Hlavní obsah

Z odpadu zlatý důl: Jak měníme životy farmářů v Tanzanii

Foto: Eva Konešová

Měníme vyprahlou půdu v úrodnou krajinu

Zrovna koukám na záznam , jak zakladatel naší komunity Jaroslav, stanul na rozpálené tanzanské půdě v oblasti Kibiti. V očích má zase tu stejnou jiskru, ten zvláštní druh naděje, který říká „Tohle místo může změnit svět.“

Článek

Příběh české komunity, která transformuje zpracování kešu v Africe

Dnes, po několika měsících intenzivní práce, se zde rodí něco mimořádného - projekt, který může změnit životy nejen stovkám místních rodin, ale i rodin v ČR a i jinde na světě.

Příběh, který začal v Kolumbii

Před třemi lety to byla jen myšlenka - malá farma v kolumbijské Vichadě. Dnes tam, kde byla kdysi nevyužitá a neúrodná půda, stojí prosperující kešu plantáž a ohromná farma z rychle rostoucími Eukalipty. A nejenom to ! Naše druhá farma v Kolumbii - Little Bohemia se taky rozrůstá.

A teď stojí Jaroslav zde, na jiném kontinentě, v Africe, v oblasti Kibiti, s ještě odvážnějším snem.

V současnosti realizujeme první fázi projektu v Tanzanii:

40 hektarů půdy připravených k výsadbě 4 444 sazenic kešu na cestě

Únor-březen: Výsadba první várky sazenic

Druhá polovina roku: Příprava na druhou fázi

Vize

„Když místní farmáři uviděli náš plán, jejich oči se rozzářily,“ vypráví náš koordinátor projektu. „Dosud prodávali pouze kešu oříšky prostředníkům za nízké ceny, zatímco kešu jablka a slupky končily jako odpad. Když jsme jim ukázali, že z jednoho stromu lze získat trojnásobnou hodnotu, pochopili, že tohle je cesta k lepší budoucnosti pro jejich rodiny.“

Tanzanský sen se stává skutečností

Nejde jen o pěstování kešu oříšků. Vytváříme kompletní ekosystém, kde každá část rostliny má svůj význam. Z kešu jablek, která dříve končila jako odpad, vyrábíme šťávy plné vitamínů a i jiné produkty. Ze slupek ořechů získáváme vzácný olej.

„Pro nás to znamená transformaci,“ říká jeden z místních farmářů. „Nejenže můžeme prodat vlastní úrodu za férovou cenu, ale díky zpracovatelským technologiím získáme hodnotu i z toho, co dříve končilo na kompostu. A nejlepší je, že tuto možnost nabízíte i okolním farmám.“

Vytváříme tak udržitelný ekosystém, kde každý získává - farmáři lepší živobytí, příroda šetrnější zacházení a zákazníci kvalitní produkty s příběhem skutečné změny.

Syntropické zemědělství: Budoucnost našich farem v Tanzanii

Naše kešu i kávové plantáže v Tanzanii jsou unikátní tím, že využívají principy syntropického zemědělství. Možná se ptáte, co to vlastně znamená? Představte si zahradu, která napodobuje přirozený les. V jednom prostoru zde rostou kešu stromy společně s jinými ovocnými stromy, mezi nimi prospívají banánovníky poskytující stín, a v podrostu se daří místním plodinám jako maniok či batáty.

Je to jako symfonie, kde každá rostlina hraje svoji roli. Vysoké stromy chrání ty menší, kořeny různých rostlin vzájemně podporují zdraví půdy, opadané listí vytváří přirozenou závlahu a hnojivo. Díky tomuto systému nepotřebujeme chemická hnojiva ani pesticidy - příroda si poradí sama.

Výsledkem je zdravá půda plná života, která dokáže lépe zadržovat vodu a odolávat změnám klimatu. Pro místní farmáře to znamená, že mohou sklízet různé plodiny během celého roku, což jim přináší stabilnější příjem a větší potravinovou bezpečnost.

Káva jako bonus

Vedle kešu oříšků rozšiřujeme naše aktivity o pěstování kávy Arabica v oblasti, která je již od 16. století proslulá její produkcí. Zajímavostí je plánovaná výroba cascary, což otevírá další možnosti pro udržitelné využití všech částí rostliny. Sledujte moje články, příště vám napíši o naší kávě.

Připojte se k nám na této cestě za udržitelnou budoucností.

Chcete se dozvědět více nebo se zapojit do projektu? Zanechte komentář nebo mě kontaktujte.

Pro více informací mě můžete kontaktovat na Telegramu: @EvaKonesova

🤝 Osobní schůzka: Planá a okolí (ráda si s vámi vše v klidu proberu u naší Tanzánské kávy)

PS: I ta nejdelší cesta začíná prvním krokem, tím naším byl jeden malý sen “ Zasaď strom a pošli to dál".

Anketa

Může být zpracování odpadu podobně jako v Tanzanii řešením i pro české zemědělce?
ANO - I český zemědělec potřebuje využít maximum ze své produkce a snížit odpad
50 %
NE - České podmínky jsou příliš odlišné, naši zemědělci řeší jiné problémy
0 %
NEVÍM - Záleží na konkrétním typu zemědělství a podpoře ze strany státu
50 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 2 čtenáři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Precizní zemědělství
Future Farming
Agroturistika

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz