Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Mobilní telefon vs. fotoaparát

Je lepší mobilní telefon nebo fotoaparát? Článek se nesnaží určit vítěze podle kvality fotografii, ale upřesnit parametry a podle nich porovnat oba světy.

Článek

V dnešní době má běžný uživatel na výběr ze dvou platforem na pořizování fotografii - mobilní telefon nebo bezzrcadlovku s výměnnými objektivy. V článku se pokusím porovnat nejlepší fotoaparáty z obou světů.

V současné době je nejrozšířenějším fotoaparátem mobilní telefon. Je to pochopitelné, protože má pro běžného uživatele mnoho výhod (bráno z jeho pohledu).

+

je malý a vždy po ruce

jednoduché nastavení

vysoké rozlišení fotografii i videa

hodně objektivů bez nutnosti jejich výměny

možnost okamžité úpravy (vylepšení) fotografií

možnost okamžitého sdílení na sociální sítě

Pokud se na to podíváme v číslech, tak jsou následující

hmotnost kolem 250 g

nastavení a úpravu zvládne jedna nebo maximálně dvě aplikace

4 objektivy o rozlišení 50 až 200 MPx

video v 8K

vylepšení fotek při jejich pořízení pomocí AI

Proti tomu nemůže u běžných uživatelů klasický fotoaparát obstát. Mezi takové fotaparátky patří značky Samsung, Apple, Oppo, Vivo, Xiaomi, Huawei, Sony a mnoho dalších.

Je těžší, musíte s sebou nosit batoh s několika objektivy, fotografie se špatně upravují a nedají se ihned sdílet na sociálních sítích.

To platí pro běžných 99 % fotografií. Pokud chce uživatel mobilního telefonu vyfotografovat složitější snímek (například závody aut nebo pohyb zvířat v zoo), tak mobilní telefon naráží na své limity a takou fotku fotku nedokáže vyfotografovat.

Osobně používám mobilní telefon Apple 12 mini 64 Gb a fotoaparát mi slouží pouze jako dokumentární pro posílání fotografii na Whatsapp nebo emailem. Pro tento účel mi maximálních 12 MPx bohatě stačí a selfie kameru jsem zatím nepoužil (nevidím důvod). I 12 MPx je moc moc, protože výsledná fotka není větší než display mobilního telefonu.

K focení primárně používám digitální bezzrcadlovku OM SYSTEM OM-1 MARK II s následujícími objektivy (kombinace Olympusu a OM Systemu):

150-600 mm f/5,0-6,3

12-100 mm f/4,0 PRO

7-14 mm f/2,8 PRO

30 mm f/3,5 MAKRO

Vzhledem k tomu, že fotím přírodu, tak je tato sestava pro mě ideální. Samozřejmě, že se dá pořídit lepší sestava, ale pro mě je důležitá především hmotnost a ohnisková vzdálenost. Z dalších značek to jsou fotoaparáty Sony, Canon a Nicon. Ostatní značky (jsou jen 3) nepatří mezi top.

Tady je propastný rozdíl. U mobilních fotoaparátů je top značek minimálně 10, ale u klasických fotoaparátů to jsou 3-4 značky.

A teď se na to podíváme z druhé strany. 4 objektivy v mobilní fotoaparátu o velkém rozlišení snímačů jsou naprosto zbytečně, protože 99% fotografií neopustí digitální prostor a z nich je 99% komprimováno na nižší rozlišení pro použití na Facebooku, Twitru atd.

Rozlišení videa 8K je také naprostá zbytečnost, protože lidské oko (a ještě ne každé) je schopné zaznamenat rozlišení max. 4K. Tady by pohodlně stačilo FULL HD rozlišení.

Za mě by ideálním mobilním telefonem byl takový, který by mě velikost do 6”, hardwarovou výbavu na úrovni top modelů cca 8-6 let starých, jeden fotoaparát s rozlišením 5MPx a velkou baterií. Teď si ťukáte na čelo, proč tak strašný telefon. Na to, abych odpověděl na email nebo WhatsApp, podíval se na internet nebo vyfotil výběr dortů, aby si přátelé mohli vybrat, mi to bohatě stačí. Na to ostatní mám svůj pořádný fotoaparát.

Pracuji s mladými lidmi a tady se mění status být in. Dříve to byl Apple, ale teď je to počet čoček (objektivů) zadního fotoaparátu. Čím víc čoček, tím víc in, a to 90 % procent teenagerů ani nevím, co k čemu každý objektiv slouží. Hlavně že ho má.

Je mi jasné, že počet uživatelů klasických fotoaparátů bude klesat, ale ještě bude hodně let trvat, než klesne na 0, zda vůbec.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora

Doporučované

Načítám