Hlavní obsah
Názory a úvahy

Důchodová reforma je psána s klapkami na očích, nepočítá s nástupem AI

Foto: Midjourney/David Král

Máme se nechat uchlácholit tvrzením AI o nenahraditelnosti člověka? A nebo se raději připravit na to, že počet lidí, kteří přijdou o práci bude násobně větší než při velké průmyslové revoluci, kdy byli dělníci ve velkém vytlačováni silou páry.

Článek

Když se zeptáte umělé inteligence na rizika spojená s vyřazením člověka z pracovního trhu, ubezpečí vás, že lidská role zůstává nenahraditelná. Dozvíte se, že AI je tady od toho, aby člověku pomáhala. Nicméně systém ChatGPT dostal od své třetí verze pojistku, a dnes se netají tím, že má zamezit v přebírání nevyžádaných politických stanovisek, minimalizovat vliv genderových předsudků či zamezit posílení extrémismu. Nabízí se tak otázka, zda nemá ve svém etickém kodexu i zákaz sdělovat lidstvu, jak snadno je nahraditelné. Takové sdělení by mohlo vyvolat krom extrémismu i nežádoucí paniku.

Ten, kdo se o nové technologie trochu zajímá, nemůže být asi příliš velký optimista v otázkách udržitelnosti stávajícího sociálního systému, který je úzce provázán se zaměstnaností. Devalvace lidské práce se zdá být podle všech indicií nevyhnutelná. Příkladem může být americká společnost Boston Dynamics, na jejichž stránkách lze dohledat prezentační videa z výcviku robotů. Za pozornost zde stojí především humanoidní roboti modelové řady Atlas, kteří se při výcviku učí asistovat řemeslníkům, mimo jiné také běhají po schodech, skáčou přes překážky, a dokonce již zvládají i salta s bezchybným dopadem na dvě mechanické končetiny.

Vývoj je daleko a zájem investorů zřejmý. Vše nasvědčuje tomu, že tato revoluce na rozdíl od té průmyslové postihne téměř všechna odvětví, jelikož se bude jednat o kombinaci umělé inteligence, strojové síly a mechanické zručnosti. Člověk přestává být velmi rychle konkurenceschopný. Výcvik jemné motoriky robotů se provádí pomocí senzorů umístěných na těle figuranta, čímž se docílí naprosto věrných pohybů například prstů ruky. Lidé mají náskok v intuici, empatii, kritickém myšlení, jak dlouho si však tyto přednosti uchováme, již dnes nelze bezpečně říci. Kritické myšlení je také jen analytické, je to analýza zdroje, argumentů, důkazů, je to identifikace předsudků, a je to také proces, který lidem zabere příliš mnoho času. AI je trénována na to, aby tyto úkoly zvládla prakticky okamžitě, na základě aktuálních zdrojů, které se učí filtrovat od dezinformací. Dnešní verze již rozpozná i metaforu v básni, doporučí psychologa, pokud člověk jeví při komunikaci známky frustrace či emoční disbalance, …a samozřejmě se stále učí! Existuje celá řada tréninkových modelů AI, jeden z nich byl dokonce nedávno úspěšně testován při detekci myšlenek. Všechny modely strojového učení se budou postupně propojovat a zdokonalovat. Dá se tedy předpokládat, že brzy bude stroj schopen dobře simulovat i lidské emoce, tak jako se emoce naučí předstírat bezcitný psychopat.

Nezbývá než doufat, že výrobci nebudou mít záměr vytvořit robota s manipulativním chováním, ale simulovaní emoce poslouží jen tomu, aby mohl zastat práci i tam, kde je empatie žádoucí. To mohou být sociální roboti, použitelné například ve zdravotnictví a v domovech pro seniory. Ačkoliv se myšlenka robotických sester dnes mnohým příčí, zvykneme si. Je známo, že člověk je schopen přisuzovat lidské vlastnosti i neživým objektům, zejména pokud mají určité podobnosti s lidskou podobou, nebo se chovají podobně jako lidé. Každý asi v dětství objímal svého plyšáka.

O nových výhodných trendech ve zdravotnictví budou samozřejmě rozhodovat zdravotní pojišťovny!

Zkrátka je nutné počítat s tím, že brzy bude na světě k dispozici univerzální robot, schopen nahradit v podstatě jakoukoliv manuální činnost, bude osazen umělou inteligencí, která se neustále vylepšuje pomocí zpětné vazby s lidmi. Jeho cena nemusí být vysoká, jelikož stroje budou vyrábět stroje, bude velká konkurence, a velká poptávka, investice bude mít rychlou návratnost, lidé jsou drazí. Pro korporace, akciové společnosti, které mají jediný zájem, maximalizovat zisk, je to samozřejmě voda na mlýn. Inteligentní neúnavný dělník, který může pracovat 24 hodin denně, bez nároku na dovolenou, nemocenskou, který nezakládá odbory, a neohání se zákoníkem, pokud ho zaměstnavatel převede na jiný druh práce, bude nepochybně velmi žádaný. Za tento stroj navíc majitel nemusí platit sociální a zdravotní pojištění.

Bohužel zákonodárci si stále ještě neuvědomují, jak velké změny společnost čekají. Jako by měli koňské klapky na očích, aby se neplašily tím technologickým ruchem, jakoby zatuhli v dobách dávno přešlých, navrhují nesmyslné důchodové reformy s plánem na 20 let dopředu, zvyšují věk odchodu do penze pro generace, které stěží najdou práci. Neuvědomují si, že sociální a důchodový systém bude muset být od základu přestavěn, současný model v novém světě nemůže fungovat. Bude nezbytné zdanit práci všech těch neúnavných strojů, odvádět za ně do systému stejné částky jako za člověka, a lidem z těchto odvodů garantovat nepodmíněný příjem. Pro funkčnost ekonomiky je potřeba spotřebitel, a kde ho vzít, když spotřební zboží budou generovat fabriky s jedním lidským zaměstnancem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám