Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pomoc pro pečující: Přechodné a odlehčovací pobyty

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Dreamstime
11. 6. 17:00

V dnešním článku bychom vám rádi přiblížili fungování přechodných a odlehčovacích pobytů. Tyto služby vnímáme jako velmi důležité ale zároveň celkem málo známé.

Článek

Význam odlehčovacích služeb

Umístění blízkého do přechodného odlehčovacího pobytu dává pečujícím prostor podniknout plánovanou dovolenou, načerpat novou energii a sílu. Péče o blízkého není jednoduchá a je třeba si někdy odpočinout a věnovat se jen sám sobě. Přechodné pobyty mohou trvat třeba jen týden, či měsíc v závislosti na potřebu a situaci. Pro seniory může být takový pobyt jistým oživením, jelikož jsou v kontaktu se svými vrstevníky a je jim poskytnuta odborná péče.

Přechodné a odlehčovací služby je možné využít také v případě, že péče v domácím prostředí již není možná a probíhá proces vyřizování žádosti v pobytovém zařízení jako například v domově pro seniory. V mezičase, tedy než se žádost vyřídí, je tak možné služby přechodného pobytu využít.

Odlehčovací někdy nazývané také respitní či úlevové pobyty pomáhají osobám, které dlouhodobě pečují o svého blízkého. Každý máme své potřeby a také člověk, který pečuje o blízkou osobu (dítě, dospělého či seniora), se potřebuje věnovat i vlastním zájmům. Je proto důležité, aby při péči o blízkého došlo občas k zastoupení - tedy, aby pečující měl čas na sebe, odpočinek, načerpání nových sil a zároveň, aby péče o blízkého pokračovala.

Klientům je v odlehčovacích službách poskytnuta veškerá potřebná péče, zároveň jsou podporovány sociální vazby a kontakt s vrstevníky. Klientům je nabízena pomoc v sebeobsluze (oblékání, strava, hygiena), doprovody k lékaři na vyšetření či zapůjčení kompenzačních pomůcek.

Mezi klienty odlehčovacích služeb mohou patřit senioři, osoby se zdravotním postižením nebo také osoby s chronickým onemocněním. Kromě umožnění nezbytného odpočinku pečující osobě je dalším cílem odlehčovacích služeb podpora klienta a zlepšení jeho soběstačnosti a samostatnosti.

Odlehčovací služby nezahrnují zdravotnickou péči a nejsou určeny občanům, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci nebo přímou odbornou lékařskou péči. Délka pobytu v odlehčovacím zařízení je limitována dobou - maximálně 3 měsíce.

Výběr odlehčovací služby

Přehled všech poskytovatelů sociálních služeb najdete nejsnadněji v Registru poskytovatelů služeb na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Zadáte kraj, okres a případně další požadavky na službu, kterou hledáte, a zobrazí se vám nejbližší poskytovatelé služeb ve vašem okolí. Je dobré podívat se na internetové stránky jednotlivých zařízení, zjistit, jaká je úhrada a prohlédnout si galerii fotografií, ať máte představu o prostředí. Na stránkách zařízení naleznete také žádost o poskytnutí služby a další dokumenty, které je nutné vyplnit a dodat. Se vším vám jistě pomohou sociální pracovníci v daných zařízeních, neváhejte se na obrátit.

Lenka Josková, sociální pracovnice

Potřebujete s něčím poradit?

Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz