Článek
Od kickboxu k tanečnímu parketu
Martina Ptáčková, několikanásobná mistryně světa a Evropy v kickboxu, je jednou z nejvýraznějších osobností českého sportu. Její cesta na vrchol tohoto kontaktního sportu začala v mládí, kdy se věnovala bojovým uměním a postupně se specializovala na kickbox.
Letos se rozhodla své fyzické dovednosti vyzkoušet i jiným způsobem a přijala pozvání do soutěže StarDance. Účast v této oblíbené taneční show jí přinesla nejen novou zkušenost, ale také možnost ukázat se širšímu publiku v jiné roli, než je ta sportovní.
Cesta k vrcholu v kickboxu
Ptáčková si své místo na světové kickboxerské scéně zasloužila tvrdou dřinou. Přiznává, že jedním z klíčových prvků úspěchu v tomto tvrdém sportu je posunutý práh bolesti a mentální odolnost. Bojovým sportům se věnuje od osmi let. „Jako dítě jsem byla šikanovaná, a proto jsme se s rodiči rozhodli, že začnu sportovat,“ vysvětluje. Pod vedením svého otce, který ji učil wrestling a sebeobranu, získala silné základy a pokračovala s tréninkem kickboxu i technikami boje zblízka. Ve 14 letech již začala sbírat první trofeje v oficiálních soutěžích. Zmiňuje, že tři slova, která si před každým zápasem připomíná, jsou „víra, odvaha, vítězství“.
Vzdělání a jazyková vybavenost
Kromě sportovních úspěchů se Ptáčková může pochlubit i akademickými a jazykovými dovednostmi. Vystudovala diplomacii na Metropolitní univerzitě v Praze a kromě češtiny zvládla studovat tři cizí jazyky. Znalost jazyků využívá nejen v profesním životě, ale také v rámci charitativních projektů, kde často spolupracuje s mezinárodními organizacemi.
Uznání od britské královské rodiny
Výjimečné úspěchy Ptáčkové nezůstaly bez povšimnutí ani mimo Českou republiku. Aktivit Ptáčkové si všiml i princ William, který jí zaslal osobní dopis. Tímto gestem vyjádřil respekt a obdiv k její charitativní práci a sportovním úspěchům, které dle jeho slov „překračují hranice sportu a motivují mladé lidi po celém světě“.
Prince zaujal její projekt zaměřený na prevenci šikany a podporu mladých lidí prostřednictvím sportu, ve kterém Ptáčková s bratrem pracuje s dětmi a mládeží, aby si osvojili principy fair play a posílili sebevědomí.
Spolupráce s NATO
Martina Ptáčková také spolupracuje s NATO a to hned na několika úrovních. Jako mistryně světa v bojových sportech vede výcvik aliančních vojáků v disciplíně hand-to-hand combat. V roce 2019 byla jmenována vyslankyní dobré vůle Ministerstva zahraničních věcí ČR a na summitu NATO v Londýně se věnovala vyvracení mýtů o Alianci. V rámci mládežnických iniciativ vystoupila v roce 2023 na NATO Youth Summitu, kde sdílela své zkušenosti se šikanou a představila způsoby, jak jí čelit.
„Když jsem poprvé vedla výcvik vojáků, čekali na instruktora, a než mi dali respekt, musela jsem jim dokázat, že jsem jejich trenérka,“ vzpomíná Ptáčková na výzvu, kterou jako žena v této oblasti musela překonat.
Výzva ve StarDance
V názoru její účinkování ve StarDance jsou diváci rozděleni. Někteří oceňují její odhodlání a pokroky na tanečním parketu, zatímco jiní kritizují její setrvání v soutěži, zejména po vyřazení populární Chili Ta a Filipa Blažka. Objevují se názory, že Martina postupuje díky fanouškům svého tanečního partnera Dominika Vodičky.
Martina sama přiznává, že se potýká s nervozitou před kamerami, což ovlivňuje její výkony. Navzdory tomu se snaží zlepšovat a adaptovat na taneční prostředí, které je pro ni zcela nové.
Inspirativní příběh
Martina Ptáčková svým životním příběhem inspiruje mladé lidi nejen v České republice, ale i v zahraničí. Kombinací sportovních a tanečních dovedností, akademických znalostí a charitativní činnosti vytváří vzor, jak lze propojit osobní úspěchy s širším společenským vlivem.