Hlavní obsah
Cestování

Egyptská lekce smlouvání aneb jak neprodat duši za lampu

Foto: Karim Essm, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Vstup na egyptský trh je jako otevřít bránu do jiného světa – lákavé vůně, pestré barvy, a hlavně smlouvání, které vás donutí přehodnotit vše, co jste si kdy mysleli o cenách. Jak z této arény odejít s vítězným úsměvem, a ne s prázdnou peněženkou?

Článek

Připoutejte se, začínáme!

Krok na egyptský trh není pro slabé povahy. Uličky tržiště se mění v labyrint plný volání „Habibi, jen se podívej, nic nemusíš kupovat!“ (Překlad: „Jsi přesně můj typ zákazníka, a jestli odejdeš s prázdnou, budu to brát osobně.“)
S každým krokem vás pohltí svět, kde je všechno na prodej – koření, šperky, lampy, a možná i vy sami, pokud si nedáte pozor. Vítejte v ringu smlouvání, kde platí jedno pravidlo: nikdy neberte první nabídku vážně.

Proč byste NIKDY neměli věřit první ceně

Prodavači mají magický dar. Dokážou během vteřiny určit, kolik byste byli ochotní zaplatit za pytlík šafránu – a pak tu částku zdvojnásobí. První cena je jen jakási předehra, která má vyloudit vaši reakci. Usmějte se, zahrajte si na zamyšleného filozofa a proneste něco ve stylu: „To by možná stačilo na faraonův trůn, ale já jsem jen skromný cestovatel.“

Prodavač se zasměje a přihodí novou cenu. Tohle je jejich hra a vy jste teď součástí.

Úsměv, šarm a občas trochu herectví

V Egyptě platí, že úsměv je cennější než všechno zlato na tržišti. Prodavači nejsou jen obchodníci, ale i baviči. Jakmile se jim zalíbíte, máte napůl vyhráno.
Představte si, že si vybíráte šátek a prodavač za něj žádá 400 liber. Usmějte se a povězte: „Příteli, já bych za tohle dal 400, ale doma mě žena přizabije. Máte něco za míň?“ Špetka humoru dokáže divy. A pokud přidáte pár arabských slovíček, například „šukran“ (děkuji), vyhráváte na celé čáře.

Drama, odchod a velké finále

Smlouvání se často podobá dramatické divadelní hře. Když cítíte, že je cena stále příliš vysoká, zkuste ultimátní trik - pomalý, zamyšlený odchod. Prodavači se v tu chvíli promění v olympijské sprintery a budou vás prosit, abyste se vrátili.

Například vy stojíte o lampu, ale cena je pořád neúnosná. Rozloučíte se s výrazem: „Škoda, že jsme se nedomluvili, byla by to krásná památka.“ Než uděláte deset kroků, prodavač bude volat: „Habibi, pojď zpátky, dám ti speciální cenu!“ A najednou je cena o polovinu nižší.

Pár cenných rad pro přežití

  1. Hrajte na čas. Čím déle smlouváte, tím více se prodavač přiblíží vaší představě.
  2. Nepotřebujete to? Perfektní! Nejlépe se smlouvá o věcech, které ve skutečnosti nepotřebujete. Budete klidní a prodavač to vycítí.
  3. Hotovost je král. Platba v hotovosti z vás dělá seriózního zákazníka. Navíc, kdo chce hledat bankomat uprostřed bazaru?

Když jde o všechno (nebo skoro nic)

Egyptské tržiště není jen o nákupech, je to zážitek, který vás naučí víc než všechny knihy o psychologii. Možná přeplatíte první šátek nebo lampu, ale než vyjdete z poslední uličky, budete mít pocit, že byste zvládli vyjednat i mírovou dohodu mezi faraony.

A když si nakonec odnesete šálu, za kterou jste zaplatili čtvrtinu původní ceny, můžete se směle nazvat vítězem. Především však pamatujte, že na trhu nejde jen o cenu, ale i o příběh, který si odtud odvezete. A to je k nezaplacení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz