Článek
Zaznamenali jste významnou změnu ve značení cen, která nabyla účinnosti 1. 1. 2025?
Ne? Tak to nejste sami. I já jsem si toho původně nevšiml. Stále mnoho obchodníků uvádí ceny způsobem, který je pro ně výhodný, a ne podle „nové“ právní úpravy.
Dnem 1. 1. 2025 vstoupila v účinnost novela zákona o cenách, se kterou byla vydána nová vyhláška k provedení tohoto zákona, konkrétně k provedení měrných cen. Novela stanoví, že spotřebitelé mají právo se snadno seznámit se skutečnou cenou zboží, aniž by k tomu museli použít kalkulačku nebo mobilní telefon. Změny v baleních zboží už je nemohou zmást a falešné slevy mají být minulostí.
Přestože novela vstoupila v platnost, na našem trhu se zatím žádné viditelné změny neprojevily. Stále běžně narazíte na zmrzlinu, která je prodávána podle objemu (v litrech), vedle jiných produktů, které jsou označeny podle hmotnosti (v kilogramech), a to nejen přes rozpor se zákonem, ale i s explicitním stanoviskem, dle kterého „nemělo docházet k tomu, aby u části prodávaného sortimentu byl jako měrná jednotka množství zvolen 1 kilogram a u zbývající části pak 1 litr“
https://www.mfcr.cz/cs/kontrola-a-regulace/cenova-regulace-a-kontrola/stanoviska-a-odpovedi/2024/stanovisko-k-problematice-oznacovani-zbozi-mernymi-57629
.
Proč tedy, když změna zákona již platí, se nepromítla do praxe?
Napadá mě hned několik důvodů, přičemž nevím, který je ten nejdůležitější.
I. Nedostatečná informovanost o změně
Prvním důvodem může být to, že většina lidí o této změně jednoduše neví. Kdyby o ní byli informováni, mohli by na ni reagovat. Nezaznamenal jsem žádnou širší informační kampaň k této změně, pokud nebereme v úvahu zprávy o udělených pokutách Českou obchodní inspekcí. I tento článek je psán s výrazným zpožděním, ve srovnání s účinností zákona.
II. Není zvykem používat měrné ceny
Ačkoli většinu potravin kupuji jen na základě měrných cen, znám řadu lidí, kteří si raději koupí 100 g arašídů za 30 Kč než 500 g za 50 Kč, protože jejich logika je jasná: ušetřili 20 Kč. Pokud skutečně sní celý sáček bez ohledu na jeho velikost, musím uznat, že mají pravdu. Tento argument se podobně uplatňuje i u chleba. Někteří lidé jsou ochotni jíst jen konkrétní druh, což jim neumožňuje porovnávat ceny podle měrných jednotek.
III. Nečitelnost informací
Zákon sice požaduje, aby cenové označení bylo čitelné, ale neuvádí minimální velikost písma. V některých obchodech jsou písmena na cenovkách tak malá, že pro běžného člověka jsou nečitelné bez lupy. Pokud má zákon usnadnit spotřebitelům orientaci bez nutnosti používání kalkulačky, stěží někoho přesvědčíme, aby s sebou nosil lupu na nákupy.
IV. Nedostatek úředníků
Poslední důvod, který mě napadl, může být nedostatečný počet úředníků, kteří by měli tuto změnu vynucovat. Jak může zákon fungovat, pokud není vymáhán? Je zřejmé, že bez kontroly nebude účinný. A pokud k 1. 1. 2025 nebyl zahájen nábor úředníků pro tuto oblast, pak nelze očekávat, že by stávající úředníci při klesajících platech oproti soukromé sféře začali odvádět více práce. Má smysl, že byla změna prosazena, když nebude v praxi dostatečně vymáhána?
Co si o tom myslíte vy? Který z těchto důvodů považujete za nejvýznamnější? Co zásadního jsem opomenul?