Hlavní obsah
Lidé a společnost

Mikronárody jako netradiční koníček? Tyto „státy ve státě“ jsou na vzestupu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Česká MicroWiki

Mince českého mikronárodu Meknijsko

23. 7. 10:39

V posledních letech rapidně roste počet českých mikronárodů. Malé státy (San Marino, Vatikán atd.) ani separatisté mezi ně ale nepatří. Mikronárody jsou pro mnoho Čechů koníčkem, recesí, kulturním projektem či snahou o lepší politickou kulturu.

Článek

Termín mikronárod není přesně vymezen. Existuje mnoho definicí. Nejjednodušší je tzv. stát ve státě. Mikronárody se totiž velmi podobají skutečným státům jako je Česká republika. Téměř všechny mikronárody mají vlastní státní symboly, představitele, jiné dokonce svůj jazyk a některé také i ekonomiku. Více podrobností k pojmu mikronárod naleznete zde.

Foto: Wikipedie CC BY-SA 4.0

Vlajka mikronárodu Liberland

Slavným mikronárodem v zahraničí je třeba Sealand, z těch český je to mikronárod Liberland, který se nachází na hranici Srbska a Chorvatska, založen Čechem Vítem Jedličkou v roce 2015. Dále jsou známé třeba dva české turistické a recesistické mikronárody Valašské království, které proslavil herec Bolek Polívka, nebo Republika Kraví hora.

Anketa

Znali jste nějaký mikronárod?
Ano
100 %
Ne
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 2 čtenáři.

Kde je vzestup mikronárodů? Když se podíváme na československou mutaci MicroWiki (takové Wikipedie pro mikronárody), tak si všimněme, že podle ní v současné době (červenec 2023) je minimálně 31 českých mikronárodů. Pro porovnání v červnu 2019, v době kdy jsem objevil mikronárody, jich existovalo pouze 15. To je dvojnásobný nárůst za 4 roky.

Na druhou stranu československá komunita mikronárodů, která se sdružuje online na komunikační platformě Discord, se velmi změnila za tu dobu. Z těch 15 jmenovaných „přežilo“ pouze asi 6 a to počítám i ty, které se sloučily s jinými, nebo zanikli a poté se znovu obnovili.

Foto: Česká MicroWiki

Vlajka mikronárodu Mendersko

Na závěr článku se ještě zaměřím na další významné československé mikronárody. Těmi nyní jsou Meknijsko-Lurk, které existuje od roku 2009. Jejich historii, kulturu a jazyk nissiištinu, která má dokonce vlastní překladač, můžeme popsat jako velice rozvinuté. Mezi další důležité „hráče“ patří Stát Gymnázium, mikronárod založený studenty z sušického gymnázia, nebo také Knížectví Mendersko, nejspíše nejaktivnější český mikronárod viz. jejich zpravodajství.

Jak se mění mikronárody? Jak mikronárody vznikají? Čím je speciální Mendersko? To se dozvíte v mých dalších článcích.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz