Hlavní obsah

Jaké fotky můžou na domovskou stránku Seznamu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: freepik.com
29. 11. 2022 13:32

Podle podmínek Média jsou autoři zodpovědní za celý obsah svého článku, tedy i za publikované fotky. To ale neznamená, že neplatí obecná pravidla, jak s fotografiemi zacházet. Pokud je obrázek špatně ozdrojovaný, nelze článek umístit na HP Seznam.cz.

Článek

Zdrojování

 • každý snímek v článku má být ozdrojovaný. Fotky můžou být vlastní (Foto: Karel Novák - něco, co sám opravdu vyfotil), agenturní (Foto: Pixabay) nebo poskytnuté (Foto: se svolením K. Nováka, Foto: poskytnuto K. Novákem)
 • evidentně nelicencované (ukradené) snímky nebo screeny webových stránek nepovolujeme. Není možné si vzít fotku z Novinek a zdrojovat ji jako Novinky.cz, oni si ji někde koupili nebo je jejich vlastní, ale určitě ne volně ke stažení.
 • povolené nejsou ani fotky ze sociálních sítí, na jejichž publikování nemáte svolení – Foto: Twitter, Foto: Facebook, (výjimkou jsou soc. sítě veřejně politicky exponovaných osob). Naopak na embed ze sociální sítě souhlas potřeba není.
 • podobně nepovolené jsou fotky vytípnuté z embedovaného videa. Pokud je video vloženo, tolerujeme z něj jeden snímek.
 • fotografie od státních institucí jsou obvykle veřejně dostupné (ministerstva a státní úřady, IZS, státní a krajské archivy, muzea, apod.)
 • u fotek z Wiki má být stejné zdrojování, jaké vyžaduje projekt Wikipedia (nejčastěji jméno autora s uvedením poskytnuté licence a odkazem na znění této licence)

Nevhodný náhledový obrázek

 • především hlavní fotka článku by měla být technicky a obrazově kvalitní (nechcem moc tmavé nebo přesvětlené, neostré a příliš zkomprimované fotky). U ostatních fotek v článku už nemusíte být tak přísní.
 • hlavní fotka by neměla obsahovat text nebo vloženou grafiku. Důvodem je, že fotky jsou například ve feedu jen 180 pixelů široké a text/grafika bývají nečitelné. Fotka se také na různých pozicích na webu zobrazuje v odlišných formátech a vložený text se může oříznout.
 • snímek by neměl zobrazovat násilí, smrt, brutalitu, erotiku, nahotu
 • hlavní fotka nemá být samostatné logo (pokud je zachyceno jako součást focené scény, je to OK).

Komerce

 • stejně tak jako v těle textu, je i v popisce a zdroji fotky zakázáno odkazovat na komerční subjekty (URL odkazem i jen textově). Nejčastěji to bývají eshopy, ale můžou to být i stránky fotografa, kde nabízí své komerční služby.

u produktových fotografií umožňujeme zdrojovat výrobcem (Foto: Marks & Spencer). Prodejcem nebo distributorem už ne (Foto: Alza), zde je možné uvést například univerzální Foto: oficiální materiály prodejce.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz