Hlavní obsah

Jak ušetřit za elektřinu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: www.energoking.cz

Jak ušetřit za elektřinu?

10 neuvěřitelně snadných tipů, jak ušetřit za elektřinu. Jste pokaždé v šoku, když vám přijde vyúčtování za elektřinu a z obálky na vás vykoukne vysoký nedoplatek? Možná si umiňujete, že v příštím zúčtovacím období vaši spotřebu snížíte.

Článek

Jak ušetřit za elektřinu?

10 neuvěřitelně snadných tipů, jak ušetřit za elektřinu.

Jste pokaždé v šoku, když vám přijde vyúčtování za elektřinu a z obálky na vás vykoukne vysoký nedoplatek? Možná si umiňujete, že v příštím zúčtovacím období vaši spotřebu snížíte. Nebojte, nemusíte se výrazně uskromňovat, abyste uspořili. Způsoby, jak ušetřit za elektřinu, totiž můžou být velmi jednoduché a nemusíte je v běžném životě vůbec pocítit.

1) Úspora hned při koupi

Ideální je začít se zajímat o úsporu elektřiny už při výběru spotřebiče. Není totiž zboží jako zboží — některé spotřebiče budou elektřinu ze zásuvky jen úsporně upíjet, zatímco jiné hladově vysosnou její velké množství.

Rozdíl mezi nimi poznáte podle energetických štítků. Spotřebiče se dělí do skupin, označených písmeny A až D.

Jak už jste zřejmě vytušili, do nejzelenější kategorie (A+++) patří nejúspornější spotřebiče, naproti tomu červené D je energeticky nejnáročnější. Z energetického štítku vyčtete nejen informace o třídě spotřebiče, ale i o jeho roční spotřebě v kWh a dalších užitečných parametrech (například u ledniček poměr chladící a mrazící části, roční spotřeba vody u myčky, atd.)

Nezapomínejte si ale jednoduchým výpočtem z roční spotřeby v kWh, jestli se Vám spotřebič opravdu finančně vyplatí. Mnohdy úspora mezi A+++ a A++ dělá jen několik kWh, ale finančně si připlatíte několik tisíc. Životnost spotřebičů se standardně bere 5 let. Takže když ročně ušetříte například 60 kWh, za 5 let je to 300 kWh a při průměrné ceně 5Kč, je úspora na spotřebě 1500 Kč. Pokud spotřebič koupíte o 3 000 Kč dražší, tak vlastně neušetříte.

2) Perte úsporně

Úsporným stylem praní můžete ušetřit nejen vaše peníze, ale i oblečení. Oděvy kvalitně vyperete i při nižší teplotě a otáčkách. Pokud oblečení není příliš zašpiněné, bude mu stačit i praní na 30 stupňů a při 800 - 900 otáčkách. Tímto šetrným stylem praní spotřebujete méně elektřiny, a zároveň budete šetrní k textilním vláknům. Díky tomu bude vaše oblečení delší dobu vypadat jako nové.

3) Sviťte menšími lampami

Pokud večery trávíte u televize nebo nad knížkou, nepotřebujete mít váš byt rozzářený jako nákupní centrum před Vánoci. Dostatek světla vám zajistí i menší lampičky. Nejenže ušetříte energii, ale zároveň se vám bude lépe usínat. Vědci přišli na to, že až třetina populace má nekvalitní spánek kvůli tomu, že se před spaním vystavuje příliš intenzivnímu umělému světlu. Na základě toho mozek vyhodnotí, že je ještě den, a nezačne vytvářet melatonin, který je ke spánku potřebný. Je doporučováno zhruba dvě hodiny před usnutím používat tlumenější světla.

4) Najděte si levnějšího dodavatele

Před několika lety začali na českém trhu kromě velkých hráčů působit i alternativní poskytovatelé energií, kteří umí lidem nabídnout bezkonkurenční ceny. Přesto mnozí Češi zůstávají po mnoho let u jednoho dodavatele a na energiích tak zbytečně přeplácí.

Větší množství firem na energetickém trhu však znamená větší cenovou variabilitu. To znamená, že běžný uživatel může ušetřit nemalé peníze, když vymění dražšího poskytovatele za levnějšího. Například v tomto roce mohla průměrná česká domácnost ušetřit přechodem k levnějšímu dodavateli elektřiny 12 196 Kč ročně.

5) Úsporně na počítači

Dalším způsobem, jak ušetřit za elektřinu je používání notebooku namísto stolního počítače. Na notebooku spotřebujete méně energie a zároveň na něm můžete pracovat i z pohodlí gauče, nebo z jakéhokoliv příjemného místa.

Pokud si od počítače potřebujete na nějaký čas odskočit, přepněte jej do režimu spánku.

6) Ohřívejte nízkonákladově

Jedním z nejvýraznějších konzumentů elektřiny v domácnosti je bojler. Váš ohřev vody může být levnější, pokud v nastavení bojleru snížíte ohřívací teplotu. Výrobci doporučují ohřívat vodu na 60 stupňů, aby se předešlo výskytu bakterie Legionella. Ta se však množí v teplotách nižších než 50 °C. Tudíž můžete šetřit elektřinu tím, že budete ohřívat jenom na 50 stupňů. Výskytu bakterie zabráníte tím, že jednou za 14 dní provedete dezinfekci bojleru vyšší teplotou.

7) Využívejte nízký a vysoký tarif

Podívejte se do vaší smlouvy o dodávce energií. Je možné, že máte dvou tarifní sazbu za elektřinu, tzn. v různých částech dne máte jinou cenu za kWh. Pokud tomu tak je, pouštějte energeticky náročnější spotřebiče (pračka, myčka, bojler, trouba) v čase, kdy máte energii levnější.

8) Dejte si pozor na teplotu

Některé spotřebiče jsou energeticky náročnější, pokud musí překonávat velký teplotní rozdíl. To platí především o ledničce, která musí pracovat intenzivněji, pokud do ní vložíte teplé jídlo. Lednička by rovněž neměla být umístěná poblíž tepelného zdroje (například vedle topení nebo trouby), protože pak musí vynaložit příliš energie na ochlazování.

Rovněž bojler umístěný v chladném sklepě není příliš chytrá volba, protože v chladném prostředí se bude potýkat s tepelnými ztrátami a o to víc peněz vás tento ohřev bude stát.

9) Vařte levně

Při vaření pokrmů použijte méně vody a hrnec zakrývejte pokličkou. Bez pokličky je totiž na přípravu jídla potřeba čtyřnásobné množství energie. Pokud vaříte jídlo s dlouhou dobou přípravy, přizvěte na pomoc papiňák.

10) Udržujte spotřebiče ve formě

Pokud jsou vaši elektroničtí pomocníci zanedbávaní, jejich činnost je náročnější a spotřebují více energie. To platí ledničce, která má při velkých nánosech námrazy velkou spotřebu. Myčce usnadníte její provoz tím, že budete pravidelně čistit filtr. Rovněž se vyplatí čistit nánosy prachu na osvětlení, aby vám prach nestínil a vy tak nemuseli k osvětlení místnosti používat více světel.

Mýty o úspoře elektřiny

Kromě užitečných rad kolují mezi lidmi různé mýty a polopravdy. Které to jsou?

  • Zhasínání je neekonomické. Podle některých teorií se na zhasnutí a rozsvícení spotřebuje více energie, než kdyby se nechalo svítit. Není to však pravda a pokud se do rozsvícené místnosti plánujete vrátit později, než za 5 minut, je výhodné světlo zhasnout.
  • Lednice by měla být poloprázdná. Zdá se logické, že čím méně potravin v lednici bude, tím méně energie potřebuje na jejich chlazení. Opak je však pravdou — v téměř prázdné lednici není dostatek předmětů, které by chlad udržovaly. Ideálním řešením je mít lednici naplněnou zhruba z 80 %.
  • Mikrovlnná trouba je neúsporná. Protože je mikrovlnná trouba zvukově výraznější než ta klasická, evokuje představu, že spotřebovává spoustu energie. Klasická trouba je však na množství energie mnohem náročnější.
  • Nabíječka v zásuvce nespotřebovává žádnou elektřinu. Přestože mobil nebo notebook odpojíte, nabíječka ponechaná v zásuvce stále spotřebovává malé množství energie. Pokud to tak děláte často, ročně můžete za elektřinu utratit stovky korun navíc.

Pár jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

Zhasínáte ostošest, před zimomřivými členy domácnosti bráníte termostat vlastním tělem a klasické žárovky už jste dávno vyměnili za úsporné zářivky nebo ledky? Ale pořád se vám nedaří zaškrtit výdaje za elektřinu, které se nafukují jako skákací hrad na předvolebním meetingu? Poradíme vám, kde jednoduchými triky ušetříte na účtech za energii.1. Ušetřete za spotřebiče

Pokud si pořizujete nové domácí spotřebiče, myslete na to, kolik budete platit za jejich provoz. To, co ušetříte na nákupní ceně, v následujících měsících a letech dost možná odvedete na účtech za elektřinu.

Jak poznat, který spotřebič spotřebuje kolik elektřiny? Zjistíte to podle příkonu, který je na spotřebiči uvedený. Ten určuje, kolik wattů daný přístroj spotřebuje za hodinu provozu a tedy jakou má zařízení spotřebu elektřiny.

Nejúspornější spotřebiče patří do kategorie A+++, v tomto ohledu nejhorší jsou pak přístroje označené písmenem D. Před nákupem si tedy spočítejte, kolik za elektřinu platíte teď, a to zvlášť u kuchyňských spotřebičů, jejichž provoz nejde příliš omezit (lednice, mrazák). Dále si spočítejte, kolik byste platili za nový a úspornější spotřebič. I tady se dá ušetřit. Rozdíly mezi typem A+++ nebo A++ může být při nákupní ceně vysoký, rozdíl v ceně u spotřeby energie přitom může dávat jen drobnou částku.

Jestliže pak chcete mít jak pračku, tak sušičku, méně energie spotřebují tyto přístroje zvlášť, než když jde o kombinovaný spotřebič. Znovu ale platí - nejdříve si vypočítejte, kolik na energiích platíte, a až pak se rozhodujte o spotřebiči. V případě kombinované pračky a sušičky můžete ušetřit za nákupní cenu, více peněz ale budete pravidelně posílat svému poskytovateli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám