Článek
Už před dvěma týdny začala Nova vydávat články se zajímavostmi spojenými s 30. výročím své existence a před pár dny promovat programové změny na samotný den výročí, 4. února 2024.
Speciální vydání
Právě předevčírem, v neděli nás v retro stylu přivítala Lucie Borhyová a Rey Koranteng u Televizních novin v replice původního televizního studia z roku 1994. Téma výročí se pravidelně prolínalo s ostatními reportážemi poměrně vyváženě a pravidelně se relací prolínaly archivní znělky. Sportovní noviny následně uvedl moderátor Pavel Poulíček, stejně tak jako přesně před 30 lety při prvním vysílání a předpověď počasí uvedla Michaela Dolinová v grafické replice původního virtuálního studia s animovaným tučňákem.
O víkendu byly též vysílány speciály aktuálních pořadů TV Nova, jako například Na Lovu, či Snídaně, ve které známí hosté a pracovníci televize vzpomínali na své začátky. Nechyběl zde ani Vladimír Železný, otec zakladatel, dlouholetá ikona a generální ředitel (1994-2003) televize Nova.
V neděli po Televizních novinách byla odvysílána premiéra první epizody nového seriálu Policie Hvar. V posledních dnech též proběhly prohlídky ateliérů seriálů Ulice, Ordinace v růžové zahradě 2 a Zlatá labuť. Více informací o 30. výročí má Nova na svém webovém rozcestníku.
Hodinový dokument o televizi
Ve 23:25 začal na hlavní stanici Novy 65minutový televizní dokument v režii Michala Kratochvíla. V jeho úvodu jsme mohli sledovat velmi esteticky natočenou, dramatickou střihovou montáž, ve které řemeslníci konstruují repliku původního moderátorského stolu a kulis studia z roku 1994. Do něj následně přichází úplně první moderátorská dvojice Televizních novin, Zbyněk Merunka a Stanislava Wanatowiczová Bartošová a vzpomínají na zahájení vysílání.
Samotná kulisa televizního studia je poměrně věrná. Pamětníci ji ale budou znát maličko jinak. Svého času mělo analogové vysílání v rozlišení SD, dobové mikrofony, světla i způsob přednesu moderátorů svůj charakter. Zejména na speciálním nedělním vydání Televizních novin bylo znát, že nostalgie byla oprášena s čistým zvukem, v HD a měkkým, modulárním svícením.
Jako „mluvící hlava“ zde byl filmově-dokumentaristicky zpovídán Rey Koranteng, který začínal na Nově v roce 1994 jako moderátor segmentu počasí. Své začátky popisovala též Lucie Borhyová, která od roku 1997 působila na Nově jako pomocná redaktorka, než se o dva roky později dostala k moderování zpravodajství. V dokumentu je použita řada fragmentů z archivních vysílání, ale i raritní záběry z castingu Korantenga a Borhyové do Televizních novin.
O vzniku televize zde hovořili třeba také někdejší ředitelé zpravodajství TV Nova, Jan Vávra a Vladimír Mužík, bývalý ředitel zpravodajství a publicistiky Martin Ondráček, současný ředitel zpravodajství a publicistiky Kamil Houska, bývalá redaktorka Žaneta Pilařová, vedoucí technický pracovník Novy od roku 1994, Jaromír Janeček, či taktéž z první éry, technička studia Emílie Komorná.
Svůj prostor dostali též reportéři a moderátoři. Zavzpomínal například nejdéle sloužící reportér Novy Ivan Berka, nebo bývalá reportérka Kateřina Kašparová. Moderátor sportu Pavel Poulíček, který byl účasten též v nedělních Televizních novinách, a další bývalé tváře Novy, které mladší generace znají třeba z jiných televizí. Sám bych si už nevzpomněl, že večerní zprávy moderoval třeba Pavel Zuna, kterého znám ze Stream.cz, nebo Mall TV. Nebo Jan Tuna, který jako reportér začínal na Nově a dnes je známý především díky Streamu.
Větší část dokumentu byla vystavěná na rekapitulaci stěžejních zpravodajských milníků, které se za 30 let staly a vzpomínáním, jaká to byla doba a jak jednotlivé události formovaly společnost i publicistiku.
V archivních záběrech z vydání zpravodajství jsme mohli vidět také osobnosti, které byly u důležitých historických momentů, ale přestoupily k hlavní konkurenci Novy, jako Karel Voříšek, Markéta Fialová, či Petr Suchoň a pochopitelně tak nebyli přizváni do dokumentu. V reportážích jsme ale také mohli zahlédnout současného moderátora České televize Daniela Takáče, či bývalého moderátora ČT, Martina Veselovského.
Asi ale nejdůležitější člověk, jehož přímá účast v dokumentu chyběla, byl zakladatel a bývalý generální ředitel Vladimír Železný. Z dramaturgických důvodů je ale pochopitelné, že může být funkčnější vyprávět skrze dílčí osobnosti televize. Sám Železný se ale zúčastnil speciálu pořadu Snídaně, ve kterém vzpomínal na začátky Televize Nova a svou roli při vzniku. Přípitek a přáním ukončil též nedělní speciál pořadu Na Lovu.
Nova má na svém webu rozcestník k dalším bonusům z rozhovorů s osobnostmi televize, které se již nevešly do samotného dokumentu. Ten by klidně zasloužil více času a mohl mít klidně i 90 minut. Takto byl ale hutný, dostatečný pro vytvoření 30 letého portrétu největší tuzemské komerční televize a zájemci se mohou dovědět více z bonusů. K dobru jde Nově též schopnost vyjít ze své škatulky a natočit o sobě estetický dokument filmovou formou.
Na své začátky pěkně zavzpomínala například třeba i Česká televize. V roce 2013 vytvořila s matadory ČST, jako je Věra Jordánová, Heda Čechová a Kamila Moučková, dokument Parta Analog, při kterém s nimi natočili repliku tehdejší formy zpráv z 50. a 60. let.
Zdroje: TV Nova, ČTK, Česká televize