Článek
Marek Marzec, 48letý kameník původem z Polska, byl ještě před rokem aktivním otcem tří dětí. Dnes však bojuje o posledních pár týdnů života. A to kvůli smrtelné plicní nemoci známé jako silikóza, kterou si přivodil při práci s křemennými deskami. Ty jsou běžně využívány v kuchyních po celém světě. Informoval o tom Daily Mail a Blesk.
Práce s deskami, které obsahují až 90 % drceného křemene a 10 % pryskyřice, uvolňuje jemné částice silikového prachu. Ty se usazují v plicích, způsobují záněty a postupné zjizvení tkáně. Následkem je nevratné poškození plic, které může vést k selhání orgánů. Jedinou možností léčby je transplantace plic, ale Markův stav už takovou operaci neumožňuje.
„Přišel jsem do Velké Británie s nadějí na lepší život a chtěl jsem zajistit budoucnost svých dcer. Místo toho jsem kvůli práci s křemennými deskami zůstal neschopen dýchat a trpím strašnými bolestmi,“ říká Marek, který nyní tráví své poslední dny v nemocnici v Londýně.
Za svůj vážný stav viní bývalé zaměstnavatele, kteří podle něj nezajistili dostatečná bezpečnostní opatření na pracovišti. Společně s právníky bojuje za to, aby jeho příběh vedl k zásadním změnám v kamenném průmyslu. Podle jeho právního zástupce je tragická zkušenost Marka příkladem selhání bezpečnostních standardů.
Lékaři a odborníci už delší dobu varují před riziky práce s křemennými deskami. V srpnu byla v odborném časopise Thorax publikována studie, která dokonce navrhuje úplný zákaz těchto materiálů. „Je načase, aby byla přijata naléhavá opatření k zastavení těchto nebezpečných pracovních podmínek, kterým jsem musel čelit, aby další kameníci nedostali tuto strašnou nemoc a nezemřeli,“ apeluje Marek.
Každoročně ve Velké Británii přibývají nové případy silikózy, přičemž jeden z jedenácti zaznamenaných případů za poslední rok skončil úmrtím. Preventivní opatření, jako je použití ochranných pomůcek a zavlažování materiálu během řezání, mohou riziko výrazně snížit. Bez zásadních změn však hrozí, že tragických osudů, jako je ten Markův, bude jen přibývat.
Zdroje: