Článek
Za poslední dva roky se v Algotechu stalo něco zajímavého. Když jsme se začali bavit o umělé inteligenci, narazil jsem na to, co kolega Vojtěch Černý nazval „sektou odmítačů umělé inteligence“. Dnes se tahle skupina zredukovala na úplné minimum. Lidé začali AI používat, testovat a hlavně - přestali se jí bát.
V našem podcastu Na Grilu jsem si s Vojtěchem, který je naším Innovation Directorem, povídal o tom, jak AI skutečně funguje v praxi. A není to tak děsivé, jak to možná zní.
AI jako kámoš z hospody s patnácti vysokými školami
„Já ChatGPT beru jako kamaráda, s kterým chodím do hospody, který má 15 vysokých škol, všechno ví, má obrovský přehled, má IQ 150,“ říkal jsem Vojtěchovi během nahrávání. „Ale má i negativní stránky, taky se může mýlit.“ A přesně v tomhle je klíč. Umělá inteligence není nějaký neomylný nástroj, ale velmi chytrý pomocník, kterému ale pořád musíte trochu koukat do karet.
Současně ChatGPT zůstává tím nejuniverzálnějším nástrojem. Zeptáte se ho na cokoliv a nějakou odpověď dostanete. Pro ověřování faktů ale Vojtěch doporučuje Perplexity. „Je lepší než Google search, protože ti dá zdroje,“ vysvětluje. „Když něco napíšu do ChatGPT, čekám tak 60% pravděpodobnost, že je to pravda. U Perplexity už jsem na 90 %, protože jeho úkol je najít to na webu a říct mi, jak to na webu je.“
Obrovskou pomoc vidím v analytice dat. Člověk nahraje excelový soubor nebo výstup z našeho systému, potřebuje jiné zalomení dat než standardní report a víceméně hned jde vidět výsledek. Místo toho, aby se člověk lámal s SQL dotazy či Power BI, nahraje to do AI a má odpověď za pár minut. Je ale důležité si dát pozor na sdílení velmi citlivých firemních dat.
Zajímavý je i nástroj Suno, který dokáže generovat hudbu. Když potřebuju rychlý jingle do firemního videa, proč bych to komponoval sám? Ale pokud byste chtěli vytvořit píseň, jako je třeba „Just a Perfect Day“ od Lou Reeda, tedy něco, co je harmonicky unikátní, tak AI nedokáže pomoct. „Ta písnička tím harmonickým postupem není normální,“ vysvětloval jsem Vojtěchovi. „A takový unikátní nápad Suno nemá, protože tíhne k průměrnosti.“
Vzdělávání a riziko, že zapomeneme myslet
„Můžeš ChatGPT říct: buď jako člověk, co napsal tuhle knížku, a pojďme dělat hranou konverzaci,“ navrhuje Vojtěch zajímavý způsob učení. Můžete se ptát na vysvětlení, ověřovat, jestli jste něco dobře pochopili, nebo si nechat udělat vzdělávací plán na míru. Je to nástroj, který se dá použít k tomu, aby se člověk vzdělával efektivně. Místo toho, aby si jenom přečetl knížku, může s AI dělat interaktivní konverzaci.
Ale je potřeba dát si pozor, aby člověk díky používání AI se nezapomněl vzdělávat. „Je dobrý se zamyslet, jestli je tohle opravdu věc, kterou dělám jednou a už nikdy se k tomu nedostanu, nebo je lepší udělat to pomaleji, ale tak abych se já zároveň dozvěděl detaily o tom, na čem to stojí,“ varuje Vojtěch. Tohle je těžké vybalancovat. A ve vzdělávacím systému je to ještě složitější, protože tohle musí balancovat u dětí, které třeba jako puberťáci můžou mít trochu větší vzdor.
Co nás odliší a kam se to vyvíjí
Technologie bez týmu, který ji chápe a chce s ní pracovat, je k ničemu. V Algotechu stavíme na otevřené komunikaci a týmovém duchu. AI není jen o kódu, je to o změně myšlení, o přijetí nových způsobů práce. Pokud ve vaší firmě zatím nevyužíváte umělou inteligenci, začněte s ChatGPT, je nejuniverzálnější a nejlépe dostupný. Investujte čas do učení, Vojtěch věnuje hodinu denně sledování novinek, a to se mu vyplácí. Testujte vše postupně, ne všechno se vyplatí úplně pro každého. A hlídejte si svá data.
„Pořád jsme na začátku,“ uzavírá Vojtěch naše povídání. „AI se bude neustále měnit a my musíme být připraveni to aktualizovat.“ AI není móda, která přejde. Je to trvalá změna v tom, jak pracujeme, tvoříme a řešíme problémy. Téma singularity si necháváme na příští podcast, to bude ještě zajímavější diskuze. Pokud vás zajímá, jak byste AI mohli využít ve vaší firmě. Ozvěte se nám, rádi si o tom povídáme.