Hlavní obsah

Kombinace udržitelného byznysu a reálného dopadu na životní prostředí

Foto: Eva Konešová

Minulost, budoucnost a reálný dopad investování

Nechci tady dělat žádnou eko-kampaň, kde sázím stromy, ale tohle je chytře promyšlený systém, jak sázením rychle rostoucích stromů opravdu snižovat CO₂ v atmosféře, vytvářet uhlíkové kredity a časem z toho mít i reálný profit z dřevní hmoty.

Článek

Jak vydělat na záchraně planety? Příběh projektu, který mění pohled na ekologii

Sedím s šálkem naší tanzanské kávy a vzpomínám na začátky a na moment, kdy jsem poprvé slyšela o uhlíkových kreditech. Tehdy mi to znělo jako další módní slovo ze světa ekologie. Dnes, když se dívám na náš rostoucí projekt, vím, že jsem objevila něco mnohem významnějšího.

Nechci tady dělat žádnou eko-kampaň, kde sázím stromy pro fotky na Instagram, ale tohle je chytře promyšlený systém, jak sázením rychle rostoucích stromů opravdu snižovat CO₂ v atmosféře, vytvářet uhlíkové kredity a časem z toho mít i reálný profit z dřevní hmoty.

Jak to funguje?

Náš projekt vysazuje rychle rostoucí stromy, které mají tu výhodu, že během růstu pohlcují obrovské množství CO₂. Jak rostou, sekvestrují uhlík – to znamená, že ten uhlík vlastně ukládají do dřevní hmoty. Za každou tunu zachyceného CO₂ se pak vytvoří tzv. uhlíkový kredit (carbon credit) – přibližně 20 stromů tvoří 1 uhlíkový kredit. Firmy, které chtějí dobrovolně kompenzovat svoje emise, si tyto kredity kupují.

Zhruba po 30 letech se dřevní hmota dá sklízet a použít třeba ve stavebnictví nebo na nábytek. Ano, je to mnohem pomalejší než třeba obilí na chleba, ale bez monokulturních plodin a stromů pro lidskou spotřebu dřeva a potravin se prostě neobejdeme. Tento způsob nejen pomáhá planetě v sekvestraci uhlíku a k ochlazování půdy a zadržování vlhkosti na neúrodných savanách, ale zároveň vytváří udržitelný zdroj dřeva a zachycený uhlík se dál udrží v těchto výrobcích.

Proč si myslím, že je to lepší než nějaké nařízené povolenky?

Možná si říkáte, že tohle všechno zní příliš dobře. Že musí být nějaký háček. Sama jsem si to zpočátku myslela. Ale když jsem viděla, jak se pod prvními vysazenými stromy začínají zelenat i původní druhy nativního lesa, které neměly v člověkem zdevastované krajině šanci růst, jak se kolem nich objevuje nový život a vrací se zvěř a jak se místní komunita zapojuje do projektu, pochopila jsem, že tohle je cesta.

Proč nejsou karbonové kredity dostupné pro všechny?

Možná vás to také napadlo. Když se tolik mluví o klimatické změně a potřebě snižovat emise CO₂, proč nemá každý možnost se do tohoto úsilí zapojit a případně i profitovat?

Trh s uhlíkovými kredity byl dlouho doménou velkých korporací a mezinárodních gigantů. Když jsem v roce 2023, kdy jsem do projektu vstoupila, studovala data o obchodování s emisními povolenkami, zarazilo mě, že průměrná cena jednoho kreditu na evropském trhu dosahovala kolem 80-90 EUR. Proč se tedy stalo, že menší společnosti a jednotlivci byli z tohoto trhu prakticky vyloučeni?

Náš projekt tohle mění.

Otevíráme dveře i malým podnikatelům, rodinným firmám i jednotlivcům. U nás může i malá lokální firma kompenzovat svou uhlíkovou stopu. Může si pak říct to, co vystihuje podstatu našeho projektu:

„Chceme být součástí řešení, ne problému.“

Může být ochrana přírody zisková?

V době, kdy nás média bombardují zprávami o klimatické krizi, se mnoho z nás ptá: Existuje způsob, jak skloubit ekonomický profit s ochranou životního prostředí?

Dnes, když sleduji naše plantáže, vidím víc než jen stromy. Vidím budoucnost, kde ekonomický růst a ochrana přírody nejdou proti sobě, ale ruku v ruce.

Může se zapojit každý. Ať už jste jednotlivec, který chce profitovat z lepší budoucnosti, firma hledající způsob, jak kompenzovat svou uhlíkovou stopu, nebo prostě někdo, kdo chce pomoct s výsadbou i u nás v ČR s naší nadací – máme místo pro každého.

Zajímá vás víc?

Kontaktujte mě:

Pro více informací mě můžete kontaktovat na Telegramu: @EvaKonesova

🤝 Osobní schůzka: Planá a okolí (ráda si s vámi vše v klidu proberu u kávy)

PS: Toto není o tom vypadat ekologicky navenek – je to o skutečné změně. A vy můžete být u toho!

Anketa

Je podle vás možné propojit ekonomický růst s ochranou životního prostředí?
ANO - Udržitelné podnikání může být ziskové a zároveň šetrné k přírodě
100 %
NE - Ekonomický růst vždy negativně ovlivňuje životní prostředí
0 %
NEVÍM - Záleží na konkrétních podmínkách a způsobu realizace
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 2 čtenáři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz