Hlavní obsah
Seberozvoj

Jak být šťastnější?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
14. 7. 17:00

Štěstí není něco, co se nám stane, štěstí je cesta, je to způsob, kterým vnímáme svět. Každý svého štěstí strůjce. Nečekejte, až k vám štěstí přijde, musíte ho najít sami v sobě. Prázdné fráze o štěstí, napadne vás.

Článek

Jenže ony jsou pravdivé, ale takto osamoceně vyřčené jsou nicneříkající. Chybí jim totiž návod či způsob, jakým toho dosáhnout.

Můžeme štěstí změřit?

Možná se domníváte, že štěstí je neměřitelný, nezachytitelný pocit, který nelze studovat, ale opak je pravdou. Vědci štěstí, zkoumají, měří a na základě dat vzešlých z těchto výzkumů jsou schopni popsat způsoby, jak být šťastnější. Štěstí je totiž důležité nejen pro naši psychickou pohodu, ale zároveň zlepšuje imunitu a má vliv dokonce i na délku života.

Doktorka Sonja Lyubomirsky, profesorka na Kalifornské univerzitě, ve svých výzkumech týkajících se štěstí zjistila, že:

  • 50 % z něj je určeno geneticky,
  • 10 % lze získat díky úspěchu a bohatství,
  • ale celých 40 % našeho štěstí záleží na nás a našem přístupu k životu.

K tomu abychom mohli být šťastní je zásadní, aby byly naplněny naše základní potřeby. Potřeby fyziologické a potřeba bezpečí, jistoty a sounáležitosti. Teprve pokud máme co jíst, máme kde bydlet, náš domov považujeme za bezpečný a máme okolo sebe lidi, ke kterým patříme, pak můžeme pracovat na svém pocitu štěstí.

Čtyři kroky ke štěstí

Profesor harvardské univerzity Tal Ben–Shahar, který se zabývá fenoménem štěstí, popsal způsob, jak být díky čtyřem krokům šťastnější. Prvním krokem je inventura života a štěstí. Po dobu týdne, nebo čtrnácti dnů si máte zapisovat jednotlivé činnosti, kterým se přes den věnujete a zaznamenat si zhruba čas, který na ně potřebujete.

Když máte seznam činností hotový, projděte je a seřaďte podle toho, jaký smysl pro vás mají a kolik vám přináší potěšení. Zároveň u činností určete, zda vám čas, který jim věnujete vyhovuje, rádi byste prodloužili nebo naopak zkrátili.

Nyní je čas zjistit, které aktivity vám přinášejí největší pocit štěstí. Věnujete se jim? A pokud ne, je možné je alespoň občas zahrnout. Pokud rádi chodíte do kina, je možné, že návštěva kina, jednou za čtrnáct dní, bude mít velký dopad na to, jak šťastní se cítíte. I pokud se nemůžete činnostem, které vás činní šťastnými věnovat tolik, kolik byste rádi, zkuste do života přinést alespoň malou změnu. Číst denně 10 minut, vidět jeden film týdně, věnovat se zahradě hodinu o víkendu.

Jako poslední doporučuje Tal Ben–Shahar zaměřit se na tzv. nakopávače štěstí. To jsou jednoduché rychlé aktivity, které vám přinesou radost. Jako příklad uvádí dojíždění do práce, které vás štve, ale nejde se mu vyhnout. Poslouchejte po cestě audioknihu nebo hudbu, pokud jezdíte hromadnou dopravou, čtěte. Dejte času, který věnujete neoblíbené činnosti možnost přinést vám radost.

Jak docílit žádoucích změn?

Zkuste co nejvíce činností, které vám štěstí přináší zařadit do své rutiny. Rutiny představují pro velkou část lidí pocit jistoty, bezpečí a předvídatelnosti, který nás uklidňuje. Navíc, pokud se něco stane naší rutinou (bude se to v našem životě pravidelně a často opakovat), máme větší šanci, že nám taková změna vydrží.

Nezapomeňme na to, zvlášť v této době, že být šťastný není provinění. Být šťastný je něco, o co usiluje každý člověk, je to naše přirozenost. Všichni toužíme po štěstí. Nyní máte možnost vyzkoušet několik kroků, které vám mohou pomoci být šťastnější.

Tereza Brunerová, psycholožka a právnička

Použité zdroje: 
sonjalyubomirsky.com
talbenshahar.com
Maslowova pyramida potřeb

Potřebujete s něčím poradit?

Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz