Článek
V minulé části jsme se věnovali dříve vyslovenému přání, předběžnému prohlášení, ale také plné moci, smlouvě o nápomoci a zastupování členem domácnosti. Tématem dnešního článku bude omezení svéprávnosti a základy dědického práva.
Omezení svéprávnosti
Omezení svéprávnosti je pro mnoho lidí strašákem, ať už jsou v roli pečujících či seniorů, jejichž svéprávnost by měla být omezena. Omezení svéprávnosti má být ochranou, nikoliv trestem. S tím záměrem byl celý institut koncipován.
A o co se jedná? Při omezení svéprávnosti je určena část právních jednání, ve kterých člověk nerozhoduje sám, ale v této určené oblasti za něj jedná opatrovník. Jedná se o oblast, ve které kdyby člověk rozhodoval, mohla by mu vzniknout újma, protože již není plně schopen posoudit následky svých činů. Typicky bývá svéprávnost omezena na začátku pro nakládání s vyšším obnosem peněz.
Předpokladů omezení svéprávnosti je několik a musí být splněny všechny. První předpokladem je, že člověk, kterému má být omezena svéprávnost, trpí duševní poruchou, která mu brání samostatně právně jednat a nejedná se o přechodný stav.
Zároveň musí být naplněna podmínka, že není možné využít žádné mírnější opatření – smlouvu o nápomoci, či zastupování členem domácnosti, které by bylo dostatečné.
Svéprávnost se může pouze omezit, již není možné nikoho zbavit svéprávnosti. A omezení svéprávnosti je časově omezeno na 3 roky (v některých případech na maximálně 5 let). Po uplynutí této doby musí soud přezkoumat, zda trvají důvody k omezené svéprávnosti a zda není možné omezení zrušit či zúžit, nebo zda by nebylo dobré omezení svéprávnosti rozšířit, pokud se stav zhorší.
I proces rozhodování soudu je takový, aby se opravdu podařilo zjistit, jaký je stav člověka, o jehož omezení svéprávnosti se jedná. Celý proces zahrnuje znalecký posudek z oboru psychiatrie i zhlédnutí člověka soudcem, aby věděl, o kom rozhoduje.
Pokud soud dospěje k tomu, že je v zájmu člověka jeho svéprávnost omezit, musí zároveň určit opatrovníka, který za něj bude jednat ve vymezených oblastech. Více o opatrovnictví si můžete přečíst v tomto článku.
Pokud máte dotazy k omezení svéprávnosti můžete se na nás obrátit prostřednictvím telefonické linky každé úterý od 8:30 do 11:30 nebo každou středu od 15:00 do 18:00 na telefonním čísle 777 718 465 nebo skrze e-mail poradenstvi@sue-ryder.cz
Dědictví
Z našich zkušeností vyplývá, že je dobré se jako pečující orientovat i v oblasti dědického práva. Dědictví je něco, co senioři často řeší a má to pro ně velkou důležitost. I když mladší lidé často nechtějí mluvit o smrti a uspořádání věcí po úmrtí svého blízkého, pro velkou část seniorů je důležité mít toto téma vyřešené. Dodává jim to pocit jistoty, který potřebují.
K oblasti dědictví máme na našich stránkách zpracovaný obsáhlý článek, který si můžete přečíst, pokud by vás téma dědictví více zajímalo.
I když se to tak nemusí zdát, je právo při péči o seniory důležité a jeho znalost vám může mnoho situací usnadnit. Děkujeme, že máte chuť se o něm dozvědět víc!
Tereza Brunerová, odborný konzultant portálu Neztratit se ve stáří
Potřebujete s něčím poradit?
Pokud řešíte konkrétní situaci z oblasti práva a potřebujete poradit, můžete se na nás obrátit prostřednictvím telefonické linky každé úterý od 8:30 do 11:30 nebo každou středu od 15:00 do 18:00 na telefonním čísle 777 718 465 nebo skrze e-mail poradenstvi@sue-ryder.cz