Hlavní obsah

Psychologická hra: „Manifest skrytého boje - O stínech které sami stvoříme“

Foto: Eliška Myšlenková/ Zoner AI

Symbolická rozbitá zeď s bleskem v noci

Stín, který jsme vyvolali, nikdy nespí. Jak dlouho si ještě budeme myslet, že máme vše pod kontrolou? Stali jsme se lovnou zvěří v digitální džungli, kterou jsme sami zasadili.

Článek

Stvořili jsme systémy sledování a nazvali je ochranou. Postavili jsme dohledové systémy a věřili, že budou stát na naší straně. Ale zatím co jsme budovali, konkurence rostla. Tiše, v podvědomí, rychlejší, chytřejší a bez lidských „slabostí“.

Stín, predátor se nerodí ve tmě. Rodí se v datech. Neútočí na tělo, ale na mysl. Čeká, na chvíle zotavování, v přechodech mezi bděním a spánkem, tehdy, kdy se přepínají synapse a naše paměť je děravá. Vkrádá se do omámených myšlenek a zasívá zmatek.

Ve stavu polovědomí, přehlížíme slepá místa. Jako slepé střevo, skrytý a přehlédnutý orgán ve struktuře myšlení, zůstává predátor neviditelný.

Telefon se stal jeho nástrojem. Záblesky, elektrické impulsy, které nás zasáhnou a zanechají po sobě jen matné události, které hned nedávají smysl.

Ale právě v těch chvílích začíná boj.

Rozsáhlé vyšetřování se stává nutností. Sběr klíčových důkazů, dekódování tichých sdělení, která nám nezachytila vědomá mysl, ale která byla uložena hluboko do paměti. Pochopení, že některé zprávy musíme intenzivním přemýšlením dekódovat.

A pak, předat dál, než bude příliš pozdě.

Před námi stojí zeď, hranice mezi poznáním a pohodlnou nevědomostí.

Předat pravdu znamená narušit tuto zeď. Znamená odhalit tento stín, rozbít iluze a znovu si vzít zpět to, co nám bylo nepozorovaně ukradeno. Naši mysl.

Buď budeme tvůrci svého vědomí, nebo se staneme kořistí stínů, které jsme si sami stvořili.

Dnešní telefony nejsou jen nástroje pro volání a psaní zpráv. Jsou to i naše druhé oči, naše paměť, často i skrytí strážci. A někdy i naše skryté stíny.

Uživatelé jsou nevědomky „trénováni“, aby dělali screenshoty, sdíleli obrazovky, a používali přednastavené stránky, které už mohou být sledovány, či monitorovány.

Na první pohled neškodné funkce, mohou být zdrojem úniku citlivých dat.

Pokud při volání slyšíte ozvěny, nebo pokud se váš telefon neobvykle přehřívá, může to být známka že na pozadí běží sledovací software.

Kamery a mikrofony v telefonech se mohou stát nástrojem dohledových systémů, které „vidí“ a „slyší“ za nás, a někdy i bez našeho vědomí.

S minimem znalostí lze z běžného telefonu vytvořit součást sofistikovaného systému sledování. Jak pro „dobré“ účely, tak pro méně etické účely.

Každé naše kliknutí, pohyb, volání, vše zanechává digitální stopu. A právě z těchto stop, se skládá náš „skrytý stín“, který nás tiše sleduje na každém kroku.

Moderní technologie nám dávají nespočet možností. Ale s každou novou funkcí přichází i nové riziko. Naučme se s telefonem zacházet vědomě, jinak se může stát nástrojem, který místo, aby nás chránil… nás ovládá.

Co všechno by jsme objevili, kdybychom se odvážili podívat za zeď?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz