Hlavní obsah
Lidé a společnost

Elvis Presley: poslední indiánský šaman, co ovládl svět?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Internet

Elvis a jeho praprababička

19. 8. 10:30

Evropští přistěhovalci likvidovali indiány v severní Americe urputně a dlouho a přesto jeden „Indián“ dostal na kolena celý svět a dodnes je nazýván "Král"většinou národů po generace.

Článek

Když jsem jako teoretik umění začala pátrat po estetickém a uměleckém principu, kterým ovládl Elvis Presley svět, netušila jsem, k čemu mne to přivede. Práce historika umění je někdy detektivka, kdy postupně hledáte souvislosti a fakta, aby jste odhalili původ společenské a duchovní síly toho kterého umělce. Jak to, že v umění více než kde jinde platí "když dva dělají totéž, není to totéž"? Je to místem působiště, charismatem, dobou, nebo za všechno mohou historici umění, kteří prostě o nějakém umělci píší více než o jiném, nebo je to všechno jen princip nabídky a poptávky a byznysu, anebo je to magie?

Současná doba nabízí mnohá vysvětlení a zvláště poslední dobou, v přetechnizovaném světě, je určitý trend obracet se nějak stále více k zodpovězení otázek pohledem zpět v evoluci. Evoluce totiž je zákon existence lidské společnosti, který máme každý v sobě a ať chceme či ne a nějakými módními objevy či dobovými trendy ho nikdy nepřebijeme. Slyšeli jste například někdy o takovém šamanismu? A co o něm vlastně víme? Jak to že po miliony let šamanismus byl pro celé lidstvo principem existování společnosti a dnes vymizel? Nebo nevymizel a jen se transformoval?

Elvis Presley, kterého by asi mnozí považovali za jeden z vrcholů komerčnosti společnosti druhé poloviny dvacátého století, však při hluboké analýze teoretika umění, odhaluje něco překvapivého a to právě principy šamanismu! Elvis, nevzdělaný mladíček, krásný jako socha řeckého boha, z chudičké rodiny nevzdělaných rodičů, během svého krátkého života ovládl celý svět po mnoho generací .....ale čím ? Byl to jeho manager co způsobil ten zázračný magnetismus, kterým Elvis přitahuje snad každého, kdo ho jen i letmo zahlédne byť na desítky let staré fotografii? Nebo snad byl Elvis pilný dříč, co objevil a vytvořil principy úspěšného ovládání srdcí snad všech národů po mnoho generací? Jak to že jeho písničky mají třeba pouhé tři minuty a již po prvních sekundách se vám jejich výpověď a nálada dostane hluboko a navždy do duše?

Hledala jsem, pátrala a jsem přesvědčena že odpověď je snadná, když si přiznáme zákony evoluce, tedy že v jádru se lidstvo nemění a vyvíjí se více méně určitými povrchovými projevy, avšak ten skutečný princip lidství se po miliony let nemění. A právě šamanismus postihuje ve svém principu spojení s principem lidství jako takovým. No možná někteří z vás víte, že kmen Čerokiů byl indiánský kmen v severní Americe . Ale málokdo asi ví, že k jeho tradicím patřilo, že již malé nejkrásnější a nejtalentovanější děti tohoto nesmírně vyspělého a nádherného kmene byly uctívány jako šamani a byly k tomu vedeny, aby se věnovaly těm nejzávažnějším šamanským technikám mimo svou rodinu pod vedením starších šamanů. A tak kmen Čerokiů po celou svou dlouhou historii plodil nádherné děti s nadpřirozenými schopnostmi . No už asi víte kam mířím. Ano prababička Elvise z matčiny strany byla čistokrevná nádherná indiánka z Čerokiů a její syn, Elvisův dědeček byl vzhledem zcela stejně dechberoucně krásný jako Elvis.

A jsme u toho. Jak to, že devatenáctiletý řidič kamionu bez vzdělání během pár sekund dokázal dostat do tranzu nejdříve americké fanynky, které ve vytržení křičely, když třeba i jen mrkl okem, o jeho zpěvu a tanci nemluvě a později i přesto, že skoro vůbec necestoval mimo USA, dokázal ovládnout duše mnoha národů po celém světě po mnoho generací. Přitom kdybychom jeho repertoir podrobili analýze, nenajdeme výraznou spojitost, protože zpíval doslova „kdeco“ od různých autorů a z různých žánrů , přebíral i  staré hity a přes to, v jeho podání má vše ucelený a magický styl. Ano magický a nenapodobitelný, nijak intelektuálně nerozebratelný či napodopitelný. Jsem si jista, že odpověď spočívá v jeho úžasných genech kmene, který snad možná i po miliony let šlechtil své děti schopnostmi magické krásy hlubokého principu lidství a přes to, nebo právě nejspíš i pro to, že Elvis neměl žádné vzdělání tyto charismatické schopnosti se v něm projevily.

A tak poslouchejte Elvise jinak, přemýšlejte co je „to“ co vám u něj svírá a otvírá srdce víc než u všech jiných pop star. Jsem si jistá, že je to magický princip hlubokého lidství, který dokázaly vystihnout děti a mladí Čerokiů ve svém šamanismu a toto kouzlo z jeho osobnosti k nám stále promlouvá. A kdy jindy, než v přetechnizovaném světě, by jsme měli opět naslouchat věčným zákonům lidské evoluce v našich srdcích, aby se opět „šílící doba nevymkla z kloubů“, když cituji Shakespearova Hamleta.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz