Hlavní obsah
Rodina a děti

Jak hovořit s rodiči o stárnutí? Přinášíme tipy na zahájení a průběh konverzace

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Unsplash

Možná jste si všimli, že vaši rodiče začínají potřebovat více pomoci - jejich dům už není tak čistý, jak býval, všímáte si, že se špatně stravují nebo zapomínají brát své léky.

Článek

Mluvit s rodiči o stárnutí a změnách životního stylu není lehké, ale rozhodně se vyplatí začít s tím dřív, než dojde ke skutečné krizi.

Starší lidé často potřebují na přípravu ke změně více času. Proto je dobré mít na paměti, že diskuse bychom měli zahájit při prvních náznacích problémů. Je více než pravděpodobné, že jeden rozhovor nám k nalezení řešení nebude stačit. Vaši rodiče budou potřebovat čas, aby si na myšlenku, že potřebují pomoc, zvykli a přijali ji.

Protože se jedná o citlivé téma, je dobré si před zahájením konverzace některé věci promyslet. Přinášíme proto 5 tipů, které mohou pomoci tyto rozhovory zvládnout co nejlépe.

1. Obecná pravidla

Před zahájením rozhovoru si uspořádejte myšlenky a vypíchněte hlavní body, na které nechcete zapomenout.

V průběhu rozhovoru mějte na paměti, že stárnoucí člověk může mít obavy ze ztráty bezpečí, svobody, duševní pohody, sociálních vazeb či schopnosti o sobě rozhodovat. Zdůrazňujte, že neexistují správné nebo špatné možnosti nebo nápady. Snažte se podporovat atmosféru, která umožňuje diskutovat s otevřenou myslí a zvažovat nezávazně různé alternativy.

2. Buďte zdvořilí a ohleduplní

Co nejvíc se vžijte do jejich kůže. Dejte jim vědět, že vám záleží na tom, jak se cítí a co chtějí.

Buďte dobrými posluchači. Nechte je mluvit a opravdu naslouchejte, i když nesouhlasíte, nebo když vás to, co říkají, nutí přemýšlet o vlastním stárnutí.

S tím, jak tyto rozhovory budou postupovat, může se váš vztah měnit a můžete začít hrát v jejich životě aktivnější roli.  Neměli byste ale začít převracet role, považovat se za „rodiče“ nebo za ty, kteří „ví, co je nejlepší“.

3. Kdo a kde?

Zapojte do diskuse všechny členy rodiny, kterých se dané téma týká.

Naplánujte si na rozhovor dostatek času a absolvujte ho na klidném místě, kde se vaši rodiče budou cítit uvolněně a budou se moci na konverzaci soustředit.

4. Rozhovor na zkoušku

Pokud jste z nadcházející konverzace nervózní, zkuste se o své myšlenky podělit s někým, kdo je nestranný – může to být třeba sociální pracovník v místním sociálním centru, poradce nebo terapeut v seniorském klubu apod.

5. Použijte konverzační „otvíráky“

Začněte nezávazným tématem, které zasadí semínka pro další konverzaci. Postupně přecházejte k zásadnějším otázkám, které povedou ke hledání řešení.

Zvažte použití následujících vět: „Všiml jsem si, že tě v posledních dnech některé činnosti stojí víc energie. Jaké věci jsou pro tebe opravdu důležité a chceš je dělat?“ nebo „Jaké jsou tvoje priority? Vidíš nějaký způsob, jak bychom ti je mohli usnadnit?“

Zmiňte, že obdivujete, jak zvládli odchod do důchodu. Požádejte o radu, co se jim osvědčilo, abyste se mohli sami na toto období lépe připravit.

Použijte událost, kterou jste viděli ve zprávách, filmu nebo slyšeli ze svého okolí o stárnoucím členovi rodiny či příteli. Řekněte: „Nikdy o těchto věcech nemluvíme. Nechci nic přivolávat, ale byl bych klidnější, kdybych věděl, že máme plán, který můžeme použít v případě, že ho budeme potřebovat“.

Potřebujete s něčím poradit?

Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz