Článek
V sobotu večer proběhl v Praze již patnáctý ročník Miss Czech Republic. Akce, která láká na nejkrásnější ženy v naší zemi. Tentokrát se nám sešla opravdu zajímavá skladba soutěžících. Od influencerky, dívky s tmavou pletí, až po soutěžící s nemocnou kůží.
Zajímavostí je, že se soutěže mohou účastnit i dívky, které nemají občanství České republiky, nebo které jsou například transgender. Stačí totiž jen splnit podmínku věku, tedy vejít se do rozmezí 17 a 26 let. Druhou podmínkou je již udělený trvalý pobyt na území ČR.
Umělost v plném proudu
Tady je třeba rozdělit slovo umělost do dvou samostatných kapitol. Ta první se týká umělosti fyzické. Tedy plastik a různých fyzických úprav těla. Neznalý člověk by řekl, že se soutěž Miss musí přeci přiklánět k přírodní kráse. Není tomu ale tak. Už sama Taťána Makarenko, ředitelka soutěže, se k plastikám slovy „absolutně v pořádku“ staví pozitivně. A tak není překvapením, že i některé soutěžící tento nepřirozený „doping“ ke zvelebení své krásy využily i v tomto ročníku.
Druhá kapitola umělosti se týká již samotného vyjadřování modelek, které jako by se předháněly, která řekne větší klišé více umělým způsobem. A nemám jim to za zlé. Musí se patrně přizpůsobit kultuře, která v soutěžích panuje. Pro běžného diváka, za kterého se také pokládám, je to ale něco nepochopitelného, co akorát soutěži ubližuje. Umělé odpovědi o pomoci dětem nebo třeba rovných příležitostech pro všechna pohlaví nás provázely celou soutěží. Nejvýrazněji si tohoto „zvyku“ šlo všimnou především v disciplíně, která spočívala v rozhovoru mezi jedním porotcem a jednou soutěžící.
Našpulené rty porotce
Kdo se v oblasti módy trochu pohybuje, jistě mu něco řekne jméno Sam Dolce. Jedná se o člověka, který aktuálně působí jako „designér a kreativní ředitel Miss Czech Republic,“ jak ho představil i moderátor Ondřej Novotný v samém začátku vysílání. Dlouhovlasý Sam během přenosu snad v každé situaci, kdy ho zabírala kamera, špulil rty, jak to jen šlo. Právě během představování jednotlivých porotců na něj byly kamery upřeny několik vteřin, čehož náležitě využil. Možná jen jako konzervativní člověk nerozumím této nové módě i u mužů.
Zpomalené záběry
Další situací, během které jsem se jako divák cítil trochu trapně, byly zpomalené záběry během jednoho z vystoupení. Každá z dívek se jednotlivě prošla po molu a kamera chvíli zabírala jen ji. V závěru chůze měla každá z dívek připravené nějaké gesto, jako bylo třeba otočení se o 360 stupňů, hození hlavou do strany, zamrkání atp. Během tohoto finálního gesta ale vždy režie zpomalila obraz, takže například jedno zamrkání trvalo i 4 vteřiny. Nápad dobrý, ale pravděpodobně vhodnější do jiného prostředí, ke klipům v písníčkách, do seriálu Pobřežní hlídka atp. V přímém přenosu toto několikavteřinové pozastavení působilo spíše nepřirozeně a mohlo vyvolávat u některých diváků pocit trapnosti.
Přestože byl pro mě osobně celý přenos Miss spíše bizarní záležitostí, je třeba uznat, že i tato soutěž má ve společnosti své místo. A někomu může jistě pomoci se marketingově zviditelnit a v pozitivním i částečně změnit život. Své by o tom mohly vyprávět Taťana Kuchařová a Krystyna Pyszková, které jako vítězky právě Miss Czech Republic putovaly i do celosvětové soutěže, ve které zvítězily a dnes patří možná mezi nejznámější Češky ve světě.
Zpracováno na základě zhlédnutí soutěže krásy Miss Czech Republic 2024 a následujících zdrojů.
Zdroje:
- Missczechrep.cz. Finalistky MISS CZECH REPUBLIC 2024 (dostupné ZDE).
- iDnes.cz. Makarenko: Máme dívku s handicapem i tmavou pletí. Miss má být pro všechny (publikováno 22. března 2024, dostupné ZDE).
- Extra.cz. Biasiol ani Alagia do Miss nepatří, zuří lidé. Vadí jim plastiky a úspěch influencerek (publikováno 23. listopadu 2023, dostupné ZDE).
- Deník.cz. Úprava nosu a silikonová prsa? Naprosto v pořádku, říká ředitelka Miss Makarenko (publikováno 10. května 2023, dostupné ZDE).