Hlavní obsah

Přenese nové spojenectví s Železným Chopru přes hranici 90 metrů?

Foto: Anass Sedrati, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

V tréninkové skupině Jana Železného dochází ke změně, která rozvířila atletické kruhy.

Článek

Po téměř 15 letech intenzivní spolupráce se rozhodl oštěpař Jakub Vadlejch opustit svého dlouholetého trenéra a jít vlastní cestou. Důvodem je nejen Vadlejchova touha po nové výzvě, ale také příchod indické oštěpařské hvězdy Neeraje Chopry, kterého Železný přijal do své skupiny. Připomeňme si, kdo vlastně Neeraj Chopra je.

Skromné začátky a objev talentu

Neeraj Chopra se narodil 24. prosince 1997 v malé vesnici Khandra ve státě Harijána v Indii. Pochází z farmářské rodiny a dětství strávil převážně na venkově, kde těžko mohl pomýšlet na kariéru profesionálního sportovce. Už od útlého věku však vynikal fyzickými schopnostmi a silnou postavou. Ve třinácti letech se rozhodl začít sportovat, aby shodil nadbytečná kila a oštěp ho zaujal pro svou dynamiku a sílu.

V Indii, kde je oštěp méně známou disciplínou, se Chopra rozhodl jít svou vlastní cestou. První tréninky probíhaly za velmi skromných podmínek a často s improvizovaným vybavením, ale díky vytrvalosti a podpoře místních trenérů začal jeho talent brzy vynikat. Ve svých 18 letech vybojoval na mistrovství světa juniorů v polském Bydhošti zlatou medaili, když hodil oštěp do vzdálenosti 86,48 metru, což tehdy představovalo světový juniorský rekord.

Historický olympijský triumf v Tokiu

Vrchol Choprovy dosavadní kariéry přišel na olympijských hrách v Tokiu v roce 2021. Před hrami v Tokiu se indická atletika nikdy netěšila medailovým úspěchům na světové úrovni, a právě proto se Chopra stal symbolem národní hrdosti, když hodem dlouhým 87,58 metru získal zlatou olympijskou medaili. Tento výkon, kterým porazil největší favority, včetně Němce Johannese Vettera a českého reprezentanta Jakuba Vadlejcha, přitáhl okamžitě pozornost celé Indie. „Je to sen nejen můj, ale celé země,“ prohlásil po svém vítězství Chopra, jehož tvář se objevila na titulních stránkách novin po celé zemi.

Olympijské zlato v Tokiu mělo na indický sport obrovský dopad. Zájem o atletiku v zemi rostl raketovým tempem a jeho triumf pomohl motivovat stovky mladých sportovců, kteří v něm našli inspiraci a odhodlání.

Magická hranice 90 metrů

Na mistrovství světa v atletice 2023, které se konalo v Budapešti, získal Chopra zlatou medaili výkonem 88,17 metru. Stal se tak prvním indickým atletem, který vyhrál mistrovství světa v hodu oštěpem.

Na letošních Letních olympijských hrách v Paříži získal Chopra stříbrnou medaili. Ve finále hodil 89,50 metru, což mu zajistilo druhé místo za Pákistáncem Aršadem Nadímem, který zvítězil s olympijským rekordem 92,97 metrů.

Hranice 90 metrů na vrcholném závodě mu ale stále uniká. S pomocí Železného doufá, že tuto magickou hranici pokoří a zařadí se mezi absolutní elitu světových oštěpařů.

Železný, který je známý svým důrazem na techniku a psychickou přípravu, věří, že jeho vedení může Chopru posunout blíž k vytouženému výkonu. Tato nová spolupráce představuje pro Chopru nejen sportovní výzvu, ale i příležitost učit se od člověka, který podobné milníky sám překonal.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz