víc živé než strnulé počítačové vizualizace v počátcích jejich využití. Technika ovšem dále postoupila a dnešní statické 3D animace si nic nezadají se skutečností, nebo ji i předčí. Ani to už ale nestačí.

Výzkumy to potvrzují, protože 72 % lidí sleduje raději video, než by se zabývali textem. Na webových stránkách proto upoutávají více ty developerské projekty, které jsou představovány dynamickým obrazem. A ten přináší virtuální realita. Nad budoucím projektem se můžete vznášet a prohlédnout si jej z ptačí perspektivy, snést se dolů k zemi a sledovat budoucí obytný dům s vaším bytem nebo rodinný dům, či jiný objekt z tohoto pohledu a z dalších stran v panoramatickém 360stupňovém záběru. Vše jako živé, jako byste tam už bydleli.

Ještě vyšší level přinášejí drony. Animaci navrženého domu můžete vidět průletem dronu v kontextu s reálně natočeným prostředím, ve kterém se nachází. Zda je to stavba na zelené louce nebo v proluce blokové městské zástavby, kolik je tu zeleně, kam vedou přístupové cesty, kde je hřiště, škola atd. Zkrátka co bude v sousedství vašeho budoucího bydliště.

A v neposlední řadě, jaký bude výhled z okna vašeho bytu, což nebylo dříve tak jednoduché. Není to tak dávno, co jedna z developerských firem na Štvanickém ostrově uspořádala při slavnostním zahájení výstavby svého projektu předváděcí akci, kdy zájemci o byt mohli vystoupat v koši připoutaného balonu do určité výše a představit si výhled ze svého budoucího apartmánu na Vltavu a Pražský hrad. Jinak to nebylo možné. Nezřídka totiž ani developer přesně neví, jaký výhled by rezident mohl mít, jen to předpokládá. S pomocí dronu je možné ukázat bez větších nákladů reálný výhled pro každý byt.

Sám sobě tvůrcem

Zatímco zvnějšku je projekt výhradní záležitostí architektů a developerů, kteří určují, jak by měl vypadat, rozhodují o členitosti, barevnosti a kompozici použitých materiálů obálky, zkrátka o celkovém designu a hmotě budovy, která by neměla rušit okolí a co nejlépe vyjadřovat genius loci prostředí, ve kterém je umístěna, uvnitř to už může být díky virtuální realitě jinak. Stáváte se spolutvůrcem.

Tady se uplatní nejlépe brýle, kterými si můžete ve virtuální realitě krok za krokem prohlédnout interiér svého budoucího bytu nebo rodinného domu. Jde to také online přes počítač, tablet nebo mobil. Výhodou je, že prohlídku můžete konzultovat se svými příbuznými nebo přáteli. Brýle jsou ale brýle.

Foto: www.developerske-projekty.cz

Developerské projekty

Když vám je nabídnou v prodejním centru developera procházíte byt tak, jako byste v něm už bydleli. Natolik je váš pocit věrohodný. Nejde ale jen o to, že si svůj příští domov na kterémkoliv zařízení prohlédnete, vy si ho můžete utvářet podle svých představ. Kliknutím na podlahy či dveře v obytných místnostech nebo třeba na dlažby a obklady v koupelnách a na WC si můžete zvolit různé varianty vybavení, jak vám je developeři ve standardu nabízejí, a jaké nejlépe vyhovují vašemu vkusu. Také je možné umístit do zvoleného obydlí návrhy různých druhů kuchyňských linek, pokud je to možné třeba s ostrůvkem nebo s barovým pultem, žádaných zařizovacích předmětů, stolních lamp, uměleckých artefaktů atd. Ve virtuální realitě vidíte nejen, jak zapadají do interiéru, ale také dostanete kliknutím další informace o značce produktu, jeho ceně, rozměrech apod.

V nadstandardu je možné jít ještě dál výběrem dražších materiálů a zařizovacích předmětů. V rámci klientských změn lze také podle upraveného plánku standardního bytu, kupř. posunutím příček, vytvářet ve virtuální realitě proporciální řešení nové dispozice. Často mají zákazníci neobvyklá přání. Jeden z klientů chtěl v loftovém bytě umístit vodopád se spádem vody z galerie do přízemí. Ani on sám si však nedokázal představit, jak by to mohlo i po překonání všech technických obtíží vypadat. Ve virtuální realitě by to ale šlo.

Konec vzorových bytů v Čechách?

Zřízení vzorového bytu v developerském projektu není zrovna levná záležitost. U menších projektů se vůbec nevyplatí. Ve virtuální realitě to vyjde levněji. Zvláště když vzorových bytů musí být třeba v nejvíc žádaných kategorii 1 + kk a 2 + kk hned několik, jak je tomu u stále více se rozvíjejícího nájemního bydlení.

Developeři pak mohou podle zjištěných požadavků svých klientů hledat ve virtuální realitě ideální řešení bytové plochy nájemního bytu, umístění skříní, sedací soupravy, pracovního koutu, vestavěných skříní a dalších úložných prostor, projektovat neobvyklé prvky zařízení jako jsou sklopné postele či stoly, které maximálně účelně využívají prostor malých bytů.

Foto: www.developerske-projekty.cz

Developerské projekty

Zásadou je, aby klient, ať je kdekoli, co nejvíce ve virtuální prohlídce viděl, zvolil pro sebe ten nejvhodnější typ bytu a ihned se mohl s minimem osobních věcí nastěhovat do plně zařízené jednotky, která se mu líbí. Ale také zase rychle podle potřeby odstěhovat do jiné podobné jednotky, jak to odpovídá modernímu trendu života mileniálů.

Od 3D virtuální reality k 3D reálnému tisku

Ve světě, ale i u nás doma se na tom urputně pracuje. Virtuální realitu lze převést do reality skutečné, chcete-li do reality původního matrixu, tedy jakýsi matrix na druhou. Zhruba před dvěma lety představili tvůrci okolo sochaře Michala Trpáka na Vltavě pod názvem Prvok první celoročně obyvatelný plovoucí dům zhotovený 3D tiskem prostřednictvím robotického ramene. Jedná se „pouze“ o jednoduchý rodinný dům s celkovou plochou okolo 45 metrů čtverečních. V dispozici 2 + kk je vhodný pro pár s maximálně jedním dítětem. Kromě kuchyně propojené s obývákem a ložnice pro manžele je zde dále koupelna se záchodem.

Foto: Developerské Projekty

Developerské projekty a virtuální realita

Pro širší developerské využití se tato revoluční technologie 3D tisku zatím příliš nehodí. Betonové směsi jsou drahé, pro vícepatrové objekty nejsou k dispozici materiály s pevností zaručující požadovanou statiku budov. Přenos virtuální reality do konkrétní hmotné podoby má tak své dětské nemoci. Michal Trpák proto přirovnal současný stav 3D tisku k tomu, jak vypadaly a co uměly mobilní telefony v 80-tých letech. Ale, kdo ví? Převratné objevy často v minulosti přišly znenadání, aniž je někdo předpokládal. Co není dnes, může zítra být.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz