Hlavní obsah
Lidé a společnost

Když blízký potřebuje pomoc: První kroky po návratu z nemocnice

Foto: Pexels

Pokračujeme dalším z častých dotazů na téma péče o blízkého, se kterým se na nás lidé obracejí. Je možné, že podobné situace řešíte také, potřebujete-li poradit, neváhejte se na nás obrátit.

Článek

„Maminka je momentálně hospitalizována v nemocnici, nicméně její stav po pádu je už lepší a dnes nám lékař oznámil, že s velkou pravděpodobností budou maminku příští týden propouštět. Zároveň nám řekl, že není jisté, že maminka bude moc být sama doma. Ale my žijeme jinde než maminka a nemůžeme s ní být pořád. Chci se zeptat, kam se obrátit, kdo nám může pomoci a co je třeba zařídit?“

Co dělat a kam se obrátit?

S největší pravděpodobností vás bude kontaktovat i sociální pracovnice nemocnice, která by s vámi péči o maminku po propuštění měla probrat. Ale pokud už budete mít základní přehled, určitě to situaci ulehčí.

Je možné, pokud tomu odpovídá maminčin stav, najít nějaké zařízení poskytující následnou péči ideálně s velkým podílem rehabilitace. Tato rehabilitace je zaměřena na obnovení samostatnosti člověka, aby mohl co nejvíc věcí zvládat sám. Pobyt v tomto zařízení záleží na zdravotním stavu pacienta, ale je maximálně na 3 měsíce.

Pokud půjde maminka domů a bude potřebovat péči druhé osoby, je možné se k ní dočasně přesunout a vyřídit si tzv. dlouhodobé ošetřovné, kdy můžete jako potomek poskytnout pomoc rodičům, jedná se o dávku nemocenského pojištění, délka je omezena na 90 dní, ale během této doby se můžete vystřídat třeba se sourozencem. Během této doby máte volno z práce. Jestliže byste se pro toto řešení rozhodli je potřeba mít vyplněnou část formuláře od doktora při propouštění, tuto dávku nelze vyřídit zpětně.

Jestliže půjde maminka domů a bude ve stavu, že jí bude stačit částečná pomoc a vy nemáte možnost se k ní přesunout, můžete pro ni zařídit některou z terénních služeb – buď sociální: osobní asistenci nebo pečovatelskou službu – nebo zdravotní: domácí zdravotní péči. U domácí zdravotní péče jde o to, že k seniorovi domů dochází až 3× denně zdravotní sestřička, které provádí různé převazy nebo injekční podání léků atd.

U osobní asistence dochází k seniorovi asistent, který mu pomáhá s běžným fungováním během dne, přichází v ty dny a na tolik hodin, na kolik je dohodnuto. Pečovatelskou službu si můžete najmout na jednotlivé úkony – donáška oběda, drobný úklid, doprovod k lékaři atd.

Více častých dotazů najdete na našich stránkách www.neztratitsevestari.cz

Potřebujete i vy poradit?

Řešíte podobnou situaci a nevíte si rady? Neváhejte a obraťte se na naši poradnu:

  • E-mail: poradenstvi@sue-ryder.cz
  • Poradenská linka: 777 718 465 (informace o provozu linky naleznete na našich webových stránkách)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz