Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Filip Šejvl: „Ceny nájmů v Praze neklesnou, očekáváme růst o 5 až 10 %.“

Vlastní bydlení je pro mladé Čechy stále méně dostupné. Roste zájem o dlouhodobé nájmy, jejichž ceny stoupají kvůli omezené nabídce. V Praze na jeden byt připadá přes 100 zájemců.

Článek

Vlastní bydlení se pro velkou část mladých Čechů stává nedostupným snem, zejména v Praze a dalších velkých městech. Situace vede k výraznému nárůstu zájmu o dlouhodobé nájemní bydlení, což způsobuje také růst jeho cen. Nabídka je ale omezená a na jeden nájemní byt v hlavním městě aktuálně připadá více než 100 zájemců.

„Situace na trhu je pořád velmi napjatá. Nedostatek dostupného bydlení v kombinaci s ekonomickým tlakem vede k tomu, že si mnoho lidí nemůže dovolit vlastní byt či dům. Nájemní bydlení se tak stává jedinou reálnou možností pro stále širší skupinu obyvatel. Očekáváme, že ceny nájmů v atraktivních lokalitách hlavního města, zejména na Praze 1, 2, 3 a 7 letos porostou o 5 až 10 %,“ říká Filip Šejvl, managing partner realitní kanceláře Philip & Frank.

Současný stav je důsledkem hned několika faktorů, ať už jsou to výše zmíněné rostoucí ceny nemovitostí, stále relativně vysoké úrokové sazby hypoték, omezená nabídka bytů k pronájmu i celková nálada ve společnosti, kdy se lidé stále uchylují k dlouhodobým nájmům před vlastním bydlením jen velmi neradi. „Vlastní bydlení je Čechy vnímáno jako určitá forma spoření, což je pozůstatek z dob privatizace bytového fondu, kdy lidé přišli relativně levně k vlastnímu bydlení. Pro mnoho lidí je proto nyní obtížné přijmout fakt, že na něj nedosáhnou ani v budoucnu,“ doplňuje Filip Šejvl.

Průměrný nájem za byt 2+kk v širším centru Prahy se loni pohyboval kolem 25 000 Kč měsíčně, což představuje nárůst o 4 000 Kč oproti roku 2023. Letos je u takovýchto bytů očekáván nárůst až o 2 500 Kč. „Mezi nejdražší lokality patří samozřejmě Praha 1, kde je průměrný nájem okolo 35 000 Kč, letos se může zvýšit až o 3 500 Kč, dále třeba Praha 2, kde se pohybujeme kolem 28 000 Kč, s očekávaným nárůstem pro rok 2025 o 2 800 Kč,“ uvádí Filip Šejvl.

Nejvíce se situace kolem nedostupného bydlení i rostoucích cen nájmů dotýká studentů, absolventů, mladých pracujících a rodin i singles. „Získat dostupné nájemní bydlení je momentálně stále těžší, a to z důvodu vysoké ceny. Průměrná výše nájmu může představovat i 55 % průměrného příjmu. Což je třeba pro mladou rodinu s malými dětmi značně rizikové,“ komentuje Filip Šejvl.

Je nanejvýš pravděpodobné, že ceny nájmů budou v Praze i nadále růst. Situaci komplikuje omezená výstavba nových bytů a neefektivní regulace trhu. „Pro stabilizaci je klíčové podpořit výstavbu nových bytů a zavést regulaci krátkodobých pronájmů, jako je Airbnb. V Praze je takto krátkodobě pronajímáno přes 8 000 bytů. Tento krok by mohl uvolnit část bytového fondu pro dlouhodobé nájemníky. Uvidíme, co přinese druhá polovina roku 2025, kdy by měla první taková novela vejít v platnost.“ uzavírá Filip Šejvl.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz