Hlavní obsah
Cestování

Dovolená na vypůjčené jachtě v Chorvatsku je romantika levnější než hotel

Foto: Pear Blossom, CCA-SA 3.0

Pobřežní města jsou vybavena přístavy, kde doplníte naftu a vodu. Také tu nakoupíte čerstvé potraviny, odešlete pohledy, můžete navštívit restaurace a hospůdky.

Dejte dohromady skupinu lidí a vydejte se na úžasnou plavbu. Tady je návod, jak si zařídit úžasnou levnou dovolenou s koupáním v moři plnou klidu a pohody. Kdo to zkusil jednou, jezdí už každý rok.

Článek

Pronájem plachetnic pro 8 a více lidí u nás zajišťuje několik cestovních kanceláří. Díky tomu si můžete naplánovat dovoelnou podle svého gusta.

Dvě auta lidí

Základem je dát na dovolenou dohromady dobrou partu. To je výhoda oproti hotelu: můžete si vybrat, s kým na dovolené budete. Na druhé straně, až si spolucestující vyberete, už s tím nic neuděláte. Budete s nimi doslova na jedné lodi. A schováte se leda tak do kajuty. Vybírejte proto pečlivě.

Neberte lidi, se kterými nechcete strávit týden. A především neberte lidi se slabým žaludkem. Pokud bude někdo celé dny zvracet přes zábradlí, nezkazí pobyt pouze sobě, ale i vám.

Foto: Yacht Rent Croatia, CCA 2.0 Generic

Jachta vyplouvá z přístavu (mariny) Punat. Půjčili jsme ji na poslední chvíli, narozdíl od hotelů bývají volné. Začíná dobrodružství.

Vzhledem k běžné velikosti lodí je nejlepší naplnit dvě auta. Mohou to být třeba dvě rodiny nebo banda kamarádů.

Děti

S dětmi pozor. Na lodi je budete muset neustále hlídat. Pokud by děcko přepadlo přes palubu a nemělo záchrannou vestu, rychle by klesalo pod hladinu a nemuselo by být možné jej zachránit. I s vestou je ale pád přes palubu problém: křik nemusí být slyšet kvůli hluku motoru a než nepřítomnost dítěte zjistíte, můžete být pořádně daleko.

Na druhé straně je plavba pro děti vzrušující dobrodružství. Takže pokud máte odrostlejší děti nebo na ně chcete dávat celou dobu pozor, uděláte jim obrovskou radost.

Foto: Argo Navis, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Žukova zátoka na ostrově Hvar. Chcete se tu koupat?

Lodní zkoušky

Na cestu potřebujete alespoň jednoho zkušeného lodníka, nejlépe ale dva, aby se mohli střídat. Musí mít kapitánské zkoušky pro plavbu na moři. Ty je poměrně jednoduché složit. Cena zkoušek se pohybuje od 15 do 20 tisíc Kč. Je dobrým zvykem kapitánovi platit všechny výdaje, takže se mu investice vrátí za dvě cesty. Kapitán výpravy je navíc čestná a vážená úloha, takže se jí někdo vždy rád ujme.

Kdyby s tím byl přesto problém, kapitána si můžete najmout. Cesta se tím o něco prodraží.

Foto: Jukka from Helsinki, CCA 2.0

Záď lodi s velkým kormidlem. Na levoboku visí „fendr,“ závěsný nárazník, který brání poškození lodi při kotvení. Umístění a úklid fendrů patří k úkolům, na které je potřeba celá posádka.

Školení posádky

S řízením jachty bude kapitán potřebovat pomoci. Od počátku plavby proto probíhá školení. Účastníci se nejprve naučí, jak odrazit od mola a vyplout z přístavu. Během první plavby pak kapitán cestující naučí, jak kormidlovat, zrychlovat a brzdit. Vrátíte se do let, kdy vás táta nechal poprvé točit volantem.

Ještě přijde školení napínání a kasání plachet a nakonec i přistávání. Je to jako s každým učením. Zprvu to vypadá, že toho je hodně, ale druhý den už posádka bývá sehraná. V pozdější fázi pobytu už se „námořníci“ spíše předhánějí, kdo teď bude kormidlovat. Všechny činnosti, které se týkají řízení lodi, jsou nakonec především romantické a zábavné.

Foto: kolerambo , CCA-SA 3.0

Marina v noci. Romantika, kterou stojí za to zažít.

Jídlo

Zásoby je lepší nakoupit již v ČR. Nejde o nějaké „paštikářství.“ Na lodi bude kuchyně a ze surovin můžete vařit plnohodnotná jídla.

Proto je velkou výhodou, když je mezi cestujícími schopný kuchař. Ten také předem sestaví jídelníček. K tomu se mohou všichni vyjádřit, nabídnout se, co mohou vařit…

Naprostou nutností je stanovit na každý den službu v kuchyni, která se stará o vaření a mytí nádobí. Funguje to podobně jako na táboře. S tím rozdílem, že kuchyně na lodi se houpe. A že nádobí myjete ve slané vodě.

Foto: Niklas Bildhauer (Gerolsteiner91) , CCA-SA 2.5

Vaření probíhá v trochu náročnějších podmínkách. O to víc ale „námořníkům“ chutná.

Samozřejmě můžete i kotvit a chodit do restaurací. Ale to se vám dovolená pořádně prodraží. K ochutnávce místní kuchyně vám nejspíš postačí jedna nebo dvě návštěvy restaurace.

Při nezbytných přistáních kvůli dotankování paliva a pitné vody můžete nakoupit čerstvé pečivo a zeleninu, místní sýry apod. Věřte, že posnídat křupavý rohlík s čerstvým máslem a sýrem na jemně se pohupující lodi za šumění moře v mírném ranním slunci je prostě jiná úroveň života než all inclusive někde v hotelu.

Foto: Fparrel, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Počet, velikost a pohodlí kajut se liší loď od lodi. Věnujte počtu a výběru kajut obzvláštní pozornost, ať předejdete vzpouře posádky.

Souhrn výdajů

Do ceny dovolené je třeba zahrnout cestu, náklady na stravu, provoz lodi, kapitána a půjčovné. Z mojí zkušenosti se v klidu vejdete do 10000 Kč na osobu. Většina výdajů je totiž stejná jako u dovolené v hotelu, ale pronájem lodi je levnější než hotel. Půjčení na týden obvykle vychází na 1200 - 3000 eur podle velikosti a rychlosti jachty. S výběrem vám (a hlavně vašemu kapitánovi) poradí v cestovce. Těch je u nás několik, takže máte z čeho vybírat.

Naplánujte snovou trasu

Za těch pár dní plavby si užijete spoustu slunce a koupání. Zbytek plánu je pouze na vás. Chcete se podívat do měst? Do hospůdky? Na odlehlé pláže? Na čarokrásné jeskyně? Potápět se u vraků lodí z války? Loď vám dává svobodu podívat se kamkoliv. Tak ji využijte.

Šťastnou plavbu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz