Hlavní obsah
Názory a úvahy

Coldplay, kiss cam a konec kariéry: Jak virální video změnilo osudy dvou manažerů. Zaslouženě?

Foto: Netaholic13, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Na americkém stadionu vznikla virální kauza. Dva padesátníci zachycení na „kiss cam“ vyvolali obří morální bouři, protože nebyli manželé. Česko jen pokrčilo rameny. Odhaluje to rozdíl v tom jak vnímáme lásku, morálku a lidské slabosti?

Článek

Americký skandál, český klid

16. červenec 2025. Gillette Stadium, Massachusetts. Coldplay spustí refrén, publikum svítí mobily, kamera hledá dvojice k políbení. Na obrazovce se objeví muž a žena v objetí. Jenže to má háček. Nejsou manželé. Tedy spolu ne.

On, Andy Byron, CEO technologické firmy Astronomer. Ona, Kristin Cabot, HR ředitelka stejné firmy. Oba jinak zadaní. Oba po záběru rychle slavní. Během hodin suspendace, během dnů rezignace a mediální masakr. Internet slaví, „pravda“ a „morálka“ vítězí.

A Česko? Ticho.

U nás by to nebyla takováhle kauza

Na rozdíl od USA u nás tenhle případ vyvolal spíš úsměv než pohoršení. Ironické poznámky, pár memů a pak klid. Ne že bychom byli necitliví nebo nevěru schvalovali. Spíš jen víme, že život není reklama na dokonalost.

V českém kontextu působí americké moralistní pobouření často směšně. Vždyť o co šlo? Dva lidé, oba kolem padesátky, kteří se dívali jeden na druhého s něhou. Všechno uprostřed davu a přesto jen jejich svět.

Chris Martin z pódia poznamenal: „Buď mají poměr, nebo jsou velmi stydliví.“ Publikum se rozesmálo. Byron se schoval, Cabot si zakryla obličej. A celý svět už věděl.

Kulturní rozdíl v morálním soudu

My tu víme, že vztahy nejsou tabulky. Že štěstí někdy přijde v nevhodnou chvíli a že to často bolí. Nevěra není hrdinský čin, ale v kontextu lidského života také není nutně zločin proti společnosti hodný veřejné popravy.

V Americe však láska neomlouvá. Naopak. Musí přijít trest. Morální nečistota se neodpouští. A tak se z deseti vteřin z koncertu stane kariérní konec. Byron musel rezignovat, jeho firma zahájila formální vyšetřování, manželka smazala Facebook profil.

U nás ne. Možná jsme cynici. Možná jen máme zkušenost s tím, že lidé jsou komplikovaní. Možná jsme zvyklí, že život není férový, ale i tak stojí za to.

Když je realita silnější než role

Andy Byron mohl mít mladou, krásnou, dokonalou. Ale místo toho se na videu sklání k ženě s vráskami a šedinami. Její tvář není z obálky magazínu. A přesto, nebo právě proto, se na ni dívá tak, jak se dívá člověk, který možná našel něco, co hledal.

Ano, oba zradili. Své partnery, své děti, své firmy. Ale co když právě v té chvíli, poprvé po letech, jednali upřímně? Ne že by to ospravedlňovalo jejich činy. Jen to možná vysvětluje naši reakci.

Závěr bez rozsudku

V té krátké scéně nebyla jen senzace. Byl tam i lidský moment. Neočekávaný, možná nechtěný, ale skutečný. A my, Češi, umíme takové momenty poznat a pochopit, aniž bychom je nutně schvalovali.

Neomlouváme nevěru. Neoslavujeme zradu. Ale rozumíme složitosti lidského života. A možná právě proto ten klid.

Zatímco Amerika souží a trestá, my jen tiše pozorujeme. A možná si v duchu přejeme: ať to stálo za to.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz