Hlavní obsah
Názory a úvahy

Asi jsme žili každý v jiné zemi

Když budu hledat ve Wikipedii údaje, které mi vyhovují, určitě je najdu. Ale hodnotit vývoj státu pouze podle vybraných parametrů ještě neznamená, že moje tvrzení nezkreslují objektivní realitu.

Článek

Pokusím se být stručný. Pan Ziegler v článku využívá některé údaje uvedené v encyklopedii Wikipedie. Je zřejmé, že mu chybí vlastnost, kterou bych očekával, že by měl správný redaktor, novinář nebo publicista mít - a to je posuzovat problém v souvislostech, které jsou pro řešení problému důležité, významné a někdy i limitující. Jistě, když budeme porovnávat technické a užitné vlastnosti automobilů z roku 1960 s automobily současnými, můžeme s jistotou tvrdit, ty dnešní jsou na vyšší úrovni. Ale to ještě neznamená, že bylo něco zásadně špatného v tom roce 1960, tehdy to mohla být rovněž špička jak z hlediska technologie, tak i z hlediska např. aplikace nejnovějších poznatků vědy a výzkumu. A mohla se promítnout většina aspektů jak z hlediska technologie, tak i z hlediska společenských a účelových potřeb a podmínek.

Pan Ziegler třeba ve svém článku uvedl, že výrobky z produkce ČSSR se stávaly na západních trzích nekonkurence schopné, ale to se týkalo většinou spotřebního zboží. Na druhé straně byla produkce ČSSR v cizině vyhledávanou počínaje velkých průmyslových technologických celků - např. v oblasti jaderné energetiky atd., že jsme byli v oblasti zemědělství zcela soběstační, náš lehký průmysl neuvedl - textilní, sklářství, atd. byli ve světě nedostižní, sociální oblast nyní se s minulou nedá srovnat vůbec (bydlení, porodnost, zdravotnictví - zejména v oblasti dostupnosti, samozřejmě nikoliv co do odbornosti - to odpovídalo tehdejším poznatkům, školství - po našich vzdělancích téměř ve všech oborech byla (a ze setrvačnosti i nyní je) vždy velká poptávka a tak by bylo možné vyjmenovávat další a další oblasti, kde naše země ukazovala silné, někdy také slabší stránky. K tomu celému jsme udržovali silnou armádu a civilní obranu z důvodů dané politické situace ve světě.

A při tom našem „zaostávání“ nebyla ČSSR zatížena prakticky žádným zadlužením, naopak ČSSR měla aktivní zahraniční bilanci.

Nechtěl jsem v reakci na článek pana Zieglera vypočítávat v čem, v jakých oblastech naše země naopak vynikala proti pouze zaostávajícím oblastem v jeho článku. Měli bychom si vždy při hodnocení minulosti uvědomit, že vývoj lidstva a tedy i naší země nepřestal v roce XY, ale ať se nám to líbí, či nikoliv, jde kupředu - v některých oblastech se vyvíjí „nahoru“, v jiných oblastech se mnohdy vrací o mnoho roků zpět. Nevím, jak to dnes vidíte VY, ale já mám dojem, že v dnešní době, kdy ve světě se velmi rychle rozvíjí intelektuální tendence (aplikace mnoha vědních oborů do praktického života jednotlivců i celé společnosti), u nás jaksi spějeme k jednoduchosti tzv. „montovny“. Pokud „naši“ lidé něco dobrého vymyslí, „rozum“ se „prodá“ do zahraničí a na nás zůstane opět ta „montovna“. Myšlenky, rozum se u nás jaksi neuznává. A když pan Ziegler tolik kritizuje dobu minulou, tak jak se dívá na tu dnešní „vysoce prosperující“, kdy náš stát (jenom ČR) dluží svým věřitelům bilionové částky? A to ještě „nám“ zbyly po našich předcích (i z doby před rokem 1990) vybudované hodnoty (závody, provozy atd.) a také přírodní bohatství (např. voda), které se nám podařilo za těch 35 roků prodat a rozdat (nebo i zcizit). Zde by měl pan Ziegler popsat kam naše prosperující společnost dospěla a třeba dát i myšlenku, kam dál jít.

Ale na to si asi netroufne, to ve Wikipedii nenalezne.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám