Článek
Jela jsem nedávno taxíkem a ten řidič tak strašně smrděl potem, že jsem se málem pozvracela přímo na zadní sedadlo. Nebo když jsem v létě jela autobusem, stoupl si nade mne muž, který se chytil madla nad sebou, odhalil mi tak slepenou, smradlavou džungli v podpaží. Krása. Pohled na slepené chlupy potem – musela jsme vystoupit.
Vědci teď konečně odhalili pravdu: kdo si podpaží pravidelně neholí, s velkou pravděpodobností skutečně voní méně příjemně. A důvod? Bakterie.
Ano, čtete správně. Samotný pot v podpaží totiž téměř nezapáchá. Za typickým nepříjemným zápachem stojí především bakterie, které se v chloupcích vesele množí. Apokrinní žlázy produkují pot plný bílkovin a tuků, který je sám o sobě téměř bez vůně, ale bakterie ho rozkládají na látky připomínající pach cibule nebo dokonce kozího sýra.
Vědecké výzkumy ukázaly, že pravidelné holení nebo zastřihování chloupků snižuje počet bakterií a tím výrazně omezuje zápach. V jedné ze studií například mokré holení podpaží ihned po umytí snížilo intenzitu zápachu o více než polovinu. Tento efekt je však dočasný – už po týdnu, kdy chloupky dorůstají, se zápach vrací na původní úroveň (Zdroj: Journal of Cosmetic Dermatology, 2016).
Pokud tedy chcete, aby vaše okolí ocenilo vaši příjemnou vůni, měli byste sáhnout po žiletce častěji. A pokud holení není vaše hobby? Pak se připravte na to, že bakterie mají volné pole působnosti a vaše podpaží se může stát terčem nepříjemných poznámek (Zdroj: International Journal of Cosmetic Science, 2013).
Takže ano, kdo si neholí podpaží, má skutečně větší šanci na nepříjemný zápach. V tomto případě tedy přírodní styl nemusí být tou nejlepší volbou – alespoň pokud jde o pach.