Článek
Tímto textem navazujeme na článek, který se zabýval Parkinsonovou chorobou jako celkem.
Když se řekne Parkinsonova choroba, vybaví se většině lidí především projevy fyzické, konkrétně třes a strnulost. Méně se už mluví o tom, že Parkinsonova choroba má i psychické projevy. Mezi ně patří únava až apatie, porucha kontroly impulsů, poruchy kognitivních funkcí a deprese.
Kognitivní poruchy
Až 78,2 % nemocných se v pozdějším stádiu choroby potýká s kognitivními poruchami, které mohou navenek vypadat až jako demence. Nemocný má v takovou chvíli problémy s rozhodováním, samozřejmě s pamětí, zároveň může trpět poruchami pozornosti a verbální plynulosti.
Deprese
O něco méně častým projevem je deprese, ta se projeví zhruba u necelé poloviny nemocných. Ale u 12 – 37 % je deprese první manifestací choroby. Je třeba si uvědomit, že deprese a motorické postižení nemá souvislost. To znamená, že z míry motorického postižení nelze usuzovat na míru deprese a naopak.
Kontrola impulsů
Poruchy kontroly impulsů se mohou projevovat různě, může se jednat o kompulzivní nakupování, bezúčelné stereotypní jednání (např. bezúčelné rozmontování věcí) nebo až patologické hráčství.
Další projevy
Mimo vše výše popsané lze mezi psychické projevy zahrnout i fyzickou bolest, inkontinenci či nadměrné pocení. Jedná se sice přesně vzato o projevy fyzické, nicméně mají velmi významný přesah do psychické roviny. Dlouhodobá bolest velmi významně ovlivňuje míru únavy, ale i chuti zapojení se do aktivit. Stejně tak je to u nadměrného pocení či inkontinence, i ty se mohou stát překážkou pro sociální život nemocného.
Projevy Parkinsonovy choroby mohou být všechny (ať už fyzické nebo psychické) zdrojem studu a mohou vést až k tomu, že se nemocný začne vyhýbat interakcím s neznámými lidmi, ale následně i se svými známými a blízkými, protože se stydí. Pokud začnete u svého nemocného blízkého takové chování pozorovat, je fajn (pokud na to máte kapacitu), nabídnout pomoc nebo spíše podporu. Možná mu není příjemné, že mu vypadávají jména lidí, které dlouho zná a vy je můžete při společných konverzacích nahodit. Při snížení slovní plynulosti můžete být ten, kdo své tempo hovoru přizpůsobí. Zároveň je ale dobré podpořit nemocného v tom, mluvit o těchto méně známých příznacích a i přes svůj stud se vydat mezi ostatní. Přínosy ze sociálního kontaktu s přáteli a rodinou mohou být opravdu vysoké.
Tereza Brunerová, psycholožka a právnička
Potřebujete s něčím poradit?
Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.