Článek
Když se řekne britská královská rodina, většině lidí se vybaví král Karel III., královna Camilla, princ William a princezna Catherine. Existuje však celá řada dalších členů rodiny, kteří hrají klíčovou, i když často méně viditelnou roli. Tito „pracující“ royálové se neustále angažují v stovkách charitativních organizací, reprezentují monarchii doma i v zahraničí a tvoří nepostradatelnou oporu pro hlavní linie následnictví. Kdo jsou tito méně známí členové a co přesně pro monarchii dělají?
Pilíře stability: Princezna Anne a princ Edward s manželkou Sophií
Mezi nejvýznamnější a nejpracovitější „pracující“ royály bezesporu patří princezna Anne a princ Edward se svou manželkou Sophií, vévodkyní z Edinburghu. Princezna Anne, sestra krále Karla III., je pověstná svou neuvěřitelnou pracovitostí a ročně se účastní stovek veřejných akcí. Je patronkou a prezidentkou nespočtu charitativních organizací, zejména v oblasti sportu (sama je olympionička) a welfare. Její loajalita a oddanost povinnosti jsou pro monarchii neocenitelné a je považována za jednu z nejspolehlivějších postav v rodině.
Princ Edward a vévodkyně Sophie v posledních letech významně posílili své role. Po odchodu prince Harryho a Meghan Markle z královských povinností a omezení role prince Andrewa se stali nepostradatelnými. Edward je patronem mnoha uměleckých organizací a mládežnických programů, zatímco Sophie se soustředí na otázky spojené s prevencí slepoty, podporou žen a dětí a bojem proti násilí. Jejich klidný, neokázalý a profesionální přístup si získal širokou veřejnou podporu a jsou vnímáni jako příkladné vzory pro mladší generaci royalů.
Méně viditelní, ale důležití: Vévoda a vévodkyně z Gloucesteru, vévoda z Kentu a princezna Alexandra
Dále v hierarchii „pracujících“ royalů najdeme bratrance a sestřenici královny Alžběty II. (a tedy strýce a tety krále Karla III.): Vévodu a vévodkyni z Gloucesteru (Prince Richard a Birgitte), Vévodu z Kentu (Prince Edward) a princeznu Alexandru. Tito starší členové rodiny, ačkoliv se neobjevují v titulcích tak často jako ostatní, vykonávají obrovské množství práce. Jsou patrony stovek charitativních organizací, vojenských pluků a profesních spolků. Jejich role spočívá v tichém, ale neúnavném zastupování koruny na nejrůznějších událostech, od zahájení výstav po návštěvy nemocnic a ceremoniály. Jejich přítomnost dodává těmto organizacím prestiž a pomáhá jim získávat finanční prostředky a pozornost.
Budoucnost „pracujících“ royalů: Rozšíření rolí
Se zmenšujícím se počtem aktivních „pracujících“ royalů v hlavní linii následnictví (po odchodu Harryho a Andrewa) se očekává, že role těchto méně známých, ale pilných členů bude narůstat. Král Karel III. se sice snaží o „štíhlejší“ monarchii, ale zároveň si uvědomuje potřebu, aby monarchie byla viditelná a aktivní po celé zemi. To znamená, že ti, kteří jsou ochotni a schopni vykonávat povinnosti, budou mít stále důležitější postavení. Jejich tichá oddanost a neúnavná práce jsou klíčové pro udržení relevance a popularity monarchie v moderní době. Jsou to oni, kdo den za dnem pomáhají udržovat spojení mezi korunou a britskou veřejností.