Článek
Myslím si o sobě, že jsem více méně schopen logického myšlení. A protože mě zajímá, co je to vůbec ta logika, nalistoval jsem si encyklopedii a hledal.
Padla mi čelist. Dočetl jsem se, že máme logiku neformální, formální, středověkou, novověkou, matematickou, scholastickou… no hrůza, kolik je jich zaznamenaných!
Zavřel jsem encyklopedii a začal přemýšlet, kolik těch „logik“ jsem už za život slyšel. Takže máme logiku ženskou, jako protiváhu logiku mužskou. Nevím ale, proč je ta ženská logika logičtější a proč ta mužská, ve střetu s tou ženskou, dostává většinou na frak. Že by ta logika byla poplatná pohlaví? No, něco na tom může být.
Taky máme logiku šéfovskou a logiku podřízených, logiku boháčů a chudáků et cetera. Taky jsem zaslechl něco jako: „Ty máš logiku koně.“ No, že by i koně měli logiku?
Mám prostě v tom zmatek, a tak abych si to trochu v hlavě srovnal, pokusím se, (tedy jen sám pro sebe), najít nějakého společného jmenovatele těch logik. Myslím si, abych došel vůbec k nějakému závěru řešení, a to skoro čehokoliv, tak to chce logické myšlení. Takže, pokusit se zjistit všechny dostupné okolnosti, fakta a závislosti, udělat si něco jako „puzzle“ a skládat, přehazovat a zase skládat a taky neopominout i pravděpodobnostní charakteristiky. Je tu docela slušná šance, že se dobereme nějakého řešení. Jo šance, nikoliv jistota. Dá to dost práce všechno sehnat, seřadit, aby to do sebe zapadalo, a když už je nejhůře, je tady Alexandrův příklad s tím gordickým uzlem.
Na jednu logiku jsem ale zapomněl. Železnou!
Svého času jsem zaslechl povídání dvou sester, jedna 7 a druhá 5 let o Ježíškovi. Ta starší té mladší vysvětlovala, že Ježíšek není, dárky pod stromeček dávají rodiče a že je už při tom viděla. Mladší poslouchala a rezolutně vrtěla hlavou, že to tak není. A vysvětlila proč. „Já celý rok zlobím a naši mi říkali, že za to zlobení, nebudu mít pod stromečkem žádný dárek. A vždycky tam nějaký mám! Ježíšek je!“
Logika přímo železná.
Tož tak.