Hlavní obsah

Tak já nevím, pane Zelenskyj …

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

25. 8. 15:37

Tuhle jsem při brouzdání internetem narazil na jedno upozornění a na jednu zprávu, spojené s vaší osobou.

Článek

Tak já nevím pane Zelenský…

Tuhle jsem při brouzdání internetem narazil na jedno upozornění a na jednu zprávu, spojené s vaší osobou. To upozornění bylo na archivní záznam vašeho vystoupení s kolegou, kde jste oba předváděli, že se na piano dá hrát nejen čtyřručně. Ano, ano, to byly doby vaší slávy jako komika. Ani nevím, zda jste tím pobavili jen ukrajinské či také ruské publikum. Všiml jsem si ale, že v hledišti se pánové bavili. Dámy se však pouze uculovaly a chovaly se tak, aby bylo zřejmé, že zrovna na to nejsou zvědavé. Víte, o jakou scénku jde, pane Zelenskyj, že? O scénku, kde jste předvedl, že při dobré vůli a pochopitelně za mlada, lze hrát na piano i ztopořeným pánským přirozením.

Nevím, co na váš originální humor ještě týž večer pravila vaše paní, Olena Volodymyrivna, ale k popukání to zrovna nebylo. No, nevadí, honorář není k zahození a vkus, to už je věc, na kterou je se třeba dívat v takovém případě pragmaticky, když člověk živí rodinu.

Smutně mi ovšem bylo, když jsem narazil na zprávu, že ukrajinská vláda rozhodla, že blízko Kyjeva postaví národní vojenský hřbitov pro padlé vojáky a váš ministr kultury Oleksandr Tkačenko, navíc potěšil pozůstalé, když uvedl, že první pohřby by se měly v dané lokalitě odehrát ještě v letošním roce.

Nemáte alespoň někdy, třeba ráno, když vstanete, pane Zelenský pocit, že už je na čase skončit téměř bratrovražedné boje na východě vaší vlasti? Jednak proto, že jste ukrajinským prezidentem a vaši lidé od vás hodně očekávali, že jste při svém inauguračním projevu zdůraznil prioritu rozumného a mírového urovnání poměrů na východě Ukrajiny a hovořil jste k občanům své země tak, že se všichni mohli těšit na společný klidný život a na modré nebe nad hlavou. Nestalo se tak. Obě Minské dohody byl, jak se ukázalo nefér manévr a přiznejte si to alespoň po tichu, že váš vztah k tak zvaným separatistům nebyl ani náznakem právě vstřícný. Banderovské vládní nostalgie a úporně vypjaté národovectví, ostrakismus vůči všemu ruskému, také nebyla žádná paráda,

Druhak proto, že si nedovedu představit, jak vůbec splatíte miliardové částky za materiál a zařízení, které jste v průběhu konfliktu na svých spojencích vydyndal. Vždyť jste měl doma s ekonomikou a korupcí i tak trápení, a bez války. Doufám, že nežijete se svými vládními přáteli v iluzi, že budou všechny vaše dluhy smazány a za odměnu ještě vstoupíte do NATO a budete se připravovat na vstup do EU? Že ne? Světové finanční ústavy už v listopadu 2022 odhadovaly, že modernizace a obnova vaší země si vyžádá minimálně 1 bilion USD. Pochopitelně, částka je dnes vyšší. Mám obavu, že za vše zaplatíte víc, než dnes tušíte. Ano nebude to vždy cash. A o to, to bude horší. Majetkové vztahy se mohou u vás pod tlakem vyrovnání dluhů tak zkomplikovat, že si budou na vašem území hospodařit jen věřitelé.

Nu a konečně za třetí. Jistě jste zjistil, aby ne, když máte slušné informační služby, že někteří vaši přátelé v zámoří počítají s tím, že se bude bojovat do posledního Ukrajince. Někteří jsou už trochu netrpěliví a hlavně nervózní. Mnozí se také vyslovují dokonce v tom smyslu, že jste pro ně už, jakousi vosinou…, víte kde, že? No, nebudeme to rozvádět. Ale vaše pověst už není tím, čím bývala. A to si ještě nejsem jistý, že veškerou pomoc mysleli vždy jen z horoucí lásky. Padlo už mnoho mírových návrhů, zatím jste úspěšně všechny ignoroval. No jo, ale teď mi povězte jak to udělat. Mluvit s Putinem jste zakázal, Macrona jste dehonestoval pro jeho návrh na finlandizaci Ukrajiny, brazilskému prezidentu jste se vysmál, že blábolí, Číňany jste také odmítl, ve Skandinavii se o vás hovoří jako o podomním obchodníkovi, Afričanům a Arabům zřejmě nevěříte a o Němcích a Polácích si myslíte své. Stále zatím odporujete všem, když není po vašem.

Ať je to jak chce. Klíčové regiony na východě, DLR, LLR a Krym prošly referendem, pravda mezinárodně neuznaným, ale stále je kontrolují Rusové. Vaše mírové memorandum o deseti bodech, které máte stále po kapsách, ať jedete kamkoliv, je ovšem se světovým, realistickým míněním kompaktibilní jen zčásti. S ruskou představou už vůbec ne. Tak já opravdu nevím pane Zelenský, ale budování dalších hřbitovů je asi to poslední, co by Ukrajinci, vaši spoluobčané, potřebovali a chtěli. Že jich vám není líto.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora