Článek
V supermarketech se zpravidla setkáváme s dvojím způsobem stanovování ceny. Zjednodušeně jde o cenu za kilo, v druhém případně pak za kus. Praxí už jsme se naučili podvědomě vyhodnocovat cenu u některých potravin. Kilo banánů za 60 korun je drahé, kdežto kilo kuřecího prsního masa za 99 korun zase až moc levné. Stejně tak máme přehled o ceně za nápoje, zeleninu, pečivo a další.
Cena za kilo vs. cena za kus
Přemýšleli jste ale někdy nad tím, proč se jeden druh potravin prodává právě na kila a druhý na kusy? Jako první odpověď nás asi napadne, že je to praktičtější a spravedlivější. Každý meloun má například jinou velikost, takže pevně stanovená cena za kus by vedla zákazníky ke koupi těch největších, zatímco menší by patrně v obchodech zbyly. Proč by se ale třeba takové rohlíky, vajíčka, nebo jiné potraviny s neměnnou váhou a tvarem nemohly prodávat za kilo? Nemůže v tom být marketing daných obchodů? Otázku nechám záměrně nezodpovězenou. Nabídnu ale pohled, který může být pro kdejakého zákazníka velmi užitečný.

Vejce, obrázek je ilustrační.
Přepočítat si cenu za kilo může být užitečné
Pojďme hned ke konkrétnímu příkladu z nadpisu článku. Před několika dny jsem koupil v supermarketu 43gramový rohlík s cenovkou 2,80 korun. Stejně tak plato deseti vajec velikosti „M“ za 63 korun. Později jsem vyhledal pravidla pro obchodní normy pro vejce, která stanovují váhu vejce velikost „M“ mezi 53 a 62 gramy. V našem případě tedy použiji průměrnou váhu 58 gramů na vejce. Pak už stačí jen jednoduchým počtem dojít k výsledku ceny za kilo.
- Rohlík (1 000 gramů vydělíme 43 gramy a vynásobíme 2,8 korunami) = 65 korun za kilo
- Vejce (1 000 gramů vydělíme 58 gramy a vynásobíme 6,3 korunami) = 109 korun za kilo
Ve výsledku tak dojdeme k informaci, že kilo rohlíků vyjde na 65 korun, zatímco kilo vejcí dokonce na 109 korun. Osobně mi přijde zajímavé srovnání právě mezi rohlíky a banány, které se dle mé zkušenosti běžně prodávají za 40 korun za kilo. Když uvážíme, že právě banány se dováží z dalekých exotických zemí, zatímco rohlíky si můžeme upéct u nás, přijde mi z tohoto pohledu cena za kilo rohlíků poměrně přemrštěná.
Sami si do výpočtu samozřejmě můžeme zahrnout jakoukoliv potravinu, která vás zajímá a zkusit si její cenu přepočíst na kilo. Anebo také přesně naopak. I to může být pro zhodnocení ceny důležité. Stačí si vydělit celkovou cenu, kterou zaplatíte například za balení banánů, celkovým počtem těchto banánů a dostanete se ke konkrétnímu číslo, kolik jeden kus tohoto ovoce stojí.
Možná budete překvapeni, kolik ve skutečnosti za jednotlivé potraviny platíme a příště si dvakrát rozmyslíte, zda za ně utrácet peníze.
Zdroje: eur-lex.europa.eu