Hlavní obsah
Bydlení

Daň z nemovitosti letos Zlín přepískl a příští rok ji sníží

Foto: Pexels

V Televizních novinách, kterou odvysílala TV Nova dne 24. 5., jsem zhlédla zajímavou reportáž týkající se zvýšené daně z nemovitostí pro letošní rok.

Článek

Pro obyvatele Zlína se daň z nemovitosti pro letošní rok zvýšila rovnou čtyřnásobně (jiné obce jsou na tom dokonce ještě hůř). Na vině není pouze stát, ale obec samotná, jelikož také zvýšila místní koeficient pro výpočet této daně. V praxi to tedy vypadá tak, že občané, kteří ještě v loňském roce platili například za byt 3+1 kolem 800 Kč, si letos zaplatí přes 3000 Kč. Neskutečný skok spravedlivě rozohnil všechny ty, kterých se nová, přemrštěná daň týká.

Minimálně na sociálních sítích se zvedla vlna nevole. Co si budeme povídat, je to tahání peněz z kapes daňových poplatníků, kteří si za své zdaněné peníze koupili byt nebo dům.


Také zastupitelé města Zlína se „lekli“ a rozhodli se pro příští rok daň snížit. Těžko říct, zda impulsem byly tyto samotné vysoké částky nebo spíše ta obrovská vlna nevole, která se zvedla a strach o politické body. Tudíž s pověstným „vlk se nažral a koza zůstala celá“ se vedení města s opozicí dohodlo, že daň pro příští rok sníží o závratných 16%. Kolik to bude činit, si může každý snadno spočítat sám. Co si budeme povídat, tato korekce je minimálně úsměvná.

Daň z nemovitosti. Jak to vidím já?

Dokud se minulý rok nezačalo hovořit o zvýšení, lehce jsme si každý rok během dubna a května zanadávali a daň zaplatili. Dokud nám vláda, která ve volebním programu měla bod, že nebudou zvyšovat daně, daň zvýšila. Naší rodině konkrétně jednou tolik, a to už člověka naštve, protože si dokáže představit, jak by ty peníze utratil lépe.

Argument, že máme jednu z nejnižších daní z nemovitostí v Evropě, mi přijde směšný z toho důvodu, že jakmile máme nějakou úlevu oproti ostatním státům (jako právě tuto daň nebo nejdelší rodičovskou), tak tuto výhodu buď musíme okamžitě zrušit nebo alespoň vyhrožovat tím, že bude zrušená. Dobře, beru, ale proč se to neděje i naopak? A to ve směrech, ve kterých jsme oproti ostatním státům podprůměrní, čili jsme na tom hůř? Věk odchodu do důchodu se neustále zvyšuje (jinde odchází na zasloužený odpočinek dřív než v 65 letech, u nás se tento věk bude stále prodlužovat), výše mezd, jedno z nejvyšších zdanění práce, přemrštěné ceny potravin a drogérie, které jsou k tomu všemu ještě šizené. Nehoráznost. V těchto případech můžeme být podprůměrní, ale běda, pokud se v něčem snad máme lépe. Okamžitě zrušit!

Ač je daň z nemovitosti daň pro danou obec, která s ní hospodaří, přesto je tato daň pro mnohé z nás hořkosladká. Byli jsme zodpovědní a pořídili si za své zdaněné peníze nemovitost, platíme vysoké hypotéky a ještě každý rok platíme daň. Mnozí z nás jistě také pamatují jednorázovou daň z nabytí nemovitosti.

Jako řešení bych viděla zanechání původní daně pro lidi, kteří vlastní do tří nemovitostí (např. byt, garáž, chatičku) a vysoce zdanit až ty, kteří vlastní desítky bytů a (ne)pronajímají je. Proč stále trestat ty zodpovědné obyčejné lidi, kteří místo, aby chodili každý měsíc pro příspěvek na bydlení, si za nemalé peníze pořídili svou nemovitost, aby byli do budoucna a na důchod zajištěni a nespoléhali se jen na stát?

Tak jako tak s tím stejně nic neuděláme, můžeme jen nadávat a stejně za nás rozhodne někdo jiný. Program - neprogram, sliby - chyby.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám