Článek
Anketa
Karel Hynek Mácha vlastním jménem Ignác Mácha byl český básník a prozaik, jenž tvořil v 30. letech 19. století. Toto období se také nazývá jako 3. etapa národního obrození.
V knihách se můžeme dočíst, že tento proud je český romantismus.
Hrdinové v příbězích byli odlišní od ostatních. A proč? Byli to romantici, snílci, raději trávili čas v přírodě, v lese, v horách o samotě a přemýšleli o svých láskách a dívali se na východy a západy slunce, pozorovali třpytivé hvězdy na obloze. V takovém prostředí se cítili jako doma. A stejný byl i náš čistě český romantik Karel Hynek Mácha.
Kromě toho všeho rád cestoval po svých. Nejdelší cestu podnikl přes Rakousko a Alpy směrem do Itálie. O této cestě napsal svůj Deník na cestě do Itálie.
První básnické pokusy zkoušel psát v němčině - v rukopise Versuche des Ignaz Macha - Hledání Hynka Máchy. Jsou to romantické básničky, které si vymýšlel při studiu literatury.
Karel Hynek Mácha se účastnil společenského života, hrál v ochotnických divadlech ve Stavovském a Kajetánském.
Mimořádný talent umožňoval Máchovi hromadit poznatky získané studiem filozofie a rozsáhlou četbou cizích spisovatelů, obzvláště anglického spisovatele Byrona a začleňoval je do vlastních myšlenek a postojů. V jeho básních se objevuje zvukomalba. To jest zemi krásnou, zemi milovanou. Klade důraz na ou.
Mácha pomáhal při požáru v Litoměřicích a říká se že se při tom nachladil a na následky toho zemřel. Někde se také píše, že tam bylo špinavé prostředí a chytil choleru.
Dílo:
Máj - lyricko-epické dílo
Večer na Bezdězu
Márinka
A mnoho dalších.
Které máte rádi vy a jaká jste už četli?