Článek
Cenzura tu byla od nepaměti. Za Rakouska, za první republiky, za protektorátu, za komunistického režimu. Za urážku majestátu a později za urážku představitele spřáteleného státu lidé chodili do vězení. Za schvalování atentátu se popravovalo. Fungovaly cenzurní úřady, seznamy zakázaných knih, zakázaných písní. Cenzoři otevírali dopisy, začerňovali v nich nežádoucí slova nebo je rovnou celé zadržovali. Bylo možné zabavit celý náklad nežádoucích novin.
Cenzura je kontrola a omezování sdělování informací hromadnými sdělovacími prostředky, obvykle tiskem či dalšími veřejnými médii, ale i veřejnými proslovy, dopisy a podobně.
Dnes v České republice konečně máme právo vyměňovat si myšlenky. Můžeme beztrestně a otevřeně nesouhlasit se svou vládou, kritizovat ji. Hovořit o stavu naší společnosti. Máme svobodu sdělovacích prostředků.* Nemáme zakázané knihy. Nikdo cizí neotvírá naše dopisy. Za názory nechodíme do vězení. Ochrana osobnosti politiků není posílena, ale oslabena.
Tolik kritizovaná politická korektnost je především projevem hledání správné míry a cesty pokroku. A možnost ji kritizovat je dalším důkazem svobody projevu.
Přestože si můžeme říkat věci, které si ve většině světa lidé skoro nesmí ani představit, v hlasitých stížnostech na stav společnosti často zaznívá pojem „cenzura“.
Obvykle jde o projev ublíženosti lidí, jejichž vyjádření společnost moderuje kvůli sprosťáctví, kvůli nesouvislosti a nepochopitelnosti, kvůli schvalování trestných činů nebo podněcování k nim. A tak to má být.
Svoboda projevu není svobodou hulvátství. Hněv není důvodem zahrnout názorového oponenta změtí myšlenek.
V nedostatku svobody projevu problém naší společnosti rozhodně nespočívá. Mnozí z nás ani neví, co říkat a jak to říkat. Nanejvýš opakují slova, která se jim zdají správná. A to jsou bohužel často slova populistů. Slova, která probouzejí zášť.
Přemýšlejme více nad tím, co potřebujeme sdělit, i nad tím, co nám sdělují ostatní. Kultivujme své diskuzní schopnosti. Prázdnými výkřiky o cenzuře svou svobodu slova urážíme a odmítáme.
____
* Pokud v ČR dojde k omezení sdělovacího prostředku, stát musí postup podrobně zdůvodnit. Platí zákaz vysílání ruských televizí, kde jsou důvodem evropské sankce kvůli podněcování nenávisti a rozsáhlým dezinformacím (tj. zejména lživému zpravodajství a publicistice). Omezení tzv. „dezinformačních portálů“ poskytovatelem české internetové domény soud uznal jako neoprávněné.
____
Zdroje