Hlavní obsah
Umění a zábava

Metroviny - pokračování 4.

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
3. 4. 0:00

Další pokračování příběhů a postřehů z pražského metra

Článek

Potkat se v metru s opilcem nemusí být zrovna příjemný zážitek. Však podle dopravního řádu jsou takoví pasažéři vyloučeni z přepravy. Jeden opilý otrapa vám dovede neskutečně znepříjemnit cestování a nadlouho pokazit náladu. Vyprávěly mi však tuhle dcerky, že měly i jinou zkušenost: veselou. Potkaly totiž v nočním metru velice hovorného pána s opičkou. Měl potřebu se s každým bratřit, hned se pouštěl se spolucestujícími do hovoru. Jeho pozornost upoutala i naše děvčata. Neustále na ně mluvil, takové to „opilcovo filozofování“ to prý bylo. Zaplavoval ho pocit a potřeba všeobjímajícího porozumění a tak v řeči podotkl: „Vaše přítelkyně se nějak mračí“. „To není přítelkyně, to je sestra“, opáčila ta mladší. A opilec rázně zhodnotil svoji situaci, bedlivě si obě děvčata znova změřil a namítl: „Tak opilý zase nejsem, abych vám uvěřil, že vy dvě jste sestry“.

- oOo -

Stane se, že jedete metrem a někdo se s vámi dá jen tak do řeči. Ne vždy je to vítané, ale jsou dny, kdy vás takový neplánovaný kontakt potěší, dokonce i pohladí po duši a třeba i prosvětlí celý den. Zejména s mladým děvčetem se rádi dávají pánové v metru do hovoru. Jeden onehdy oslovil i naši dceru. Byl to takový ošuntělý chlapík neurčitého věku, snad bezdomovec. Avšak zdání klame: když se dal do hovoru, projevil se jako bezstarostný bonviván a lidový mudrlant. Vtipnou konverzací zpestřil dcerce jízdu, ukázalo se, že je příjemný společník. A tak cesta rychle uběhla. Když vystupoval, loučil se: „Já vám, drahá slečno, přeju, aby vám život křupal pod nohama jako čerstvě napadaný sníh“. To je přece nádherné přirovnání a to nejlepší přání. A tak i já vám, drazí čtenáři, přeji totéž: Ať vám to křupe!

- oOo –

Jízda metrem může být pro někoho i stresujícím zážitkem. Zejména pro pocit odcizení a manipulace, který jako účastník hromadné dopravy mohu mít. Příliš mnoho lidí, příliš velká rychlost, příliš hluku, příliš techniky. A tak je příjemné, když vás laskavý hlas z ampliónu průběžně informuje, ve které stanici metra se právě ocitáte, upozorní vás, ve kterém směru jízdy je třeba vystoupit a že vlak končí ve stanici Kačerov. Ocení to zajisté nejen mimopražští návštěvníci, ale i my roztržití z Prahy. A tak jsem si ondy pustila fantazii na špacír a představila jsem si, co by s lidmi udělala takováto moje inovace hlášení v metru:

„Ukončete spory a hádky, srdce se otvírají. Příští stanice naděje, přestup na trasu pohlazení.“„Upozorňujeme cestující, že tento vlak končí ve stanici láska.“„Příští stanice přátelství, vystupujte prosím ve správném směru jízdy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz