Hlavní obsah
Zdraví

Egyptská lekce přežití aneb jak čelit faraonově pomstě s úsměvem na rtech

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Jayegirl99, CC BY-SA 2.0 Wikimedia Commons

Užíváte si slunce, potápíte se mezi korály, ochutnáváte baklavu… a pak to přijde. Bez varování. Každý, kdo navštívil Egypt, slyšel o záhadném střevním „prokletí faraonů,“ které má schopnost z dovolené udělat opravdovou noční můru.

Článek

Jak se s tím popasovat, když vás kletba přepadne?

Egypťané vědí, co na jejich bakterie platí

Zapomeňte na léky, které máte doma. Egyptské bakterie znají každý trik na vaše střevní zdraví, a tak nezabírá žádný český prášek. Chytrá rada zní: směřujte přímo do egyptské lékárny a sáhněte po místních pokladech, které mají tyhle „faraonky“ léty vyzkoušené. Nejvíc doporučovaná volba? Antinal nebo Streptoquin. Tyhle zázračné pilulky pomáhají místním, pomohou i vám. Antinal dokáže bojovat proti střevním infekcím a je to přesně to, co budete potřebovat, pokud vás faraon přepadne.

Balená voda? Samozřejmě! Ale má to svoje pravidla

Ano, pít vodu z kohoutku v Egyptě je jako hrát ruskou ruletu. I kostka ledu v džusu vás může dostat, takže radši zapomeňte na osvěžující frappé z plážového baru. Voda, kterou budete pít, musí být vždy z balené láhve – a to i na čištění zubů. Vyhněte se menším a neznámým značkám, sáhněte raději po vodě z větších obchodních řetězců, které zaručují lepší kontrolu kvality.

Street food je dobrodružství, které možná nechcete zažít

Egyptské ulice voní po grilovaném masu, koření a čerstvém ovoci, a čím zapadlejší stánek, tím lákavější to často je. Ale pokud vás i nadále láká představa klidného žaludku, držte se raději jídla, které se vařilo na vysokou teplotu – tedy pečeného, smaženého nebo dušeného. V případě faraonovy pomsty je méně často více. Na street food raději vzpomínejte jen jako na vizuální zážitek.

Máte-li po ruce jogurt, nebojte se ho

Místní obyvatelé přísahají na jogurty. Zdánlivě nevinný nápoj laban rayeb (kysané mléko) je egyptský tajný trik, který může pomoci obnovit rovnováhu ve střevní mikroflóře. Místní kysané mléko je sice chuťový zážitek sám o sobě, ale bakterie uvnitř mohou pomoci při mírnějších příznacích a zlepšit stav střev.

Když už je nejhůř, zavolejte lékaře

Egyptská turistická zóna je připravená na všechno, co vám místní bakterie dokážou udělat. Pokud jste vyčerpali všechny lékárenské triky a faraonova pomsta odmítá zmizet, nebojte se zavolat místního lékaře. Hotely spolupracují s klinikami, které jsou na problémy zahraničních turistů specializované, a lékař vás může navštívit přímo na hotelovém pokoji. Věřte, že v Egyptě nejste první ani poslední.

Život na hraně aneb příběhy na doma

Faraonova pomsta je sice strašákem všech turistů, ale pro mnoho z nich se nakonec stane legendární historkou. Pečlivé dodržování hygieny, správná volba léků (přímo místních!) a základní opatrnost v jídle a pití vám pomohou udržet kletbu na uzdě. A když to přece jen přijde? Přežijete, se ctí a nejspíš i s několika historkami navíc.

Zdroje:

vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz